Avansas Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 03

Cevap Sayısı   : 00

Avansas Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Avansas Siparişim Gelmedi...

Sinan BEY   17 KASIM 2020  

 

AVANSAS- Firmanın internet sitesinden online yaptığım alışverişin ödemesi hesabımdan alındı.

şu an itibariyle 48 saat geçmesine rağmen siparişim bile oluşturulmadı. Müşteri hizmetleriyle iki günde yaptığım görüşmelerde siparişime ulaşılamadı. Kişisel bilgilerim alınıyor geri dönüş yapılacak bilgilendirme yapılacak denildiği ,bilgi paylaşımı yapılmıyor.Şahsım arayıp bilgi talep ediyorum, geri dönüş yapılmadığı gibi daha önceki oluşturduğum talep yokmuş gibi tekrar aynı prosedürle zaman kaybettiriyorlar. 24 saatte kargo kapınızda ilkesini çalışma prensibimi yapan bir firma 48 saatte siparişimi oluşturamadı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Avansas Kendi Hatasını Bize Yüklüyor...

Hikmet BEY   2 KASIM 2020  

 

AVANSAS İNTERNET ÜZERİNDEN ŞİRKETİM İÇİN ALIŞ VERİŞ YAPTIM ALDIGIM ÜRÜNLER PATLAK DELİNMİŞ AKMIŞ DEFORME OLMUŞ ŞEKİLDE TESLİM EDİLDİ.

KOLİYE ÜRÜNLER ÇÖPE ATAR GİBİ PAKETLENMİŞ ÇAMAŞIR SULARI BAŞ AĞAGI AKMIŞ KLASÖRLER EN ALTA GELİŞİ GÜZEL ATILMIŞ HEPSİ DEFORME OLMUŞ ÇAY VE KAHVELER OLDUGU GİBİ KOLİ YE DÖKÜLMÜŞ .GELELİM MÜŞTERİ HİZMETLERİ TUTUMUNA 500 LİRALIK ALIŞVERİŞ KOLİSİNİ KARGOYA BEN GÖTÜRÜYORUM İADE FATURASI İADE TUTANAKLARI RESİMLERİ HERŞEYİ İLE BEN UĞRAŞIYORUM ÜZERİNDEN 5 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN KARGO ULAŞMAMIŞ ULAŞTIKTAN 5 İŞ GÜNÜ SONRASINDA BANA PARA İADESİ YAPACAKLARMIŞ DAHA ÖNCEDE BU TARZ OLAYLA KARŞILAŞTIK 20 GÜN SONRA BİLE İADE ÜCRETİ GÖNDERMEDİLER YERİNE MECBUREN ÜRÜN ALMAK ZORUNDA KALMIŞTIM HİÇ BİR KONUDA YARDIMCI OLMUYOR AVANSAS SADCE SATANA KADAR SONRASINDA KENDİ HATALARINI BİLE SİZLERE YÜKLÜYORLAR 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Avansas Tarafından Mağdur Edildim...

Cüneyt BEY   30 EKİM 2020  

 

20.10.2020 tarihinde Avansas 'tan bir sipariş verdim fakat bugün 29.10.2020 ve siparişim hala teslim edilmedi. Müşteri hizmetlerini bir kaç kez aradım ve sürekli sevkiyat aşamasında diye bilgi verdiler. Şirketin şikayet yönetimi uzmanı ile mail yazışmam mevcut fakat kendisi ilk mail haricinde gönderdiğim maillere cevap vermedi. Daha henüz ne bir kargo bilgisi ne de müşteri hizmetlerinden bir geri dönüş gelmedi.Avansas 'tan yaptığım ilk alışverişti ve son olacak. Çevreme de bu konuyu iletecek mümkün olduğunca Avansas ı kullandırmamak için elimden geleni yapacağım. Halen bir geri dönüş bekliyorum şirketten ama ne arayan var ne soran. Teslimatın hangi aşamada olduğu bilmiyorum. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK