Philips Televizyonum Merkezi Sisteme Ve İnternete Bağlanmıyor...

Kübra BEY   21 HAZİRAN 2020  

 

Philips televizyon merhaba Philips televizyon kullanmaktayım merkezi sisteme ve internete bağlanmıyor sürekli bir arıza var şikayetçiyim uydu kullanıyorum televizyon yüzünden.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Ürünümün Garantisi Devam Ettiği Halde İlgilenmediler...

Şükriye HANIM    8 HAZİRAN 2020  

 

Philips marathon süpürge geçen sene ürünü aldım fakat ürünün başlık kısmındaki boru ayıplı olmasına rağmen garantisi devam ediyor olmasına rağmen servis hiçbir şekilde ilgilenmedi değiştirelim dedi benden para aldı sonrasında emiş gücü sıkıntılı dedim bunlar böyle dedi koku yapıyor normal değil dedim güneşe bırakır geçer dedi aldığına alacağıma o kadar methedilen markayı pişman oldum sonrasında boru ile sap kısmında deforme oluştu siz değiştireceksiniz dedi ben garantili ürünü boşuna mı aldım işin kötüsü bir senesi bile olmadan bu hali alması satarken madem ürün böyle överken niye sıkıntılar detaylandırılamadı. Pandemiden dolayı tüketici hakem heyetinde gidemedik resmen paramızla rezil olduk

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Sözde Kaliteli Bir Ürün Aldığımızı Sandık...

Adil BEY    30 MAYIS 2020  

 

Tv 5 yıl oldu garantisi bitti. Arızalandı. Görüntü gitti. Bir daha açılmadı. Yetkili bölge servisi bulduk. Telefon da konuştuk tv gelip aldılar. Tamir olursa 850tl sıfır kart takarsan 1500 tl olur dediler. Bizde tamir olmasını istedik. Tv geldiler aldılar. 3. defa gitti. bir türlü yapamadılar. Son gitmesinden 13 gün oldu hala kart bekliyorlarmış.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Tüketici Haklarını Hiçe Sayıyor...

Duru HANIM     29 MAYIS 2020  

 

Sadece 2 ay önce aldığım Philips Marathon süpürgenin motoru bozuldu. Philips merkezi aradım ve beni yetkili servise aktardılar. Servis bana hiç sormadan süpürgenin motorunu değiştirdi ve üretim hatası olduğunu belirtti. Kabul etmediğimi ve tüketici olarak para iadesi veya ürün değişikliği hakkım olduğunu söylememe rağmen Philipsin prosedürünün böyle olduğunu belirttiler. Tüketici haklarını hiçe sayan bu şirketin haklarım kapsamında gereğini yapmasını talep ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips İade Ürünün Ücretini Yatırmadı...

Ahmet BEY     28 MAYIS 2020  

 

3 Mayıs 2020 tarihinde Philips Marathon süpürge sipariş verdim ve parasını nakit olarak firma hesabına yatırdım. 6 Mayıs 2020 tarihinde siparişimi iptal ettim ve geri dönüş yaparak, sözleşmede 10 gün yazmasına rağmen 14 gün içerisinde geri ödeme yapacağı belirtildi. .4 günden bir şey olmaz diyerek kendimce kabullendim. Fakat bugün Bu gün 22. gün olmasına rağmen hesabımda firma tarafından 2.005,44 TL geri ödemeye ilişkin hiçbir hareket bulunmamaktadır. Hesabım AKBANK ve İstanbul Bilişimin de AKBANK hesabına para göndermiştim. Havale işlemleri 7/24 gerçekleştirilebiliyor. Fakat firma ücreti iade etmemekte ısrarcı. Firmanın 0850 333 09 12 nolu telefonunu aradığımda kimse açmıyor. info@istanbulbilisim.com, musterihizmetleri@istanbulbilisim.com adreslerinden sipariş iptalini mail attığımda firma aynı gün siparişi iptal etmiş, fakat ücret ödeme günü dolduğunda ücret iadesi yapmadı ve maile de cevap vermemektedir. Ürün bedelinin hesabıma ödenmesini istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Philips Kampanyaya Dahil Olamıyorum...

Adile HANIM    27 MAYIS 2020  

Elektrikli süpürge aldım. Kampanyada 5 yıl garanti ve parça değişimi vardı. Fakat bir türlü kaydol kazan sistemi kaydı kabul etmiyor. Her gün deniyorum nerdeyse. Sürenin bitmesini bekliyorlar herhalde.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.