Etstur Şikayetleri

Etstur Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 03

Cevap Sayısı   : 00

Etstur Müşterilerini Mağdur Ediyor...

İsa BEY      23 TEMMUZ 2020  

 

17.07.2020 -24.07.2020 tarihleri arası rezervasyon 44692326 seri nolu kayıtla başvurmuş konaklamamızı aldığımız hizmet ve etkinlik olmadığından dolayı 36 saat erken çıkış yaptık ve rezervasyon yaparken bize yardımcı olacaklarını söylediler biz geri kalan hakkımızı istediğimizde iade olamayacağını belirttiler biz otelle görüştüğümüzde etstur olarak siz iade yapacağınızı otel için bi problem olmadığını şayet rezervasyonu direk otelden yapsaymışız iadesini kendilerinin verebileceklerini ifade ettiler bu konuyla alakalı tarafıma mağduriyetimin giderilmediği taktirde gerekli tüm sosyal mecralarda tarafımca yayınlanıp ve etsturdan işlem yapmak isteyen eş dost ve akrabalarıma katı süratle bu firmadan işlem yapmamaları için bilgi vereceğim artı ikametgah ettiğim yere gittiğimde tüketici hakları hakem heyetine tarafımca bizzat yazılı beyanda bulunacağım gereğinin yapılmasını arz ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Etstur Çözümü Müşteri Olarak Biz Mi Bulmak Zorundayız...

Sibel HANIM      29 HAZİRAN 2020  

 

2020 yaz tatilimizi geçirmek üzere 2019 Aralık ayında Ets den satın aldığımız Ephesia Holiday Beach club family pool suit konseptli tatilimizi pandemi nedeniyle yaklaşık 1 ay önce iptal etmek istedik ve Ets yi aradık. Müşteri temsilcisi hotellerin covid 19 belgesi için hazırlık yaptığını ve fiyatın yükseleceğini söyleyerek iptal etmenizi önermem dedi. Biz de 6 temmuz girişli tatili iptalden vazgeçtik. Bugün ets müşteri temsilcisi bizi arayarak, tatil köyünün 20 temmuz da belki hizmete gireceğini söyleyerek mevcut konseptle alakası olmayan bir hotelle fark ödemeden mevcut tatil köyünü bu hotel ile değiştirebileceğini söyledi. Bize uygun olmayan bu hotelin yerine konsepti uygun başka bir hotel istediğimizi (yine aynı yerde) söyledik. Ama 7 ay önce ödediğim tutarın üstüne bugünki güncel rakamı bizden talep ediyorlar.1- yeni seçtiğimiz oda bile mevcut konseptten düşük olmasına rağmen fark istiyorlar. Aslında fark vermeleri gereken kendileri. 2- bütün programımızı önceden satın aldığımız tatil köyüne şu an gidemememiz nedeniyle mağduruz. 3- bu arada da yaklaşık 20 yıldır da ets ile seyahat ediyoruz. Ama çözümü müşteri olarak biz bulmak zorunda kalıyoruz. Umarım ets bu konuyu dikkatlice inceleyip mağduriyetimizi giderir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Etstur Tatil İptalini Sigortam Olduğu Halde İptal Etmiyor...

Ufuk BEY      24 HAZİRAN 2020  

 

ETS tur ve acentesinden şikayetim var, her şey dahil ayırtmış olduğum tatil iptalini sigortam olduğu halde iptal ettiremiyorum ne yer ayırdığım acente açık (kendileri kapatmış ve nereye gittikleri meçhul büyük ihtimal iptallerden kaçıyorlar ) ne de ets turun müşteri hizmetlerine ulaşabiliyorum tek ulaşabildiğim telefonda dinlettirdikleri müzik birde utanmadan iptal ettirmek kolay diye reklam yapmaktalar, yer ayırtmak kolay iptali düşünmeyin, kimseye ulaşamıyorsunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK