Beko Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 30

Cevap Sayısı   : 00

Beko Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Beko Defolu Buzdolabı Getirdi...

Nevzat BEY   13 EKİM 2020  

 

Yaklaşık iki ay önce bir dünya markasıyız diyen Beko dan bir buzdolabı aldım getiren servis kutuyu açtığında kapağında çizikler vardı bunu istemediğimizi belirttiğimizde sadece kapağı değiştirebiliriz denildi. Sıfır aldığımız bir ürün nasıl bozuk geliyor ve sadece bozuk olan yeri değiştirebiliriz diyorlar bununla ilgili 2 aydır aramama rağmen bırakın buzdolabını değiştirmeyi kapağı bile değiştirmediler, hiçbir şey yapılmadı, artık pazardan bile bir ürün aldığımızda ürünün arkasında duruyorlar bu nasıl rahatlık, nasıl büyük bir marka olma anlayışı anlayamıyorum, buraya yazmakla başlıyorum işe sonuna kadar uğraşıp dava açacağım bu markaya 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Servisi Başka Bir Buzdolabı Getirdi...

Fehim  BEY   9 EKİM 2020  

Beko buzdolabı 10-15 gün önce Beko marka buzdolabımız bozuldu. Servis çağırdık ve tamir olmayacağı gövdesinin şiştiğini fabrikasyon hatası olduğu, bu gibi durumların sık rastlandığı söylendi . Belli bir miktar karşılığında (Hiç az olmayan % 70 ) gibi yeni ürün bize verilip eski ürünün alınacağı söylendi 1 hafta sonra yeni ürün teklifinde bulunuldu ve bu teklifte sadece aynı ürünü seçebileceğimiz söylendi. Bu şartlar altında ürünü kabul ettik. Birebir aynı ürün gelmesini beklerken kurulduktan sonra fark ettik ki ürün Farklı. Bizim dolabımızda olan otomatik buz yapma makinası ve birkaç aksesuar bu dolapta yok. Bu sıkıntımızı servise tekrar bildirdik ve 07/10 tarihinde servis yazıldı bütün gün evde beklememize rağmen ne servis geldi nede bir açıklama. Yani ürünü bıraktılar ve hiç birşeyi kabul etmiyorlar. Koskoca marka yanlış

anlatıp birebir aynı ürün deyip bize farklı ürün getiriyor. Kabul etmek istemeyince, siz onu onaylamışsınız deyip geri çekiliyor. Her 5 yılını doldurup bozulan dolaplarını mı anlatayım. Yeni gelen ürünün birebir aynı adı altında farklı çıkmasını mı

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Buzdolabımın Değişmesini İstiyorum...

Hasan  BEY   6 EKİM 2020  

Beko Bulaşık Makinesi: güzel yıkamadın dan servis geldi servis de parçalarını değişmedik yer kalmadı iki kez de cihazı servise götürdüler olumsuz yanıt aldım halen bulaşık makinem devam ediyor kirli yıkama Not 6 kez servis bardak koyduğu halde sonuç alamadık Aynı firmadan olan buzdolabımda ses çıkarıyor buz tutuyor motoru pervanesi beyin kartı hafıza kartı değişti ondan da bir sonuç alamıyoruz İlginize cihazlarımızın değişimini Arz ederim

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Dan AldığımÇamaşır Makinesi Sürekli Bozuluyor...

Tamer BEY   2 EKİM 2020  

Beko wd960 kurutmalı çamaşır makinesi devamlı arıza yapıyor. Makine sessiz çalışsın diye inverter motor kullanılmış. Bu yüzden motor devre kartı var fakat bu seri de sanırım bir uyumsuzluk var. 2 kez motor devre kartım yandı. En son geçen sene motor kartı tekrar değişti fakat makinem yine aynı şekilde arıza verdi. Yine kart yanmış.Bir makineye 5-6 bin lira para verin sonra makinenin kronik sorunu yüzünden her sene motor kartı servis parası verin. Başka bir ülkede olsak kronik sorunlu ürünler geri çağırılır, iyileştirilir ya da müşteri mağduriyeti bir şekilde giderilir. Beko Müşteri şikayete email attım geri dönüş bile yapmadılar. Evimde ki bütün elektronik eşyalar beko. Bu ürünlerden çok memnunum fakat bu çamaşır makinesi beni beko markasından soğuttu.2015 de Çerkezköy beko bayiinden 7-8 parça beyaz eşya almıştım ve fiyat farkını vererek garantisini 7 yıl a uzatmama rağmen sistemde görünmemesi ve garantilerimin bittiğini üzüntüyle öğrenmem de bunun cabası. Değerli tüketiciler siz siz olun yeni çıkan denenmemiş ürünleri almayın. Marka modelin tavsiye ve şikayetlerini mutlaka okuyun araştırın. Beko Wd960 çamaşır makinesi hakkında forumlarda yüzlerce hep aynı şikayet var buna rağmen beko nun da bir o kadar duyarsız umursamaz tavrı var. Beko kendi şikayet adresinden cevap yazmadı, belki buradan bir cevap alabiliriz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Dan Aldığım Buzdolabı 2 günde Bozuldu...

Funda HANIM    2 EKİM 2020  

Mersin Beko Ertan şubesinden 26.06.2020 tarihinde 6 bine Beko marka buzdolabı aldım aldığından beri ürün soğutmadı iki günde içinde ürünler bozuldu yenidir zamanla düzelir dedim sabah uyandığımda buzluk kısmı erimiş komple ve tüm kışlık hazIrlIklarIm bozuldu servisi aradım sadece ürün satmaya gelmişler gibi iç yüzey temizleyici sattılar bişey yok değil gittiler hala soğutma yok buz bile tutmuyor 6 bin verdiğim buzdolabı bu halde ya ücretinin geri iadesini yada ürünü komple değiştirilmesini istiyorum yoksa tüketici mahkemelerine başvuru yapacam gereğinin yapılmasını arz ve talep yok derim

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko İnsanları Mağdur Ediyor...

Havva  HANIM     18 EYLÜL 2020  

Kesinlikle Beko’dan eşya almayın insanları madur etmekten başka bisey yaptıkları yok. Ben 4 aydır televizyonum arızalandı ilk önce onarım yapılacak dediler sonradan ellerinde panel yokmuş değişim olacağını söylediler ve ücret ödeyip ürünü bekliyoruz ki gelip değiştirsinler diye ama gelen yada arayıp yardımcı olan yok. Kimin ne yaptığı belli değil. Her gün müşteri hizmetlerini arıyoruz yetkili kişiye mail yolluyorlar başka bisey yaptıkları yok kimse bizi aramıyor servisi arıyorum müşteri hizmetleri ile görüşme sağlamamız gerektiğini söylüyor müşteri hizmetlerini arıyorum servisin söylediklerinden haberi yok sadece mail atıp bekletiyorlar. Şikayet hattını arıyorum Size İban söylenecek hesaba para yatırmanız gerekiyor müşteri hizmetleri sizi arayacak diyor kapatıyorum müşteri hizmetlerini tekrar arıyorum onların bundan haberi bile yok ne yaptıkları belli değil. İnanın ben 4 aydır mağdurum aramadığım yer kalmadı her yere şikayet edecem kesinlikle insanları dolandırıyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Çalışanları Suçu Bir Birine Atıyor...

Mehmet BEY       19 AĞUSTOS 2020  

BEKO Sayın yetkili.. 13/08/2020 günü satın aldığım 9121PR marka çamaşır makinem hala teslim edilmedi.. Koç ailesini duyduğum sevgiden ben ve tüm ailem Beko ürünleri kullanıyoruz.. İnşaatlarımızda Beko ürünlerini tercih ediyoruz velakin kendi işimizi çözemiyoruz... Herkes suçu bir birine atıyor.. Ama sorunumu kimse çözemiyor... Bu benim evliliğim sürecinde 4. Beko çamaşır makinem .. Her seferinde aynı sorun ... Teslim edemiyeceğiniz makinayı niye satıyorsunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Ödemelerde Aksama Olduğu İçin İcraya Verdi...

Onur BEY       16 AĞUSTOS 2020  

Beko genel merkez kolay gelsin covit19 nedeniyle işimize bi süre ara verildi ücretsiz izine çıkarıldık 3.180 tl borcum var ödeyemedim taksitlerimi geciktirdim işimiz bi süreline kapalıydı haziran ayında açıldı bende memlekete oldum icin borcumu vermedimden dolayı icralık vermişler bu yüzden toplu olarak verilirse çekilcekmiş borcum gereğinin yapılmasını istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Buzdolabımın Soğutmasından Memnun Değilim...

Mualla HANIM       1 AĞUSTOS 2020  

Yeni nofrost buzdolabı aldım ama soğutmasından hiç memnun değilim servis çağırdım normal diyor sanki yalan söylüyoruz kesinlikle tavsiye etmiyorum beş buçuk milyar para verdim ki iyisi olsun diye daha çok memnun kalayım diye ama maalesef lütfen yardımcı olun bana.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Servisine Güvenmeyin...

Hilal HANIM       25 TEMMUZ 2020  

Pursaklar ilçesinde bulunan Beko Nakliyat firması bir hafta önceden anlaşmamıza rağmen taşıma işlemini yapmaya gelmedi! Haber dahi vermedi mağdur oldum aynı gün başka bir firma bulamadım bayram öncesi yoğunluktan dolayı çaresiz kaldım. Kesinlikle bu firmaya güvenip anlaşma yapmayın yolda kalırsınız.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Servisi Mağdur Etti...

Mine HANIM       25 TEMMUZ 2020  

İyi günler, Beko 7780eb model derin dondurucu aldık 14 Haziran 2020 tarihinde. Ve bugün 25 Temmuz cumartesi Bozuldu saat 14:30 dan bu yana servisi arıyoruz . Beko servisi Arçelik servisi saat 22:00 ye çalışmasına rağmen bizi araya alıp Öncelik tanımıyor. Pazartesi 27 temmuza randevu verdiler. Zira derin dondurucumuz ağzına kadar dolu ve garanti kapsamımız 2027 ye kadar olması bizi kurtarmıyor. Neden çünkü içindeki sebze ve meyveler çöp olacak. Özellikle buraya yazıyorum. İlgilensinler lütfen yoksa heryere yazıcam. Yetkililerin dikkatine!!!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Teknik Servis 3 Defa Gelmesine Rağmen Sorunum Giderilmedi...

Mehmet BEY       19 TEMMUZ 2020  

Beko ürünü olarak buzdolabı aldık buzdolabı randıman vermedi bir türlü içerisindeki ürünler hemen çürüyor hiç kullanışlı bir model değil teknik ekip 3 defa geldi ve sorunu gideremedi son geldiğinde parça değişimi sağlanırken parçalar çıkarıldığında buz dolabının içinin yanmış ve erimiş olduğunu gördük müşteri hizmetlerine durumu belirtmemize rağmen hiç yardımcı olunmuyor ürünü değiştirmek istiyoruz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Buzdolabım Sürekli Problem Çıkarıyor...

Nuri BEY       18 TEMMUZ 2020  

Beka buz dolabı.Dolabı alalı problem yaşıyoruz, her defasında randevu veriliyor, geldiler fakat ilerleme olmadı, derin tarafı donduruyor fakat dolap üstü soğutmuyor, ilgilenirseniz memnun olurum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Cam Ürünlerinin Garanti Kapsamında Olmadığını Söyledi...

Özkan BEY       22 HAZİRAN 2020  

Beko çaycı makinesinin üst kısmındaki cam darbe almadan kendi kendine çatlayıp kırıldı daha 1 yıllık ürün ve çok kullanılmayan bu ürün için servise götürdük hiçbir inceleme olmadan cam ürünler garanti kapsamında değildir denilerek 2 tane servisten geri döndük kayıtlara bakın tüm beyaz eşyalarım güvendiğim için bekodur tv klima ocak fırın Camasircmakinesi tv tost makinesi böyle bir hizmet görünce açıkçası firmaya karşı görüşlerim değişti inceleme olup karar verilmesini beklerdim belkide kronik bir hata olabilir bende bundan sonra şu ısıtıcısı olarak kullanırım artık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Ürünlerinden Herkes Şikayetçi...

Turgay BEY       21 HAZİRAN 2020  

Beko crystal LED TV. 2 yıl oldu garantisi bittikten sonra mavi ışık hatası veriyor. Servis geldi. LED mavi olmuş değişim için 750 TL ücret istedi. Bu konuda birçok şikayet var. Şikayetleri görseydim Beko almazdım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Şofben Aldım Hala Kurulumunu Yapmadılar...

Gülşen HANIM       18 HAZİRAN 2020  

Pazartesi günü urlanın Beko mağazasından elektrikli şofben aldım.Ssalı günü gelip elektrik hattı döşeyin sonra takarız dediler. Hemen döşedik ve aradık. O gün gelmediler. Çarşamba aradık gelmediler. Perşembe aradık yine yoklar. Geliyoruz diyip gelmiyorlar. Ben 4 yaşında ve 9 yaşında çocuğumla soğuk suyla yıkanmak zorunda kaldık. Zaten bu pandemi sürecinde hastalık kol geziyorken bir de grille mı uğraşacağım. Böyle bir firmaya yakışmayan hareketler. Bir daha asla bekodan bir ürün almayacağım. Bu kadar mağdur olmamıştım. Yazık diyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Ürün Sorunu İçin Servisi Bekliyorum Halen İlgilenen Olmadı...

Mehmet BEY       14 HAZİRAN 2020  

Beko yazar kasa post cihazım banka kartlarını okumuyor. Master key yükleyin diye uyarı çıkıyor ben bunu hem bankaya hem servisinize bildirdim ama geleceklerini söyledikleri halde kimse ilgilenmedi. Eğer bakılmayacaksa cihazınızı değiştireceğim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko 4 Aylık Makinem Sorunlu Çıktı Hala Servis Gelmedi...

Asım BEY       14 HAZİRAN 2020  

Beko çamaşır makinesi. Daha 4 aylık makine ilk kurutmaya geçince çok ses çıkarıyor. Servisi aradım gelen giden yok. 1 hafta oldu. Her yerde her platformda anlatacam.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Müşterisini Değersizleştiriyor...

Ali BEY       11 HAZİRAN 2020  

Bekodan aldığım ankastre set Ocak çizik içinde geldi , davlumbaz inananılmaz sesli çalışıyor alırken bağlantı yok denip sesi denettirmediler. Asla kullanamıyorum ve fırında boya kabarmaları vardı. Şu an paslanarak dökülüyor. Geldiği günden beri gerekli yerleri aradım yardımcı olun dedim fakat hiçbir şekilde olmadılar. Defalarca servis çağırdım yetkili servis hizmet fişini vermiyor. Ben böyle müşteri değersizleştirme görmedim. Davlumbaz dinleyip alsaydınız diyorlar fırının üretim hatası olduğu belli onunda komple içi sökülecek deniyor geldiği günden beri problemli ürünün ceremesini ben çekicem. Komple sökülecek bu kezde başka yerleri sorun verecek. Her yeri aradım sonuç o ona aktarıyor o ona sonuç vakit kaybı ilgilenilmiyor. En son da git mahkemeye ver dendi biz bir şey yapamayız herkese tavsiyem Bekodan uzak durun hizmet fişi verilmemeside çok manidar yasal haklarınızı aramayın diye.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Servisi İlgisiz Davrandı...

Canip BEY       30 MAYIS 2020  

Mut Şentürkler bayinden Beko buzdolabı aldım. 30 mayıs 2020 tarihinde servisin ilgileneceğini söylediler. Tüm gün beklememe rağmen olumlu veya olumsuz bir dönüş olmadı. Bayi ile servis arasında mekik dokudum. Çağrı merkezini de birkaç defa aramama rağmen olumlu bir sonuç alamadım. Beko markasına tövbe ettim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Garantisinin Bitmesine Az Süre Kalan Ürünüm Arıza Yapınca Geçiştirmelik Arızayı Gideriyor...

Gülseren HANIM       29 MAYIS 2020  

2017 yılında trabzon çaykara beko şubesinden beko 10 kiloluk çamaşır makinesi aldık. Makine çalışırken son dakikalarda takılıp kalıyor arıza veriyor gecen yıl en son yıkamamaya başladı. Servisi çağırdık makineyi yapıp getirdiler. Birkaç kere kullandık. Trabzonda oturduğumuz için bırakıp gittik. Bu yıl mayıs ayında geldik. Yine bozuk tekrar çağırdok. Yapıp getirdiler: Bir yıkama sonunda yine ayni. Makinenin garantisi bitmek üzere tam yapılmıyor resmen garantinin bitmesi icin idareten yapılıp getiriliyor. Makineyi değiştirmiyorlarda. Aldığımız yerdeki satış görevliside çok normalmiş gibi olabilir bizlik bir şey yok diyor. Asla çözüm üretmeye çalışmıyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Sorunumu Çözmeden Servis Ücreti Alıp Gitti...

Liana HANIM       28 MAYIS 2020  

Bulaşık makinem yıkamaya geçmiyor servis geldi üst program yeri değişti yine çalışmadı dedi altaki program aleti değişecek üstteki çıkardık alttakini sipariş vereceğiz dediler bekliyoruz, ne arayan var ne de yapan hiçbir sorun çözmeden servis ücreti alıp gittiler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Ürünün Sorunu İle İlgilenmedi...

Yasemin HANIM       27 MAYIS 2020  

Beko set üstü ocak kullanıyorum ızgarası kırıldı ocak bildiginiz deforme oldu yetkili kişiden rica ediyorum fırınım değişsin diye garantim var diye ama yok adam hiçbir şekilde cevap vermiyor bununla alakalı ızgaralara bir şey demeden gitti şu an çok mağdur oldum diğer ızgaranın da lastikleri koptu tencere durmuyor şu an çok mağdur oldum nasıl şikayet edebilirim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Bulaşık Makinesi Bardak Patlattı...

Dilek HANIM       10 MAYIS 2020  

Beko BM 5015 X bulaşık makinesi eşyaları çiziyor ve içinde bardak patladı makinenin değişim veya iade talebinde bulunduk. Değiştirmediler maalesef mağdur olduk.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Beko Servis Bir Şey Yok Diyip Gitti...

Emre BEY       7 MAYIS 2020  

Beko buzdolabı İyi günler . Efendim buzdolabının garantisi devam ederken . Teknik servisi defalarca aradım buzdolabı su kaçırıyor diye . Sizin göndermiş olduğunuz teknik servis buzdolabının herhangi bir sorunu yok deyip gittiler ve aradan on gün geçmeden . Buzdolabının su akıttığı yerden suyu bu sefer fazla akıtıp. Tüm buzdolabına elektrik girdi ve gece yarısı buzdolabı kablosu alev aldı. Teknik servisi tekrar arayıp geldiklerinde artık buzdolabının garanti süresi geçmişti ve şimdi 1950 tl karşılığında yenileriz diyorsunuz . Normalde bu yine de garantide olması gerekmiyor mu.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK