Doğtaş Şikayetleri

Doğtaş Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 08

Cevap Sayısı   : 00

Doğtaş Muhattap Bulamıyorum... 

Alper BEY     12 EKİM 2020 

 

Doğtaş Ağustos ayında Doğtaş'tan mutfak masası ve sandalye satın aldım en geç 1 ay da teslim edileceği sözü verilen ürünümü çok uğraşmalarım sonucu sandalye kumaşının bulunamadığını öğrendim .müşteri hizmetlerini aradığımda hala üretimde olduğunu söyleniyor ve hiç bir şekilde teslimatla ilgili bilgi alamıyorum Doğtaş'tan şikayetçiyim bizi mağdur ediyorlar bilgi vermiyor ürünü iade etmek istiyorum ama muhattap bulamıyorum 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Mobilyalarımızı Teslim Etmedi... 

Ümmühan HANIM     12 EKİM 2020 

 

DOĞTAŞ/ Karabük Doğtaş’tan 18 Ağustos 2020’de alıp, ödemesini yaptığımız ürünlerimiz en fazla eylül sonu teslim edilir dendi gelmedi Ekimin 10’u dendi gelmedi şimdi de Ekim 22 tarihi verilip henüz ürünlerin yapılmadığı söyleniyor. Üstelik aramalarımıza cevap verilmiyor, biz ısrarla aramadıkça bilgilendirme yapılmıyor. Ürünü alırken teslimat süresi ile ilgili ayrıntılı sorgulama yaptım ancak söz verilenler yapılmadı hala bekletiliyoruz

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Mobilyalarımızı Eksik Gönderdiler... 

Ünal BEY      9 EKİM 2020 

 

Doğtaş Mobilya - Mavişehir mağazası Merhabalar, 22.08.2020 tarihinde Doğtaş Mobilya İzmir Mavişehir mağazasından Genç odası dolabi ve Baza siparişi verdik ödememizi peşin koşullarda yaptık , buraya kadar sorun yok çok hoş karşılandık satış gerçekleşene kadar ,, bize 30 - 35 günde teslim olur bilgisi verdiler sözleşmemizde 30.09.2020 tarihinde teslim olacağı bildirildi. Fakat 07.10.2020 tarihinde bize teslim edilen sadece dolap mobilya parçaları oldu ,,,Baza'nın ne zaman teslim edileceği ile ilgili hala bir bilgimiz yok maalesef ,,, dolap için ise teslim edilme özürlü şekilde oldu fabrikadan montaj malzemelerinin kendilerine iletilmediği bahanesi sunularak teslim eden arkadaşlar,,, hatta onlar da kutuları montaj için açtıklarında öğrendiler eksik parçaların olduğunu ve montajlanamayacağını kutuları bırakıp belirsizlik ile gittiler.

Mağazaya ulaştığımızda bize söylenen fabrikayı arayıp öğreneceğiz belkide ellerinde montaj malzemesi yoktur yeni üretilecektir bilemiyoruz oldu ,,böyle komik bir bahane kabul edilemez dolap üretilirken ve kutulanırken menteşesini de başka bir zamanda mı üretiyorlar .. ben bu cevabı kabul edemiyorum ,, ödeme peşin peşin yapılıyor ama ürün tedariki hala yapılamıyor. Ayrıca hala bir geri dönüş sağlanmıyor. Mağazayı aradığımda fabrika ile görüşüp geri döneceklerini söyleyerek beni baştan savdılar ne arayan var ne soran şimdi ben bu dolap kapaklarını ne yapmalıyım acaba 4000 tl ödeyip teslim aldığım şey sadece mobilya parçaları mı olacak ???? Doğtaş markasının güvenilirliğine inanarak yaptığım bu alışveriş pişmanlığımı paylaşmak istedim.

İyi günler dilerim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş 1 Aydır Ürünümü Teslim Etmiyor... 

Ünal BEY      25 AĞUSTOS 2020  

 

Doğtaş mobilya salon takımı komple aldım borcum yok bayi kapanmış benim suçum ne oğlum evlendi ev bombos ve en acısı Doğtaş telefonu ma cevap vermiyor atila tic Niyazi beyle görüş malın onda diyor Niyazi bey malın bende değil logismart lojistik firmasının deposunda diyor logismart malın bizde yok diyor ve beni böyle sürekli arıyorum Niyazi bey artık telefon açmıyor duvar gibi anliyacaginiz ben yaşlı bir anneyim kocam yok emekli paramla ödedim aldimdiye sevinirken oğlum 30 Haziran'da evlendi evi boş karı koca kavga ediyorlar Allah'ın dan bul Doğtaş

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş 1 Aydır Ürünümü Teslim Etmiyor... 

Ünal BEY      25 AĞUSTOS 2020  

 

Doğtaş 24 Haziran 2020 tarihinde 27 temmuz 2020 teslim edilmek üzere doğtaşta aldığım ürün 25 Ağustos 2020 günü dahi halen teslim edilmemiştir. satış sözleşmesine uyulmamış ve tarafımıza ürünün halen fabrikada üretim aşamasında olduğu bildirilerek tüketici koruma kanunu ayıplı mal demesine rağmen firma bunu kabul etmeyip biz sizi arayacağız inceleme devam ediyor demekte ve tüketiciyi mağdur etmektedir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Hatalı Ürün Teslim Etti... 

Merve HANIM      17 TEMMUZ 2020  

 

Antalya Aspendos Bulvarı şubesinden 7-8 hafta önce babamın almış olduğu yemek masası ambalajından çizik ve kenarı çatlak yani hatalı çıkmıştır. Teslimat sırasında görevli arkadaşlar bu dursun 15 gün içinde yenisi ile değiştireceklerini belirterek gerekli işlemleri yapmışlar fakat haftalarca oyaladılar, ürünü değiştirmediler halen daha ve mağaza müdürü ozan bey hiçbir şekilde ilgilenmedi ve bugün ürünümüzü sormak için babam (erdal b ) mağazaya gittiğinde mağaza müdürü ozan benim müşterim var ne yaparsan yap istediğin yere şikayet et diyerek kovmuş bulunmaktadır ürünün ödemesi peşin yapıldı ve hatalı ürün teslim etmeleri yetmiyormuş gibi bir de mağazadan kovdular Tüketici Hakem Heyeti vb... Her yere şikayet edeceğim şahsın kendisindende bizzat şikayetçi olacağız terbiyesizlik. Haftalardır yaşanan mağduriyeti gidermek için çaba harcamak şurada dursun parasını aldıkları için terbiyesizde mağazan kovuyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Teslim Süresini Değiştirince Mağdur Oldum... 

Merve HANIM      17 TEMMUZ 2020  

 

Doğtaş, Balıkesir şube. Doğtaş Balıkesir şubesinden 27 Haziran da bianca koltuk takımı aldım. Bugün şube ile yaptığım görüşmede koltuk takımının tesliminin kurban bayramından sonra ağustosun 7 sini bulabileceği bilgisini aldım. Bu nasıl bir şey, ben taşınmayı bekliyorum.Sırf koltuk takımlarının geç gelmesinden dolayı yarım ay daha fazla kira vereceğim. O zaman doğtaş olarak kiramı yatırın. 1 ay normal bir süredir, bayramdan önce 28 inde koltuk takımının bana ulaştırılması gerekir. Bu müşteriyi mağdur etmekten başka bir şey değil, lütfen takımı bayramdan önce gönderin, gerekli yerlere durumu ileteceğimden emin olabilirsiniz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Teslim Tarihinde Ürünler Ulaşmadı... 

Mert BEY      14 TEMMUZ 2020  

 

Almış olduğum ürünler teslim tarihinde ulaşmadı beni üzen kısım bana yalan söylenmesi bundan ötürü yaptığım programım ertelemek zorunda kaldım Doğtaş yüzünden bende yalancı oldum lütfen net teslim tarihi versinler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Nakit Ödediğim Ürünlerim Eksik Geldi... 

İkbal HANIM      23 HAZİRAN 2020  

 

28 şubatta sipariş edip ödemesinin tamamını nakit ödediğim ürünlerimin yemek masası ve sandalyeleri hala gelmedi.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Doğtaş Verdiği Teslim Tarihinde Siparişimi Teslim Etmedi... 

Sadık BEY      14 HAZİRAN 2020  

 

Doğtaş Şanlıurfa, mart gibi siparişini verdiğim koltuk takımları hala gelmedi. Ürünleri en geç 21 iş günü teslim edeceklerini söylediler ama o zaman acelem yok diye 01 Hazirana kadar teslim etmelerini istedim. Bugün 14 haziran oldu ama hala ürünler gelmedi. Sözde tıra yüklenip gelecek, herhalde Afrika'dan gelecek bu tır. Bir daha Doğtaş'tan ne alışveriş yaparım ne de kimseye tavsiye ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK