Philips Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 09

Cevap Sayısı   : 00

Philips Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Philips Muhattap Birini Bulamıyorum...

Hüseyin BEY   29 EYLÜL 2020  

 

PHILIPS TELEVİZTON, 14.09.2020 tARİHİNDE HEPSİBURADA İNTER HATTINDANPHILIPS 32 pfs 5803/62 fULL HD. KENDİNDEN UYDULU SMART LED.TV. ALDIM. ÜRÜN PAKETİEVE TESLİMEDİLTEN SONRA 40 İNÇ KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN SERVİS KURUM İÇİN GELMİYOR ÜÇRET İSTİYORLAR. ÜRÜN PAKETİNİN İÇİNDEN DE KULLANMA KILAVUZKİTAPÇIĞI ÇIKMADIMÜŞTERİHİZMETLERİNİ ARADIM DALGA GEÇER GİBİ SESİNİZİ ALAMIYORUZ DEYİP ÜÇ KERE TELEFONU YÜZÜME KAPATTILAR. TELEVİZYONU KULLANAMIYORUN BENİM ŞİMDİ NE YAPMAMLAZIM MUHATAP BULAMIYORUM. BU KONUDA YARDIM TALEP EDİYORUM.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Garantili Ürünü Değiştirmeyip Yeni Ürün Satmaya Çalışıyorlar...

Erdoğan BEY   15 EYLÜL 2020  

 

​Philips traş makinası MG5730/15 MODEL TRAŞ MAKİNASI PHİLİPSİN SATIN ALDIĞIM 3. MAKİNADIR. çÜNKÜ PHİLİSP MAKİNA ARAIZALININ YETKİLİ SERVİSİ MAKİNAYI ,PHİLİPS YEDEK PARÇA GÖNDERMİYOR DİYE TAMİR ETMİYOR VE SİZE UYGUN FİYATLA VERECEĞİZ DİYEREK YENİ MAKİNA SATMAYA BAKIYOR. BANA İKİ DEFA BU YÖNTEMLE SATIŞ YAPTILAR. 3. MAKİNA ARAIZALINCA GİTTİĞİMDE YİNE AYNI BAHANELERİ İLERİ SÜRÜP SATIŞ YAPMAK İSTEDİLER. kABUL ETMEDİM VE İKİ SENE GARANTİ SÜRESİNİN DOLDUĞUNU SÖYLEDİLER. oYSA GARANTİ BELDESİNDE İKİ SENE GARANTİ SÜRESİ OLDUĞUNU BELİRTEN BİR İBARE YOKTU.oRJİNAL AMBALAŞIN ÜZERİNDE YAZAN '' 4 YEAR WORLD-WİDE GUARANTEE'' İBARESİ DİKKATİMİ ÇEKTİ VE GARANTİ SÜRESİNİN 4 YIL OLDUĞUNU SÖYLEDİM.pHİLİPSİN MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ SERVİSİ BU GARATİNİN ALINAN MALIN YURTDIŞINA ÇIKARILMASI HALİNDE GEÇERLİ OLDUĞUNU TÜRKİYE DAHİLİNDE GARANTİNİN SADECE 2 YIL OLDUĞUNU SÖYLEDİ. BÖYLE BİR SAÇMALIK OLABİLİR Mİ. DÜNYA GENELİNDE 4 YIL GARANTİLİ YAZIYOR AMA TÜRKİYE HARİÇ.TÜRKİYE BU GEZEGEN ÜZERİNDE BİR MEMLEKET DEĞİL Mİ?AYRICA PHİLİPSİN ÜRÜNLERİ KESİNLİKLE 3 SENE DAYANMIYOR. İKİ SENEYİ DOLDURDUKTAN SONRA BİR ŞEKİLDE ARIZA YAPIYOR VE SİZ DE ONLARIN TUZAĞINA DÜŞMÜŞ OLUYORSUNUZ. YENİ BİR MAL SATIN ALMAK ZORUNDA KALIYORSUNUZ.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Televizyonum Merkezi Sisteme Ve İnternete Bağlanmıyor...

Kübra BEY   21 HAZİRAN 2020  

 

Philips televizyon merhaba Philips televizyon kullanmaktayım merkezi sisteme ve internete bağlanmıyor sürekli bir arıza var şikayetçiyim uydu kullanıyorum televizyon yüzünden.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Ürünümün Garantisi Devam Ettiği Halde İlgilenmediler...

Şükriye HANIM    8 HAZİRAN 2020  

 

Philips marathon süpürge geçen sene ürünü aldım fakat ürünün başlık kısmındaki boru ayıplı olmasına rağmen garantisi devam ediyor olmasına rağmen servis hiçbir şekilde ilgilenmedi değiştirelim dedi benden para aldı sonrasında emiş gücü sıkıntılı dedim bunlar böyle dedi koku yapıyor normal değil dedim güneşe bırakır geçer dedi aldığına alacağıma o kadar methedilen markayı pişman oldum sonrasında boru ile sap kısmında deforme oluştu siz değiştireceksiniz dedi ben garantili ürünü boşuna mı aldım işin kötüsü bir senesi bile olmadan bu hali alması satarken madem ürün böyle överken niye sıkıntılar detaylandırılamadı. Pandemiden dolayı tüketici hakem heyetinde gidemedik resmen paramızla rezil olduk

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Sözde Kaliteli Bir Ürün Aldığımızı Sandık...

Adil BEY    30 MAYIS 2020  

 

Tv 5 yıl oldu garantisi bitti. Arızalandı. Görüntü gitti. Bir daha açılmadı. Yetkili bölge servisi bulduk. Telefon da konuştuk tv gelip aldılar. Tamir olursa 850tl sıfır kart takarsan 1500 tl olur dediler. Bizde tamir olmasını istedik. Tv geldiler aldılar. 3. defa gitti. bir türlü yapamadılar. Son gitmesinden 13 gün oldu hala kart bekliyorlarmış.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Tüketici Haklarını Hiçe Sayıyor...

Duru HANIM     29 MAYIS 2020  

 

Sadece 2 ay önce aldığım Philips Marathon süpürgenin motoru bozuldu. Philips merkezi aradım ve beni yetkili servise aktardılar. Servis bana hiç sormadan süpürgenin motorunu değiştirdi ve üretim hatası olduğunu belirtti. Kabul etmediğimi ve tüketici olarak para iadesi veya ürün değişikliği hakkım olduğunu söylememe rağmen Philipsin prosedürünün böyle olduğunu belirttiler. Tüketici haklarını hiçe sayan bu şirketin haklarım kapsamında gereğini yapmasını talep ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips İade Ürünün Ücretini Yatırmadı...

Ahmet BEY     28 MAYIS 2020  

 

3 Mayıs 2020 tarihinde Philips Marathon süpürge sipariş verdim ve parasını nakit olarak firma hesabına yatırdım. 6 Mayıs 2020 tarihinde siparişimi iptal ettim ve geri dönüş yaparak, sözleşmede 10 gün yazmasına rağmen 14 gün içerisinde geri ödeme yapacağı belirtildi. .4 günden bir şey olmaz diyerek kendimce kabullendim. Fakat bugün Bu gün 22. gün olmasına rağmen hesabımda firma tarafından 2.005,44 TL geri ödemeye ilişkin hiçbir hareket bulunmamaktadır. Hesabım AKBANK ve İstanbul Bilişimin de AKBANK hesabına para göndermiştim. Havale işlemleri 7/24 gerçekleştirilebiliyor. Fakat firma ücreti iade etmemekte ısrarcı. Firmanın 0850 333 09 12 nolu telefonunu aradığımda kimse açmıyor. info@istanbulbilisim.com, musterihizmetleri@istanbulbilisim.com adreslerinden sipariş iptalini mail attığımda firma aynı gün siparişi iptal etmiş, fakat ücret ödeme günü dolduğunda ücret iadesi yapmadı ve maile de cevap vermemektedir. Ürün bedelinin hesabıma ödenmesini istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Kampanyaya Dahil Olamıyorum...

Adile HANIM    27 MAYIS 2020  

Elektrikli süpürge aldım. Kampanyada 5 yıl garanti ve parça değişimi vardı. Fakat bir türlü kaydol kazan sistemi kaydı kabul etmiyor. Her gün deniyorum nerdeyse. Sürenin bitmesini bekliyorlar herhalde.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Birsen HANIM   13 EKİM 2020  

 

Philips 55 inç tv satın almaz olaydım, servis berbat, sorumsuz ilgisiz, aldığım tv 2 ayında problem verdi tamir süresi 30 gün sürdü. Ve gelen tv çok kötü ekranı çıkartmışlar ama takamamışlar kenarlarda boşluklar var. Genel merkeze şikayet oluşturdum umarım giderilir. Üzüntüm

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK