Arçelik Sorunlu Ürünümü Yenisi İle Değiştirmedi...

Gülcan HANIM  1 AĞUSTOS 2020  

Arçelik 2016 yılının 9.ayında buzdolabı aldım 3200 TL verdim bir ayına motor arızası verdi daha sonra peş peşe devam etti ne yaptıksa yenisi ile değiştirilmedi takii bugün tekrar motor gidene kadar uğraştılar ki garantisi dolsun diye ve asla 10 gündür aramadığımız yer kalmadı kimseyi getiremedik ben tüketici mahkemesine başvuracağım ne yapabilirim yardım edin kurban etleri. Ortada kaldı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Servis Sorunlu Ürün İle İlgilenmeye Gelmedi...

Ömer BEY   30 TEMMUZ  2020  

Merhaba geçtiğimiz Mayıs ayında Arçelik’ten çamaşır makinası aldık henüz on günlükken makinada sıkmaya geçtiğinde ufak sesler gelmeye başladı bu sesler daha sonraki yıkamalarda artmaya başladı bu şikayeti servisi arayıp söyledik onların bize söyledikleri ayakları oturmamıştır ses ondan yapar şeklinde bu kadar kısa bir cümle kurup bide video gönderip buradan bakarak yapabilirsiniz diye söylediler bizde baktık o gün kuruluma gelen arkadaşlar nasıl bıraktıysa bugüne kadar ne bi oynama ne bi sallanma olduğunu ayaklarında bi problemin olmadığını gördük daha sonraki yıkamalarda seslerin sıkmaya geçtiğinde daha fazla artmasıyla tekrar servisi aradık gelip baktılar ve sesleri videoya çekip gösterdik bu seslerin normal olduğunu söyledi bizde iki aylık makinanın bu sesleri çıkarması normal olmadığını üretim hatası olduğunu söyleyerek şikayetimi bildirdim makinaya kesinlikle müdahale edilmesini istemediğimi direk değişim olmasını söyledik zaten servideki arkadaşta sesleri dinlediği halde herhangi bi parça değişimi olacak diye söylemedi ki bizde böyle bi şeyi asla kabul etmezdik çünkü iki aylık makinaya onca para verdikten sonra parça değişimi yapacaksa neden üretiyor o zaman bozuk mallarını işleme alınalı on gün oldu bize söyledikleri beş altı gün içinde inceleyip dönüş yapacağız dediler ve dönüş sağlayan olmadı biz tekrar aradık işleminiz hala açık görünüyor tekrar size dönüş sağlanacak diye söylediler kimse aramadı bizim şikayetimiz bundan ibaret biz bunun tamirini istemiyor ya değişim yada para iadesi istiyoruz teşekkürler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Servisi 2 Aydır Oyalıyor...

Hüseyin BEY   30 TEMMUZ  2020  

Arçelik buzdolabı kullanıyorum 2 aydır buzdolabım arızalı servis ilgilenmiyor sürekli oyalıyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik 10 Gündür Sorunumu Çözemedi Sürekli Oyalıyor...

Ece HANIM   27 TEMMUZ  2020  

08.07.2020'de Arçelik online satışından bir ürün aldık. 56954540CE0. Sitesinde 3 iş günü içinde servise ulaşacağı ve sonrası 3 gün içinde de servisin bizimle montaj için iletişime geçeceği yazıyor. Arçelik markasına güvenerek ödeme işlemini yaptık, sipariş takibinde servise teslim edildi yazmasına rağmen servis biz böyle bir ürün teslim almadık diyor. 10 gündür her gün müşteri hizmetleri ile konuya bir çözüm bulmaları için görüşüyoruz ve her gün size döneceğiz diyerek telefonu kapatıyorlar. Arçelik markasına güvenerek böyle şeyler yaşamamak için diğer markalardan daha fazla para ödüyoruz ancak geldiğimiz noktada parasını ödediğimiz ürün nerede belli değil ve koskoca Arçelik bunu çözemiyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Ürünlerimin Garantisini Yapmadı...

Şükran HANIM   27 TEMMUZ  2020  

Bütün beyaz eşyalarım tos makinesine kadar arçelik annemler 20 sene kullandı çok iyi diye bende her şeyimi arçelikden aldım ama nefret getirdi alırken 7 yıl garanti yapılmasını ısrarla söyledik ve ek ücret istediler tamam dedik ne 7 yıl garanti yapmışlar ne de bizden ek ücret almışlar bizde bunu ilk servis geldiğinde öğrendik süpürgesinin seviye ayarı yok yere yapışıyor yerden kalkmıyor sorduk yapacak bişey yok evde süpürgeyi eşimin yapmasını söyledi bulaşık makinesi vs onlarda aynı berbat kurutmuyor bulaşıkları çamaşır makinesi zaten çok ses çıkartıyor evden helikopter geçiyor sanki 2.5 saatten aşaya program yok 3 senelik makine mart ayında pat diye bir ses geldi program değişiyor ancak bitmiyor ya da başlamıyor başla/ bekle tuşu yanıp sönüyor servis çağırdık sağ olsun garantisine 3 gün vardı arkadaş geldi baktı kartını değiştirdi üç gün içinde halletti. 23.07.2020 tarihinde yani 3 ay sonra yarı ya kadar su kalmış kapak açılmıyor program değişiyor ama başlamıyor ya da bitmiyor başla/bekle tuşu yanıp sönüyor neyse alttaki pompanın oradan suyu boşalttırdık çamaşırları çıkardık servis çağırdık gelen arkadaş bu sorun pompadan deyip aldı gitti bak emin misin başka bir yerine bakmadın daha önce de aynı şey oldu gelip kartı değiştirdiler dedik yok yok pompadandır dedi bizde 450 lira para istedi 150si şimdi verdik geri kalanını malzeme takılınca vericekmişiz ertesi gün aradım kaçta geleceksiniz diye abla o bölgede başka arkadaşım var o gelecek dedi neyse arkadaşı geldi yeni pompayı taktı makine çalışmadı bizde durumu anlattık o ilk gelen arkadaşını aradı bu başla/ bekle yanıp sönmesi devreye girmemesi kart hatasını bunu nasıl pompadan bilirsin dedi ve telefonda tartıştılar sonra o arkadaşta kartı aldı gitti araya pazar günü girdi ve bugün sabah aradım ilk gelen arkadaşı abla o arkadaş yanlış kartı almış getirmiş ben bugün geleceğim halledeceğim dedi bende dalgamı geçiyorsun ne demek yanlış kartı götürmüş dedim bugün gelip halledeceğim dedi sonra 3 kere birer saat arayla aradım meşgule attı cevap vermedi şikayet için müşteri hizmetlerini aradım anlattım şikayet oluşturuldu dedi sonra bir iki saat sonra arkadaşı tekrar aradım cevap vermedi eşimden aradım açtı eşimde kızdı bugun gel hallet dedi sonra ben yine müşteri hizmetlerini aradım ordaki arkadaşımızda herhangi bir şikayet oluşturulmadığını söyledi bende nasıl olur arkadaşınıza anlattım şikayet oluşturuldu dedi dedim hatta görüşmeler kayıt edilmiyor mu oradan bakın dedim bizim yetkimiz yok dedi peki o zaman kimin yetkisi varsa ona bağla beni dedim kendisi yetkilinin olmadığının tek muhatapların kendisinin olduğunu söyledi ve kendisine tekrardan anlattım şikayet oluşturuldu dedi inşallah oluşturulmuştur oda bir şüphe hepsini değiştircem etrafımdaki insalara da kesinlikle almamaları gerektiğini söyleyeceğim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Teknik Servis Mağdur Etti...

Hasan BEY   27 TEMMUZ  2020  

4 yıl önce Arçelik marka buzdolabı aldım buzdolabı bozuldu servisi aradım teknik servis geldi buzdolabının motorunun yandığını ağzının bittiğini söyledi 2000 tl ye aldığım buzdolabına 1100 TL masraf çıkardı fiyatın yüksek ve fahiş olduğunu söyledim dolabı tekrar bana satıyor musunuz dedim teknik servisleri çok kaba saba bir insanı küstah ve ukala benimle tartışmaya girdi 60 TL servis parasını verip başımdan zor attım aynı arızayı tamirci getirdim 400 TL gibi ücrete yaptırdım çağrı merkezini aradım şikayeti mi anlattım pek ilgilenip paraya kadar olacak birini göremedim ve artık evime Arçelik marka hiçbir şeyi sokmamaya karar verdim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Firmasına Güvenerek Ürün Almayın Mağdur Edilirsiniz...

Hacer HANIM   26 TEMMUZ  2020  

Garantisi devam eden Derin dondurucumuz (2041DY) sürekli bozulma problemi yaşadık en sonunda tamir edilemeyeceğini ve yenisini getireceğini bildirdiler. Bize önerilen model (2060MB) bizim dolabımızdan alt seviyede küçüklükte bir model, bizde buna karşı "ya aynısını getirin ya da bir tik üst Modelini gönderin (2070MB)" talebinde bulunduk. İstediğimizi defalarca belirttik " tamam, bu ürün ü istediğinizi bildiriyoruz dönüş yapılacak " denilip denilip hala istediğimiz urunu onlara beyan etmediğimizi hangisini tercih ediyorsunuz diye defalarca sormaları bizi ,Günlerce oyalamalarıyla Kaldık bir günde 5 kere aradım biz bu ürünü istiyoruz diye defalarca tamam bildiriminizi iletiyoruz size dönüş yapılacak denilip bize istemediğimiz urunu göndereceklerini belirtip onaylamadığımız içinde günlerce bekletiyorlar. Neden kendi dolabımızdan düşük modeli kabul edelim? Resmen bizimle dalga geçiyorlar. Ses kayıtları incelenmesini ve bizim ürün aynisini ya da üst Modelini talep ediyoruz ücret ödemek zorunda değiliz koskoca Arçelik firması güvenerek ürün almayın boş yere mağdur edilirsiniz sürekli.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Böyle Bir Servis Olmaz Olsun...

Umut BEY   25 TEMMUZ  2020  

Tv panelinde çizik oluştu servise götürdü ve sonra geri getirdi oldu denildi aynı sorun devam ediyor 3 keredir aynı sorun olsun bir ay içerisinde kullanın diyor böyle bir servis ve marka olmaz olsun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Destek Hattından Dönüş Yok...

Nedim BEY   22 TEMMUZ  2020  

Arçelik iş yerine 10 gün önce Arçelik klima taktırdım ama üründe soğutma yok servis geldi Kadir bey teşekkür ediyorum ürünün soğutmadığını sorun olduğunu söyledi ve hizmet fişine ekleyip fişi kapattı ama servis sahibi tatilde olduğu İçin bizi askıya aldılar Arçelik ve Arçelik destek hattına tweter üzerinden yazıyorum ama ilgilen ve dönen yok Arçelik almadan önce iki defa daha düşünün tüketici mahkemesine tazminat İçin dava açtım paramızla rezil oluyoruz ve bu sıcakta perişan ettiler bizi yazık günah.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Hatalı Kurulum Yaptığı İçin Ürünü Kullanamıyorum...

Esra HANIM   21 TEMMUZ  2020  

1 yıl önce aldığımız davlumbazın kurulumunu hatalı yaptıkları için davlumbazı kullanamıyoruz. Çağrı merkezini arayıp durumu anlatınca hatalı montaj deyip ücretsiz servis yönlendirmesi yapacaklarını söylediler. Daha sonra arayan servis ben gelirsem ücret talep ederim. Dedi markanızdan ve servis ağınızdan şikayetçiyim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik İade Hakkımın Olduğunu Söyledi İade Almadı...

Aleyna HANIM   19 TEMMUZ  2020  

Arçelikten hava soğutucu aldım. Memnun kalmadım. İade hakkiniz var dendiği halde iade almıyorlar. Mahkemeye verin dediler. Arcelikten hiçbir şey almayın. Mağdur ediyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Müşterilerini Mağdur Ediyor...

Müslüm BEY   17 TEMMUZ  2020  

ARÇELİK marka kurutma makinası 1 sene önce annemize yaşlılığı itibari ile çamaşır asmakla uğraşmasın diye bu marka kullanıcısı oldugumuz için tercihimiz bu marka idi ,ama 5 defa ancak kullanmamıza rağmen 2 kere servis hizmeti aldık, Büyük çekmece servisi ilk servise alıp orada kontrol edeceğiz dediler 1,5 ay sonra hiçbir arıza yoktur diye teşrif ettiler.2. arızada bu servisi istemediğim halde aynı servisi çağrı merkezi yönlendirdi ve yine değişim istememe rağmen evde bir parça takıp deneyeceğim dedi ve olmayacağını bildigi halde aynı arıza ile tekrar geldi tekrar götüreceğiz dediler biz tekrar değişim istememize rağmen, serise aldılar 1 aydır serviste, lütfedip getirmek istediler biz kabul etmedik. NE ÇAGRI MERKEZİ,NE BÖLGE YÖNETİCİLİGİ NE SERVİS BİZİM ŞİKAYETİMİZE CEVAP VEREN YOK,SORUYORUM, ÇAGRI MERKEZİ BİZİM ŞİKAYETLERİMİZİ GEREKLİ MERCİLERE İLETMİYOR ,AKABİNDE BÖLGE SERVİS TEKNİSYENİ İSTEMEME RAGMEN ,UKALA NEREYE ŞİKAYET EDERSEN ET DİYEN EŞKIYA SERVİS ELEMANI BİZ TÜKETİCİLERİ HİÇ KİMSENİN HAKKI OLMADIGI HALDE BİZLERİN SİNİR VE HUZURUNU BOZUYORLAR.LÜTFEN ÜRÜNÜM DEĞİŞİMİ TALEP EDİYORUM,ARÇELİK KÖKLÜ BİR AİLE VE BİZLER ONLARIN ÜRÜNLERİ İLE GENEL KULLANICI OLMAYA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Bu Tavırlar Ancak Müşteri Kaybettirir...

Işıl HANIM   17 TEMMUZ  2020  

Arçelik klima için özkarataş bayiisi ile görüştüm görevli adresi yazarken söylediklerim yerine millete laf yetiştirdi eksik yazmış yine de Google girseniz sokak çıkıyor servis bir gün aramış ulaşamamış efendim çağrı kaydı yok şarjım bitti ve ev usta dolu bunu bildirdim beni suçlayan bir tavırla konuşuldu bende çalışıyorum ama biz müşteri daima haklı prensibi ile haklı bile olsak telafi ediyoruz bu şekilde bir tavırla niye ordan klima alayım bu şekilde bir tavır ancak müşteri kaybettirir bugün müşterin çok Arçelik ancak bu tavırla çok kaybedersiniz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Fiyatta Bu Kadar Değişken Bir Firma Görmedim...

Mustafa BEY   13 TEMMUZ  2020  

Aldığım çamaşır makinesi sürekli arıza yapmaktadır teknik servis her geldiğinde arıza giderildi denilerek hiçbir işlem gerçekleşmemiştir. servis garantisi süresinde 5 veya 6 defa arızaya gelindi en son arızada çamaşır makinesini değişmesini talep ettim yapılmadı uzun sure evde olmadığımız için kayıt oluşturmadık en son birkaç gün önce arıza kaydı açtım gelindi servis 950 tl bedel talep etti sonra 600 olur dediler. bundan dolayı hem benim arızam giderilmedi mağdur olmama rağmen hem de fiyatta bu kadar değişken hiçbir firmada olamaz ve koskocaman ARÇELİK firmasında.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Müşteri Hizmetleri Sorunum İle İlgilenmedi...

Gülçin HANIM    12 TEMMUZ  2020  

Arçelik’ten 3,5 yıl önce aldığımız televizyonumuzun 1 yıl önce ekranında beyaz büyük noktalar belirmeye başladı ve gittikçe çoğaldı. Servis baktı parça değiştirildi ve sorun çözüldü. Ancak tam bir yıl sonra aynı durum tekrarlandı servisi aradık baktı bize geri dönüşü biz aramasak olmayacaktı. Garantisi bittiği için 3200 tl fiyat çıkarıldı. Tamam belki tvnin garantisi bitti ama sonuçta bir yıl önce parça değiştirildi o zaman demekki bu değişen parça sıkıntılıydı yada geçici bir şey yapıldı! Müşteri hizmetlerini aradım konuştum ilgileniceklerini söylediler ancak geri dönüş yok. Bu sorunu en makul şekilde çözmeleri gerekir. Arçelik gibi bir marka ya asla yakışmadı. Anlaşılan o ki Arçelik TV kullanıyorsak 3 yılda bir değiştirmemiz şart. Eğer buna çözüm bulunamazsa bir daha Arçelik mi ? ASLA. Hiçbir ürününü kullanmam.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Yetkili Servis Sürekli Oyalıyor...

Bülent BEY    9 TEMMUZ  2020  

Arçelik yetkili servisi tarafından buzdolabında gaz kaçağı var diye ürünün değişime gidileceği ve garantisi bitmiş diye belli bir ücret ödeneceği söylendi, ancak ücreti 12.06.2020 tarihinde verdikleri hesap numarasına yatırdım.O zaman dan beridir gerek servisi gerek çağrı merkezini aradım her defasında yardımcı olacaklarını söylediler ama hiçbir şekilde yardımcı olmadılar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Çağrı Merkezine Ulaşamıyorum...

İsmet HANIM    5 TEMMUZ  2020  

28 nisan 2020 tarihinde Antalya toparlar ticaretten Arçelik markası 3293 tiryaki çay makinesi aldım. 20 gün içerisinde bozuldu firmaya geri götürdüğümde alt mandal tutmuyor şeklinde arızası tanımlandı servise yönlendirdiler bu kısa sürede bozulan cihazı istemediğimi söyledim. Para iadesi veya yenisi ile değişimini istedim. Firma beni Arçelik çağrı merkezine yönlendirdi yaklaşık belirli aralıklarla 10 defa aradım sürekli geri dönüş yapacaklarını söylediler fakat kimse geri dönüş yapmadı. Geçen hafta toparlar firmasına gittiğimde 3 ay süre geçtiğinden ne değişim ne de para iadesi yapamayacaklarını ilettiler. Arçelik gibi bir dev markanın üretmiş olduğu ürünün servis sonrası hizmeti ve bayisininde duyarsızlığı kabul edilebilir bir durum değildir. Çağrı merkezi kayıtlarında ismim ve şikayetim yer almaktadır. Bir Arçelik dostu olarak ne yazık ki yanlış seçim yaptığımı farkettim. Önemli olan cihazın maliyeti değil markanın duyarsızlığıdır.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Cam Ankastre Ocak Aldığıma Pişmanım...

Nermin HANIM    28 HAZİRAN  2020  

Arçelik cam ankastre ocak kurulumu daha bir hafta olmadı. Ocak üzerinde yemek yapamıyorsunuz tencere tava ne varsa kayıyor. yemek yaparken tencerenin başında tencereyi tumak zorunda kalıyorsunuz. çağrı merkezine sorunu ilettim.b ana kullanıcı hatasıysa servis 55 lira alacak dediler.ilk defa ocak da yemek yapmıyoruz. internette araştırdım. birçok kimsenin bundan şikayetçi olduğunu gördüm. aldığıma pişmanım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Rezilliği...

Abdullah BEY    27 HAZİRAN  2020  

Bundan 1 sene önce Arçelik'ten elektrikli çaydanlık aldık.. İçinde kaynarsu varken çaydanlığın tutma kulbu koptu. Garantisi devam etmesine rağmen servis 35 tl ücret istedi. Bu durumu Arçelik genel müdürlüğe şikayet ettik yardımcı olacaklarını söylediler. Ama tabiki olmadılar. Ürünün fişini soruyorlar. Bir sürü saçma sapan konuştular.. Hadi yaptırmayıda geçtim parasınıda geçtim. Ya ben veya başka birisi haşlansaydı ARÇELİK. Bunun hesabını siz mi vericeksiniz. Sanmıyorum. Bir daha ARÇELİK mi asla. Tüm arkadaşlarıma tanıdıklarıma asla almayın tavsiyesinde bulunacağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Ürün Parçası Hala Gelmedi Mağdurum...

Erdem BEY    25 HAZİRAN  2020  

Merhabalar. Bir yıl kadar önce arçelik buzdolabı aldım, ikidir aynı arızayı yapıyor, bu defa gelen servis parça değişimi gerek dedi kayıt oluşturuldu parçalar istendi, ama 15-20 gündür hala o parçalar gelmedi çekmeceler buz tuttuğu için açıp içindeki gıdaları alamıyorum ve ara ara çok sesli çalışıyor ,defalarca gerek aldığım mağazayı gerek müşteri hizmetlerini aramama rağmen hala parçalar gelip mağduriyetim giderilmiş değil. Nasıl bir firma anlamadım nereden geliyorki bu parçalar bu kadar sürüyor bilsem başka bir marka alırdım bir daha da asla almam arçelik falan kimseyede tavsiye etmiyorum istanbul gibi bir şehirde bu parçalar nasıl temin edilemez üstelik böyle kurumsal bir firma anlamadım alacak olan varsa bence bir kez daha düşünsün derim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Arçelik Elinde Olmayan Ürünü Satarak Beni 2 Ay Bekletti...

Emin BEY    24 HAZİRAN  2020  

Arçelik ben tarakcioğlu arçelik bayiden eşyalar aldım ve bana elinde olmadığı halde var deyip ürünün parasını peşin alarak beni 2 ay bekletiler ve kampanya da olan hediyesini de vermediler. Ellerinde olmayan ürünün parasını geri istediğim de ise benim isteme yürüyüp parayı vermeyeceğini söyleyip üstüme yürüdüler polis çağırıp kendimi korumak zorunda kaldım ve ödemeyi bana eksik yapip yapılan ödemeyi almak zorunda kaldim. Yerli marka diye tercih ettim ama resmen dolandirildim asla bu markayi tavsiye etmiyorum firma olarak asla destek olmuyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.