Bosch Ürününün Arkasında Durmaması Şaşırtıcı Ve Üzücü...

Şebnem HANIM       1 AĞUSTOS 2020 

 

Bosch kurutma makinesi 2 ay önce Bosch marka kurutma makinesi aldım fakat bu süre zarfında 3 kere servis çağırdım makinede oluşan sorunlardan dolayı.açıkçası tavsiye üzerine aldım fakat memnun kalmadım.en son ki servis çağırmam da da servis görevlisi size dönüş yapıcağız dedi ki 15 gün oldu geçeli hala dönüş yapılmadı.gelen servis ekranda çıkan işaretlerin ne anlama geldiğini dahi bilmiyor. İlk gelen ise makine kurmak için gidere bağlar mısınız dediğim anda benim işim değil bağlayacak cevabını vermişti. Bu nasıl bir ekip çalışmasıdır anlamadım gitti. Bu kadar senelerini vermiş bir markanın ürünün arkasında durmaması şaşırtıcında üzücü. Mağduruz biran önce de giderilmesini istiyoruz .

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Servisi İnsanları Kandırıyor...

Mustafa BEY       30 TEMMUZ 2020 

 

Bosch bulaşık makinesi Gelibolu servisi makinenin çalışmaması şikayeti üzerine 21 gün önce gelip bir parçanın çalışmadığını söyleyip parçayı söküp aldılar gelicek hafta gene perşembe günü getiricez diye parçayı aldılar ve 80.-tl ücret alıp herhangi bir makbuz vermeden gittiler.ertesi perşembe ve sonraki perşembe bugün geldik parçanız değiştiricez dediler iki defa aramama rağmen geliyoruz dediler ama gelmediler burası gökçe ada olduğu için Gelibolu'dan gelmelerine zorlandıkları için gelmiyorlar gelmiş gibi geliyoruz diyip kandırıyorlar düşünün bu sıcakta bir evin bulaşık makinasının bir ay iş görememesini lütfen bu servisi bu şekilde insanları kandırmalarına müsade etmeyin gereğini yapmanızı rica eder saygılar sunarım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Servis İlgili Davranmıyor...

Cumhur BEY       20 TEMMUZ 2020 

 

2020 tarihinde çağrı merkezinin yönlendirdiği servise buzdolabı rafı siparişi verdik. Parasını peşin ödememize rağmen 24.07.2020 tarihinde sürekli aramalarımız sonucu servisin söylediği parçanın fabrikadan geldiği, parçayı takmak için geldiklerinde parçanın yanlış olduğu ve yetkililerin bizi arayacağını bildirdiler. Bosch müşteri servisiyle yaptığımız görüşmede kaydımızın olmadığı söylendi. Anladığım kadarıyla bosch un servisten servisin bosch tan haberi yok. Zaten bir dünya markasına da bu yakışır.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Buzdolabım Yiyeceklerimin Bozulmasına Sebep Oluyor...

Ramazan BEY       20 TEMMUZ 2020 

 

Bosch buzdolabımı aldığım andan itibaren raunduman alamadım. Sürekli olarak içindeki sebze vb yiyeceklerimi korumayıp bozulmasına sebeb oluyor süt ürünleri bir günde bozulma yapıyor. Servis gelip bakmasına rağmen şikayetimde düzelme olmadı. Son çare size yazmaya karar verdim lütfen şikayetimle ilgilenmenizi sizden rica ediyorum. Yaz günü buzdolabı olmadan olmuyor bir an önce ilginizi bekliyorum teşekkür ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ankastre Fırın Seti Alırken Eksik Bilgilendirme Yaptı...

Metin BEY       19 TEMMUZ 2020 

 

Boch yetkili bayiden ankastre set aldım seti alırken mermeri kestirmemi ve ikili priz yaptırmamı söylediler yaptırdım ve sonra haber verdim servis geldi eski fırını biz sökersek bu para eski ocağı sökersek bu para aspiratör sökersek bu para yaklaşık 250 tl para talep ettiler bana bunu satın aldığım bayi neden bunları bana teklif etmedi etseydi ben bunları da söktürür veya kendim sökerdin resmen enayi yerine koyulduk bende işim gereği dışardaydım eşim çok mağdur olmuş kadıncağız iki gözü iki çeşme beni aradı ankastremi aldık cenazemi çıktı evden belle değil pazartesi günü yerel gazeteler olmak üzere bimer cimer dahil şikayet beyanlarında buluncam şimdiden size teşekkür ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ürününü Aldım Mağdur Oldum...

Türkan HANIM       11 TEMMUZ 2020 

 

Ben yıllardır Bosch markasını iyi bir marka sanardım.yanılmışım.Takriben 5 yıl önce beyaz eşyalarımı değiştirdim bir heves süper marka Boschdan buzdolabı (Güya çok iyi ya bide camlı yeni çıkan modelden iki katı para vererek) bulaşık makinası ve buzdolabı aldım.Geçen ay bulaşık makinam bozuldu. Sebep şuymuş bulaşık makinasında makina temizleyici kullanmışım.yandaki plastikler erimiş su sızmış ve rezistans yanmış .bu da tabi ki KULLANICI HATASIYMIŞ. Demek ki bu makinayı kullanan bütün kullanıcılar kendi sattıkları bosch makina temizleyicisini kullanıyormuş. Bir ben bilmiyormuşum. Masraf 1500 Tl .ikinci suçum garantiyi uzatmamışım.aradan 1 ay geçmedi bu sefer bozdolabı soğutmuyor. Bosch müşteri hizmetlerini aradım.ayarlarıyla oynayın soğutur dediler. Israrım üstüne servis gönderdiler.Bilin bakalım ne olmuş. Buzdolabının arkasında bir kapak varmış.Ben o kutuyu açıp içine dolan tozları temizlememişim.Evdeki kedimin tüyleri birikmiş.Düzenli temizlik yapmadığım için pervanesi bozulmuş motor ısınmış . Sonuç motor değişecekmiş pervane değişecekmiş bedel 2000 Tl. İkinci suçum bakım sözleşmesi varmış ben niye yaptırmamışım.üçüncü suçum garantiyi niye uzatmamamışım. Sayın BOSCH yetkilileri ben kıt kanat geçinen aile geçindiren ve size güvenerek ürününüzü alam ve mağdur olan binlerce insandan sadece biriyim.Yıllarca itibarımı kaybedeceğime paramı kaybeder reklamlarınız döndü durdu.Fakat hiç samimi değilmiş.Ben bu ürünleri alırken ömürlük düşünmüştüm bosch demiştim, ama gerçekten boş çıktı.Gerçekten sonucu merakla bekliyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Buzdolabım Sürekli Sorun Oluşturuyor...

Ayhan BEY       10 TEMMUZ 2020  

 

Bosch marka buzdolabım var. Bundan yaklaşık 8 ay önce buzdolabının alt bölümü sinyal veriyor sıkıntı yaratıyordu. Bende biraz pahalı olsun ama düzgün olsun diye yetkili servisi aradım. Geldiler ve bazı parçaların değişmesi gerektiğini söylediler ve yaklaşık 600-700 TL civarı ödeme yaptım. Buzdolabım yine düzelmedi. Dolabımın fişini çektim erittim düzelmedi. Bu defa yaklaşık 10 gün önce tekrar yetkili servisi aradım geldiler ve değişen parçaların bozulduğunu sebebinin kart arızasından kaynaklandığını söylediler. Bende elimi kaptırdığımı kolumu alamadığımı mecbur eski parçaların değişmesi için kartın değiştirilmesini kabul ettim. Özellikle de başka bir sıkıntı yok değil mi dedim. tekrar ödeme yaptım ama yine buzdolabım düzelmedi. Bu seferde fan arızası var dediler. Onarımı kabul etmedim. bana toplamda 1.250,00 TL ye mal olacak. yeni dolap alsaydım daha iyiydi. çektiğim sıkıntısı da cabası parçalarınızı alın ödememi geri iade edin dedim kabul etmiyorlar. Bosch yetkili servisi haricinde tamircilerden fikir almadan yetkili servislere gitmeyin. saygılar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Çamaşır Makinem Çamaşırlarımı Yırtıyor...

Faruk BEY       2 TEMMUZ 2020  

 

Bosch marka VarioPerfect 6 serisi çamaşır makinem çamaşırlarımı yırtıyor. Kazanı değişti yine yırtıyor. Leke çıkarırken çamaşırları delen makina yapmışlar. Görmek isteyen varsa çamaşırlarını ücretsiz yıkayabilirim. Sorumluluk bana ait değildir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ürünün Arkasında Durmuyor...

Yasemin HANIM       2 TEMMUZ 2020  

 

2017 temmuzda aldığım bulaşık makinemde aldığımdan beri bir sıkıntı problem var. Ve gelen servis elemanları abla bir şey yok. Bir sıkıntı yok diyerek ve 3 yıldır ki problemimi gideremeyecek garanti zamanımı doldurmayı başarıyor. Her gelmelerinde evrak ya da fiş vermeleri gerekirken Hiçbir sekilde döküman verilmedi kendi firmasına ait makine temizleyici almam gerektiği söylenildi ve aldım sonuç yine aynı Bosch markasından bulaşık makinesi değişimi istediğim halde umursanmıyor. Herkes 10 yıl kullanırken 3 yıldır ki sıkıntı yaşıyorum. Cihaz değişimi yapmayacaklarını dile getirdiler. Yarın yasal haklarımı Kullanacağım tüketici haklarına şikayette bulunacağım gerekli yerlere başvurarak hakkım arayacağım. Kimse güvenerek Bosch markasını almasın ürün satana kadar müşteri memnuniyeti var sattıktan sonra kimse ürünün arkasında durmuyor. Hiç kimseye önermiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Garanti Dahilindeki Ürünümden Servis Ücreti Aldı...

Atiye HANIM       29 HAZİRAN 2020  

 

Bosch yetkili servisi adı altında internete aramasında çıkan 08502551510 bu numaradan çamaşır makinası arızası için kayıt bıraktım ve +90 542..... bugünde bu numaradan aranarak arkadaşlar geldi şu pompası bozuk dediler teşhir ürün parçası 900 TL yeni ürün 1400 TL dediler evde ,2 çocuk ve gebelikte olunca yeni parça için 1 yıl garanti verdiler hemen burada takabiliriz dediler o anlık panik ve ile İnternet Bosch servis ulaştık bize dönüş yapılana kadar servise okey verdik parça değiştikten sonra ücreti nakit olarak verdik ama içimize sinmeyen bir şey oldu daha sonra Bosch servisi bizimle iletişime geçti bu parçanın işçilik dahil ,250 TL olduğunu söylediler ve aramış olduğun numarayı tekrar aradım biz özel servisiz bizde ücret bu dediler eşin gidip yerlerinde görüştü hala aynı üslup ile işine gelirde dediler borç alarak yaptırdım makinayı daha sonra numarayı tekrar arıyoruz açan yok verdikleri parça bozuk olsa vermiş oldukları garanti bile geçerli değil anlayacağınız , ben o parayı sonuna kadar helal etmiyorum daha doğmamış çocuğun rızkını yediler ilk defa panik halde bir iş yaptık lütfen kullanılan markaların Çağrı merkezi numarası dışından hiçbir numarasıyla görüşmeyi özel servis adı altında insanlar zar zor kazandıkları paraları ceplerinde hizmet adı altında çalan insanlara dikkat edin hakkımıda sonuna kadar helal değildir yazıklar olsun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Güvenimi Boşa Çıkardı...

Zehra HANIM       24 HAZİRAN 2020  

 

Bosch marka ankastre fırın 8 ay önce alıp kullanmaya başladım. Bu markayı çok önerildiği için almıştım ama güvenimi boşa çıkardı çünkü rafların takıldığı aparat yuvasında çıktı ve servis çağırdım bunun kullanıcı hatası olduğunu söyleyerek benden 150 tl ücret talep ettiler. Bosch teknik servis hizmetinden memnun değilim ve bu markanın hiçbir ürününü bundan sonra evime almayı düşünmüyorum. Kimseye de tavsiye etmiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Garantili Ürünümde Sorun Bulunmadığı İçin Ücret Talebinde Bulundular...

Dilek HANIM       17 HAZİRAN 2020  

 

Çamaşır makinesinin altından su gelmesi şikayetiyle Bosch servis çağırdık. Gelen servis elemanı makineyi inceledi. Bir sorun olmadığını, bazı sebeplerden olabileceğini söyledi. Garantisi olmasına rağmen makinede sorun bulunamadığı için 75 tl ücret talep edildi. Ve ödedik. Niçin garanti var o zaman çözemedik. Sorun bulunamazsa para ödüyoruz. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Buzdolabım Sürekli Sorun Oluşturuyor...

Mustafa BEY       14 HAZİRAN 2020  

 

Bosch marka buzdolabı, almış olduğum dolap aldığım günden itibaren bütün malzemeleri bozuyor ve çürütüyor. Aldığım yerden ve servis anca geliyor ayarlıyor gidiyor ama yine aynı şekli alıyor. 1 hafta sonra geri ayarları bozuluyor ve çürütüyor iadesini istiyorum dolabın.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ürün Parça Değişimi Bu Kadar Zor Olmamalıydı...

Esra HANIM       12 HAZİRAN 2020  

 

Bosch mum 5 mutfak robotu un parçası hatalı geldi. Yaklaşık 1 aydır uğraşmama rağmen sorunumla ilgilenen bir yetkiliye ulaşamadım. Çağrı bırakmaktan yoruldum. Bir parça değişimi bu kadar zor olmamalıydı, özellikle bu firmanın

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Yetkili Servis İki Defa Çağrı Bırakmama Rağmen İlgilenilmedi...

Rıza BEY       11 HAZİRAN 2020  

 

Bosch no frost buzdolabı 06.06.2020 tarihinde almış olduğum servis ile yapılan onarımda arızalı görülen fan yağlanarak yerine takılıp çalıştırıldı. Servis teknisyeni durumu belki böyle çalışmaya sorunsuz devam eder belki aynı arıza devam ederse değiştiririz diye bilgi verip ayrıldı ve pazartesi günü arayarak durumu sordu ve sorun olmadığını belirttim kendisine. 11.06.2020 sabah kontrol ettiğimde derin dondurucudaki sorunun devam ettiğini görüp yetkili servis ile görüştüm ve servis talep etmemi istedi bende talepte bulundum ve aynı gün için saat 10.12 arası randevu verildi ve saate mutabık kalınmadı iki defa çağrı merkezini aramama rağmen gelen giden olmadı ne kadar utanmaz bir servis ağı yaratılmış bir özür dönüşü yok.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ürününün Arkasında Durmuyor...

Dilek HANIM       10 HAZİRAN 2020  

 

Bosch buzdolabı. Şikayetim dolapta inanılmaz derecede yüksek ses gelmektedir. Servis geldi bir problem olmadığını söyledi. Şikayetim halen devam ettiği için servisi aradım gelip baktılar. Ses geliyor normal dedi.Genel merkezi arayıp şikayetinizi bildireceğim ordanda bize dolabın kullanıcı hatasından dolayı böyle ses çıkardığını dile getirdiler. Servis nasıl kurduysa hiç ellenilmedi herkes farklı şeyler söylüyor ama şikayetimi gideren yok. Böyle büyük bir firmanın markanın sattığı ürünün arkasında durmaması utanç verici. Gereğin yapılmasını arz ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ürünlerini Bir Daha Asla Tercih Etmem...

Berna HANIM       9 HAZİRAN 2020  

 

Bosch marka buzdolabım var ama hiç memnun değilim. Her şeyi çürütüyor. 1 hafta olmadan sebzelerim buruş buruş oluyor. Salçalarımın üstü küf tutuyor. Servis çağırdım. Sorun yok dedi bana kullanacağım şekli söyledi. Sanki karşısında salak bir insan varmış gibi. Fotoğraf ekleme olsaydı da keske görseydiniz ama çağrı merkezine bile anlatsam sizden kaynaklı olabilir ücret talep edebilirler diyor. Mağduriyetimi kim gidericek. Bir daha Bosch marka mı Allah korusun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch İade Ürünün Bedelini 21 Gün Oldu hala Ödemedi...

Büşra HANIM       4 HAZİRAN 2020  

 

Bosch online satış sitesinden aldığımız çamaşır makinasını 15.05.2020 tarihinde iade ettik.İ ade bedelinin 14 gün içinde yatırılacağını söylediler fakat bu süre 21 gün oldu ve hiçbir geri dönüş olmadı. Bu kadar büyük bir firma bir çamaşır makinasının iadesini ödeyemiyor mu? Mağduriyetimizin bir an önce çözülmesini istiyoruz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Satın Aldığım Klimanın Kayıp Olduğunu Söyledi...

Merve HANIM       30 MAYIS 2020  

 

3 hafta önce bu markaya güvendiğimiz için klima aldık ve hemen kurulmasını istedik ve kurulmadı. Servisi her aradığımda binlerce yalan söylendi. Bayiye gittiğimizde klimanın kayıp olduğunu öğrendim. Bir klima nasıl kayıp olabilir. Bayramdan sonra takılacak dendi ve hala takılmadı. Takılmayan klimanın parasını ödüyorum ben. Bu nasıl bir sorumsuzluk. Baştan savmalık şikayet için geri dönüş yapılıyor. Şikayet formu açılıyor ama yine bir yardımcı olmak yok. İnsanlarla dalga geçiyorsunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Bosch Ürünümde Çıkan Kusuru Kabullenmedi...

Mustafa BEY       20 MAYIS 2020  

 

Bosh buca bayisinden buzdolabı satın aldım. Buzdolabını teslim alırken hiç olmaması gereken yerde, gördüğüm ve gözüme takılan bir etiketi söktüğümde boydan boya derin bir çizikle karşılaştım. Getirenler her nasıl oluyorsa? Sözde kapalı ambalaj olarak gelen buzdolabındaki çiziğin üzerine kasti olarak etiket yapıştırmış ve getirmişler. Kasten diyorum çünkü başka bir yerden sökülüp buzdolabının hiç olmaması gereken yerine yapıştırılmış etiket. Bundan ne gibi bir çıkarları var bilemiyorum. Ürünü teslim almadım ve geri götürdüler. Aldığım firmayla iletişime geçtim ürünün yenisini istemediğimi ve ücretin iade edilmesini söyledim. Firmadan aldığım cevap paranızı iade ederiz fakat toplam tutardan %10 kesinti yapmamız gerekiyor. Biz bu firmaya bu paraları bunun için ödemiyoruz. Aynı özelliklerde çok daha uygun fiyatla alacağım markalar varken kurumsallığına inandığımız için BOSH tercih ettik. Ben bu soruna acilen çözüm istiyorum.!!!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.