Bellona Ürün Değişimini Kabul Etmedi...

Selma HANIM       9 TEMMUZ 2020  

 

Bellona & Belissa Kasımpaşa /Beyoğlu şubesinden06.07.2020 de 2 adet sole üçlü koltuk aldım. Ürünüm hızlı bir şekilde teslim ettiler şubede bekleyen ürünü aldım beklemek istemediğim için, yardımcı oldular ürün geldi, fakat üründe ne oturabiliyor ne de uzanabiliyorsunuz, geçici olarak yatağımız bazamız gelene kadar yatacaktık, kendilerine ilettiğimde yorgan koyun dediler gittim yorgan aldım, fakat yine taş gibi. Mağazaya gittim üründe bir sorun mu var gelin bakalım dedim, sorun yok denildi, koltuğun orta bölme yeri süngeri alta doğru çöküyor gibi. Anneniz yaşı rahat edemez denildi ben genç olduğum halde ne oturabiliyorum ne uzanabiliyorum, değişim istedim, belli bir ücret kesin alın dedim kabul edilmedi ben şimdi bu koltukları atıp yeniden mi alacağım. Yoksa evde süs olarak mı kalsın.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bellona Bu Nasıl Koltuk...

Burçin HANIM       25 HAZİRAN 2020  

 

Belleona selegno koltuk takımı aldığımız günden 1 sene geçti ilk geldiğinde astarı yırtık çıktı daha sonrasında dikişinde hata servisi aradık geldi dikişine baktı ve yapıştırdı eski hatasından daha kötü oldu daha sonrasında 1 yıl içinde oturduğumuz yerlerde çökme oldu ve teklilerde çıt çıt ses gelmeye başladı servise tekrar dedik servis bunu kabul etmedi aldığımız günden beri hiç memnun kalmadık bu nasıl koltuk nasıl servis anlamadık herkes görsün ve ona göre davranması için buraya yazmaya karar verdim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bellona Ürünlerim Zamanından Geç, Eksik Ve Hasarlı Geldi...

Nagihan HANIM       14 HAZİRAN 2020  

 

Aralık ayında bütün ev eşyalarımızı Bellona'dan aldık. 1 Nisanda teslim edeceklerdi. Haziran ayında eşyalar geldi. AMA YATAK ODASININ DOLABI YOK, PUFU YANLIŞ GELDİ, 1 TAKIM KANEPE TAKIMI GELMEDİ. YEMEK ODASININ MASASININ BACAKLARI HASARLI . MUTFAK MASASININ BACAKLARININ LASTİKLERİ YOK. Her aradığımızda önümüzdeki hafta diyorlar arayacaklarını söylüyorlar ama asla bir dönüş yok. Paraya gelince peşin demesini biliyorlar. Bizde sorun yaşamayalım diye gittik Bellona'dan alışveriş yaptık . Gerçekten çok yazık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bellona Ürününün Arkasında Durmadı...

Necati BEY       4 HAZİRAN 2020  

 

4 ay önce aldığım Bellona mavenna takımın tekli koltuğun ayağı kalkarken hafif bir yamulmadan kırıldı. Servis çağırdım ve garanti kapsamı dışında işlem yapıldı ve ücret alındı. Müşteri hizmetleri kanunen kırılmaların garanti kapsamı dışında olduğunu beyan etti. Parasında değilim. Ancak 8.000 bin lira verdiğim bir takımın bu kadar dandik çıkması beni üzdü. Yıllardır istikbal kullanırım. Firmanın ürünün arkasında durmasını beklerdim. Ama yapacak bir şey yok sistem bu demeleri beni üzdü. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bellona Koltukları Çok Rahatsız...

Mehmet BEY       4 MAYIS 2020  

 

Bellona (Ruby model kanepe) 11/02/2020 tarihinde sipariş vermek şartıyla 2adt Ruby model kanepe aldım,ancak geçen sürede hiç memnun değiliz üzerinde oturtamıyoruz sebebi, yaylar çok rahatsız edici ve ses yapıyor sanki bağlantısı yokmuş gibi ve oturduğunuzda çok göçüyor öylede kalıyor sanki sipariş üzerine yapıldığı için yeteri özen gösterilmemiş eksik veya kalitesiz malzeme kullanılmış şüphesi uyandırdı bizde. Öyle olduğunu düşünmek istemiyorum Adı üzerinde Bellona bir marka. Bundan önce kullanılan kanepeler isimsizdir ama (6) altı yıl kumlandık sizin kanepelerdeki sorunu yaşamadım.onları değişitirme sebebi adres değişikliği ve yer sıkıntısından böyle bir tercih yapmak zorunda kaldık ama oda bizi marka olmasına rağmen madur etti. Bu konuda yardımcı olabilirseniz mumnun olurum, şimdiden teşekkür ederim iyi çalimalar. İnşallah dönüş yaparsınız

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bellona Koltuk Takımım Çürüdü...

Gül HANIM       16 NİSAN 2020  

 

BELLONA MARKA Aldığım koltuk takımının senesi dolmadan yaylari atti ve astarini yırttı. Bayisi bizi servise yonlendiriyor ne yapmamız lazım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.