Boyner Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 25

Cevap Sayısı   : 00

Boyner Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Boyner Kazandığım Çek Aktif Değil... 

Efe BEY       2 EKİM 2020  

 

Boyner iki hafta önce us polo terlik gönderdim olumlu sonuçlandı hediye çeki kullanmıştım Çekimi tekrar talep ettim beni aradı bi beyfendi o terlikte kullandığım kadarını yatıracaklarını ve hesaba suan aktif olacağını söyledi ve bir hafta gecti hala aktif değil aradığımda ise talebinizi tekrar ileteceklerini söylediler 4 gün geçti ve hala kimse dönmedi tüketici halkıma başvuracam bu saatten sonra gereğinin yapılmasınıda bura aracılığıyla rica ederim

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner İademe Almadı... 

Cem BEY       25 AĞUSTOS 2020  

Marmara form Boyner mağazasından yaklaşıp 8 gün önce almış olduğum Tommy Hilfiger marka 10-15 dk giyme süresinde olup fatura ve kutulu bir şekilde götürüp iadesini istediğimde bana markanın laboratuara gönderileceğini söyleyip 21 iş günü içerisinde bana geri dönüş yapılacağı söylenip 4 gün iş günü içerisinde red mesajı alarak tekrardan mağazaya çağrılıp ayakkabıyı almam söylenildi mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Siparişim Gelmediği İçin İptal Etmek Zorunda Kaldım... 

Fatma HANIM       27 TEMMUZ 2020  

Boyner 27 Temmuz 29 Ağustos teslim edilmesi gereken ve özellikle kendileri teslim süresi belirlemesine rağmen sipariş verdim ve gelmediği için iptal etmek zorunda kaldım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boynerde Ne Ürünü Ne Paramı Gönderiyor... 

Fatma HANIM       14 TEMMUZ 2020  

25 gün önce (1007149358 sipariş kodum) ürünler hala tedarik aşamasında müşteri hizmetleri asla cevap vermiyor konu ile ilgili muhattap bulamıyorum instagram sayfalarına yazdığımda hep aynı cevap araştırıp size döneceğiz diyorlar ama hiçbir dönüş yok ne paramı ne ürünleri gönderiyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boynerde Bir Muhattap Bulamadım... 

Gökhan BEY       14 TEMMUZ 2020  

Merhabalar öncelikle kolay gelsin . Boynerden aldığım skechers marka ayakkabı da bu şekilde şikayet yaşadım . Öncelikle şunu belirtmek isterim güncel olarak kullandığım 4 tane daha skechers marka mevcut ayakkabım var Sadece bununla ilgili sorunumu belirttim . Ben iade olsun diye göndermedim sadece sorunu belirttim . Gelen cevap araştırıldı vs dostluk mesajı . Saçma sapan memnuniyetsiz bir cevap yani sinirimi bozan bu oldu . İlla iade olsun ya da başka bir durum yoktu . Bu ürün garantiliyse ufak bir tadilat olabilirdi ne bilim . Yani ben mesela temiz gönderdim ayakkabımı güzel bir kurulayıp gelseydi normal pazar poşeti gibi geldi . Budur efendim teşekkür ederim ilginize Boyner de bir muhattap bulamadım ondan size yazmak istedim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Değişim İçin Verdiğim Ayakkabı 5 Ay Geçti Elime Ulaşmadı... 

Semih BEY       13 TEMMUZ 2020  

Boyner pandemi öncesi ayakkabı numarasını değişimi için vermiş oldugum ayakkabımı 5 ay geçmesine rağmen alamadım en az 5 kez aramama rağmen bana dönüş olmadı hep sizi aradık ulaşamadık diyorlar ama hiç aranmadım yardımcı olmanızı istiyorum teşekkürler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner 6,5 Aydır İademi Alamadım... 

Emiray BEY       13 TEMMUZ 2020  

Boyner mağazasından 30.11.2019 tarihinde aldığım iki adet colombia montları 30.01.2020 yılında iade ettim. iadem kabul edildi. Boyner bana montlardan birini geri öderken, diğer montun ödemesini ocak ayından beri yapmadı. merkez iadeyi mağaza yapacak derken, mağaza merkez yapacak diyor ve ben temmuz 2020 ye geldim. hala iade olması için iki tarafıda sürekli arıyorum. hala da sonuç almış değilim. boyner reklamlarında iadeler 3-5 günde hesabınıza geçer derken, ben 6,5 aydır iademi alamadım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Üretim Hatasını Kabul Etmiyor... 

Musa BEY       11 TEMMUZ 2020  

Boyner den skechers marka bir ürün aldım 2 ay kullandım ve ürünün anorak kısmında kırılmalar oldu ürünü incelemeleri için BOYNER e götürdüm sonuç olarak üretim hatası değildir gibi saçma bir cevap geldi ben işi bilmesem tamam derim de anorak bir ayakkabının kırılmasını ben nasıl yaparım tabi anorak nedir bilmek gerekir önce boynerin elemanlarına da öğretmesi gerekir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Kadar İlgisiz Bir Mağaza Görmedim... 

Hüsamettin BEY       3 TEMMUZ 2020  

Selvay boyner mağazasında mont aldım yakada tüylenme kolda dikiş açılması var 01.03 .2020 mağazaya teslim ettim 4 ay oldu daha cevap vermediler bu kadar ilgisiz alakasız bir mağaza görmedim bir daha Boyner’den hiç bir şey almam kimseyede tasfiye etmem bir an önce mont mun parasını iade etmesini istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Ürünüm Defolu Çıktı...

Mustafa BEY       29 HAZİRAN 2020  

Ben boyner müşterisiyim boyner den bir spor ayakkabı aldım 2 gün giydim ayakkabı hem defolu çıktı hemde yan kenarı açıldı bana dediler en fazla gelme süresi 20 iş günü ve 20 iş günüm doldu ve beni mağdur bıraktılar yarın karakol komutanlığına teslim olacam ve giyecek ayakkabım yok maalesef terlikle gidecem ve ben boyner mağazasından şikayetçiyim anlayışınız için teşekkürler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Ürün İncelemesi Hala Devam Ediyor Mağdur Oldum... 

Mustafa BEY       29 HAZİRAN 2020  

Ben boyner müşterisiyim boynerden bir spor ayakkabı aldım 2 gün giydim ayakkabı hem defolu çıktı hemde yan kenarı açıldı garantiye gönderdim bana dediler en fazla gelme süresi 20 iş günü içinde gelir yaklaşık bir ay oldu hala test hala devam ediyor beni mağdur bıraktılar ve ben yarın karakol komutanlığına teslim olacam askerim giyecek ayakkabım yok maalesef terlikle gidecem ve ben boyner mağazasından memnun değilim sizden ricam bana yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar dilerim teşekkürler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Tedarik Edemedikleri İçin 2. Ürünümü İptal Edilerek Kendi Seçtikleri Ürünü Gönderdiler... 

Melike HANIM       23 HAZİRAN 2020  

23 mayısta 2 ürün aldım ürünlerden biri bugün teslim edildi, biri iptal edildi tedarik edemediklerinde bu arada 2. Taksidi ödedim. Asıl sorun teslim edilen ürün kendi seçtikleri ürün, resmen dalga geçiyorlar. Benim satın aldığım fiyatına katlandığım ürün değil; bu nasıl bir hizmet anlayışıdır bu nasıl marka anlayışıdır! Boyner böyle hizmet verecekse internet satışını kapatsın!!!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Gibi Kurumsal Bir Mağazanın Duyarsızlığı Beni Mağdur Etti... 

MineHANIM       23 HAZİRAN 2020  

Boyner internet sitesi mart ayı başında fabrika marka bot aldım ödemeyi yaptım siparişim hiltown avm Boyner’e adres olarak belirttim.Ben avm gidemeyince aradım ve iş veya ev adresime göndermelerini istedim fakat göndermeyeceklerini belirttiler .Siparişimi alamayınca iade oldu AVM’ler karantina dolayısıyla kapatıldı tekrar açıldı ben defalarca mail yazdım fakat ne ürünüm bana ulaştırıldı ne de para iadesi yapıldı .Müşteri temsilcisine ulaşamıyorum .Boyner mağazası online alışveriş sitesinden alınan bir ürün ve bu kadar kurumsal bir mağazanın duyarsızlığı beni mağdur etti. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner İade Ürünün Ücreti Bana İade Edilmedi... 

Pınar HANIM       17 HAZİRAN 2020  

Boynerden bebeğimiz için verdiğimiz ayakkabı siparişi 2 ay boyunca gelmedi. Mail attık cevabı olarak ürünü tedarik edilemediği söylendi. Para iadeniz yapılacak dendi. 2 iş günü içersinde bir hafta geçti iade yapılmadı. Sonrasında boyneri tekrar aradık, biz iadeyi yaptık bankanızla görüşün denildi. Bankamla görüştüm ve görüşmeyi kaydettim bir iade yapılmadığını yapılsa anında hesabıma yatacağını söylüyor. Ben gönderilmeyen ayakkabının taksidini hala ödüyorum bu bir sahtekarlık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Pandemi Sürecinde Siparişleri Ulaştırma Konusunda Kötüydü... 

İrfan BEY       14 HAZİRAN 2020  

boyner.com.tr den 14 mayısta yaptığım alışverişi bu hafta başı yeni tedarik etmişler ki ürünü uygulamadan takip ettiğimde aldığım fiyattan daha pahalı bir şekilde satışının devam ettiğini gördüm. Burdanda anladığım benden daha pahalıya sattıkları kişilere ürünü gönderiyorlardı. İndirimden alanlara ürün tedarik ediliyor diyorlardı. Onuda geçtim bu hafta başı tedarik ettiler dedim kargoya verirler artık dedim yok covid-19 yok kargolar kısıtlı. Nice internet sayfalarından alışveriş yaptım hepsi 1-2 gün gecikmelide olsa elime ulaştı. Onlara covid-19 yok muydu. Siz siz olun boyner.com.tr den alışveriş yaparken bir kez daha düşünün. Yazıklar olsun Boyner.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Siparişim Uzun Bir Süredir Tedarik Sürecinde Görünüyor... 

Aynur HANIM       14 HAZİRAN 2020  

BOYNER 1 ay önce ayakkabı aldım. Ödemesini yaptım. Hala daha takipte tedarik sürecinde yazıyor. İnsanları nasıl bu kadar mağdur ediyorsunuz. Asla bir daha alışveriş yapmam. Bana ders olsun. Gerekirse dava ediceğim hakkımı arayacağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Ne Kadar İlgisiz Bir Firmasınız... 

Aysel HANIM       9 HAZİRAN 2020  

Bir ay oldu hala ürünüm tedarik aşamasında. Güya güvenilir firma fizandan geliyor sanki ürünler. Ne kadar ilgisiz bir firmasınız. Boyner ürünlerimin bir an önce kargolanmasını istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Siparişimin Büyük Bir Kısmı Tarafıma Ulaşmadı... 

Simge HANIM       9 HAZİRAN 2020  

 

1006693344 Sipariş numaralı 13 Mayıs tarihinde verdiğim siparişimin büyük bir kısmı maalesef tarafıma ulaşmadı. Siparişi kargoya verip topu üstlerinden atıyorlar ancak kargo firması bir türlü faturasını kesemiyor. Boyner’e telefonla ulaşmak maalesef mümkün değil minimum 40 dk hatta bekleme süresi sesli yanıt sisteminde belirtiliyor. Cuma günü şehir dışına çıkacağım ve ürünler kızımın ihtiyaçlarıydı... Covid süresince tüm ihtiyaçlarımızı internet sitelerinden karşıladık ancak en küçük firma bile böylesine bir sorun yaşamadık.. Bir daha asla Boyner!!!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Siparişim İle İlgili Sorunum İçin Firmaya Ulaşamıyorum..

Simge HANIM       7 HAZİRAN 2020  

 

Web sitesinden 22 mayısta üç tane ürün aldım. İki tanesi 28 mayısta tedarik edilip kargoya verildi denildi fakat kargoyu aradığım zaman bu ürünlerin gelmemiş olduğu söylendi. Daha sonra üçüncü ürünüm için tedarik edildi mesajı geldi. 5 haziranda da kargodan mesaj geldi. Ürünlerin kargoya verildiğine dair. Fakat ürünleri aldığımda üçüncü ürünün olmadığını farkettim. O hala kargoya verilmemiş. Ben şu an siparişi verdiğim adreste değilim ürünü alamayacağım. Ya adres değişikliği yapılsın ya da ben bu ürünü iptal etmek istiyorum. Hiçbir şekilde firmaya ulaşamıyorum ne telefondan ne mail adresinden. Lütfen bir çözüme kavuşturulsun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Ürünüm Hala Tedarik Sürecinde...

Evran BEY       2 HAZİRAN 2020  

 

23 ünde verdiğim sipariş hala tedarik sürecinde. Müşteri hizmetleri cevap vermiyor rezil bir marka.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Siparişim Nerede Ve Ne Zaman Gelecek Bir Sonuç Alamıyorum...

Erhan BEY       1 HAZİRAN 2020  

7 mayıs 2020 tarihinde eşimin vermiş olduğu sipariş ile ilgili olarak 25 mayıs 2020 tarihinde kargoya verilmesi ile ilgili mail geldi. 27 mayıs 2020 tarihinde ise fatura kesildiğine dair bilgi verildi. Şu an 1 haziran 2020 ve siparişim hala elime ulaşmış değil. Telefonla ulaştığımda bana kargo sürecinde olduğu ve bir işlem yapamayacakları, bilgi olarak sadece kargoda kotadan dolayı beklediğini, kargo süreci halledildiğinde teslim edileceği söyleniyor. Telefonla aradığınız zaman standart olarak yaklaşık 10 dakika bekleme süresi olduğu söylense bile 20-25 dakika bekleniyor. Sonuç olarak ne olacak sipariş, bir sonuç alamadık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boyner Ürünün Stoğu Yoksa Neden Satıyorsunuz...

Ebru HANIM      30  MAYIS 2020  

 

13 mayısta sipariş ettiğim ürün hala tedarik sürecinde görünüyor. Stoğu yoksa neden satıyorsunuz. Bu kadar beklemek zorunda bırakıyorsunuz. Ben neden elime geçmeyen hatta belkide temin edemeyeceğiniz ürünün parasını ödüyorum. İnsanı parasıyla rezil etmek diye buna denir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Boynerden Sipariş Verdiğime Pişmanım...

İbrahim BEY       25 MAYIS 2020  

 

Boyner İnternet sitesi üzerinden online olarak 3 ürün aldım. 12 mayısta. Ve hala 2 ürünüm tedarik sürecinden çıkmadı. Bir ürünüm de yeni kargoya verildi. Ne kadar rezil bir site bu yaa! Bir çanta ve ayakkabıyı 13 gündür tedarik edemiyorsan yazıklar olsun senin gibi siteye. Aldım alacağıma bin pişman oldum. Müşteri hizmetlerine yarım saatte bağlanıyoruz ve şikayeti dile getiriyoruz cevap olarak hızlandıracağız diyorlar her defasında. ASLA BOYNERİ KİMSEYE TAVSİYE ETMİYORUM! TAMAMEN PARANLA REZİL OLUYORSUN!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK