Hepsiburada Müşterilerini Mağdur Etmeye Devam Ediyor... 

Meral HANIM    13 AĞUSTOS 2020  

Axen AX49FIL27 49'' 124 Ekran Uydu Alıcılı Full HD Ultra Slim Frame Android Smart Led tv Bu ürünü hepsiburada.com adresinden aldım ve ürün bana 24 temmuz cumartesi günü horoz lojistik ile getirildi. Kargo tv yi bırakıp gitti. Tv yi 2 saat sonra kendim açtığımda tv ni ekranı ortadan yukarıya doğru çatlamış bir haldeydi. Hepsiburada.com a iade talebi oluşturdum ve tv yi kendim açtığım için açarken video ve resim çektim onlarla beraber gönderdim. Her gün arıyorum ve iade süreç aşamasında deniliyor. Horoz lojistik 3 defa aradım ve tv yi ancak gelip aldı ve tv 15 fündür hepsiburada da duruyor. Beni arıyorlar işleme alınıcak beklemeniz lazım. Dün ben aradım ve bana iadeniz olucak işleme alındıktan 2 iş günü içinde denildi. Bugün beni iade biriminden arayıp axenin servisiyle görüşüp çektiğim video ve resimleri servise göndermem gerektiği ve servisin tutanak tutması gerektiği söylendi. Bende axen i aradığımda böyle bir işlemin olmayacağını tv nin şu anda hepsiburada da olduğunu onların yapmadı gerektiğini söylüyorlar. Tv nin kutusunda bir kırılma çizik herhangi bir şey yok. Kargocu kargoyu bırakıp gider servis gelmeye ücret ister. Bu tv kutuya kırık olarak koyulmuş bir halde bize gönderildi ortasında ki çatlat dağılmış bir haldeydi yukarıya doğru ve beni mağdur ediyorlar evde tv yok aradığında talebiniz alınmış tekrar şikayetinizi oluşturuyoruz deniliyor. Bunun bir an önce çözülmesini istiyorum ve ben hepsiburadadan daha önce bulaşık makinesi de aldım müşterileriyim bu şekilde bir müşteriyi mağdur edinilmez.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Ürünü Teslim Almadık Teslim Alındı Olarak Görünüyor... 

Berrin HANIM    10 AĞUSTOS 2020  

16.07.2020 elektirikli süpürge alındı teslim alındı görünüyor teslim almadık ilgilenen yok dönüş yok kargoya yönlendiriliyor 5 dir arıyoruz kayıt açıldı dönülecek deniyor dönüş yok mağduruz acil yardım bekliyoruz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Ürün Bilgilendirmesini Yanlış Yaparak Mağdur Etti... 

Beytullah BEY    30 TEMMUZ 2020  

Bundan üç dört gün önce Hepsiburada dan Kumtel DA6-830 model cam davlumbaz aldım. Montaj için Servisi bekledim ve servis geldi kurulumu yaptı buraya kadar her şey yolunda ama ben bu ürünü uzaktan kumandalı diyerek aldım ama montajdan sonra öğrendim ki uzaktan kumandalı değil hemen Hepsiburada üzerinden aldığım firma olan Demirhan DTM yi aradım kendileri ukala bir tavırla bu ürün uzaktan kumanda değil dedi ama Hepsiburada da hem açıklamada hem de ayrıntılarında uzaktan kumandalı olduğu belirtmişlerdi. Bu durumu firmaya söylediğimde bana Hepsiburada nın sıkıntısı olduğunu ona şikayette bulunmam gerektiğini söyledi bende Hepsiburada yi aradım onlar da ürünün kumandalı olduğunu kumandayı gönderelim diyerek dalga geçiyorlar. Ben ürün uzaktan kumandalı değil dememe karşılık o zaman iade edin diyorlar ben montaj yaptırmıştım. Bacası uzun geldi diyerek yetkili servis kesti. Eğer bir yerinde bir sorun yok ise iade edin diyorlar ben de bacayı kestirdik dediğimde iade anlamayız diyorlar. İnsanları mağdur durumda bırakıyorlar. Ben şimdi uzaktan kumandalı ürün diyerek bu ürünü bana sattılar. Ama bu durum yanlarına kalmayacak. Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne yarın bu konuda başvuru yapacağım ve maddi manevi tazminat davası açacağım.Bir de yetkili servisten 140 TL'ye filtre aldım montaja gelen kişinin telefon numarası var ve her türlü şahitlik yaparım dedi.Hepsiburada artık alışveriş yapılacak bir yer olmaktan çıktı ben ürünü montaj ederken binbir takla atayım sonra ürün hatalı gelsin eeee bir de ürün iadesi uygundur raporu için tekrar servisin peşinde koşayım servis her gelişinde 30 TL yol ücreti alıyor bunu bilin benim 400 küsure aldığım davlumbaz bana 1000 TL'ye patlayacak ha ne ala memleket böyle bir saçmalık var mı ya hata benim değil ki ama siz bilirsiniz 15 gün içinde mağduriyetimi gidermezseniz sizi Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne şikayet edeceğim sizi her yere rezil edeceğim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Hemen Ürün İptali Ve Ücret İadesi İstiyorum... 

Serpilay HANIM    30 TEMMUZ 2020  

Hepsi Burada Com dan üç gün evvel aldığım Hoover marka çamaşır makinası birlikte çalıştıkları kargo şirketi olan horoz nakliyat tarafından, sistemlerinde samsung aldığım görüldüğü için müşteri iadesini istedi diyerek iade edilmiş, beni arayıp sorsalar makinam çoktan elimde olacaktı, hepsi buradadan ve horoz kargodan şikayetçiyim beni mağdur ettikleri için şikayetçiyim, en kısa sürede ürünün gerçekten iptalini gerçekleştirmelerini ve paramı da hemen iade etmelerini istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Ürünüm Teslim Edilmedi... 

Habip BEY    28 TEMMUZ 2020  

Hepsiburadadan 10 litre kedi kumu sipariş ettim ve ürün 2 gündür eve teslim edilmedi. Şimdi aradılar kargom mng kargoda kaybedilmiş. Çözüme ulaşmadı muhattap bulamıyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada İade İşlemimi Gerçekleştirmedi... 

Julide HANIM    26 TEMMUZ 2020  

23.12.2019 da hepsiburadadan 4000 tl degerinde ekran kartı aldım gecen ay arızalandı iade talebi oluşturmak istedim kod gelmedi vazgeçtim simdi onarım istiyorum iade talebiniz var diyor ancak kod gelmediki iade edeyim bunu onların benden iyi biliyor olması gerek kaç kere aradım ama müşteri hizmetlerine bağlanmak ne mümkün tam 1 saat bekledim müzik dinledim ama müşteri hizmetleri ortada yok saka midir yaa 1 saat bekletilir mi Bunun bir siniri yok mudur Ne zaman cevap alacağım urunumum iade suresi gecince bilgisayarım su donemde isimi yapabilmem icin acil gerekli bunun bir yaptırımı olmalı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Siparişim Hala Kargoya Verilmedi... 

Hafize HANIM    25 TEMMUZ 2020  

Hepsiburada 777 795 234 NO LU SİPARİŞİMİ 10 TEMMUZDA SİPARİŞ VERDİM AMA 22 TEMMUZDA KARGOYA VERİLİR 25 TEMMUZDA TESLİMAT YAZIYORDU AMA ŞUAN 25 TEMMUZ LAKİN ELİMDE KARGO YOK.DAHA DOĞRUSU KARGOM DAHA KARGOYA VERİLMEDİ YAZIKLAR OLSUN DİYORUM VE ALACAK OLAN ARKADAŞLAR DİKKAT ETSİN ÜRÜNÜM HALA GELMEDİ ARIYORUZ SÖYLÜYORUZ 2 GÜN ERTELİYOLAR UMARIM HEPSİBURADA BUNU GÖRÜR VE BİR KARAR VERİR. ARTIK KARGOLAR DAHA HIZLI GELSİN.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada İptal İşlemimin Acilen Yapılıp Paramın İadesini İstiyorum... 

Ayten HANIM    24 TEMMUZ 2020  

14 temmuzda ilgili firmadan kargo ile otomatik filtre kahve makinesi talep ettim. Ödemesini yaptım. 16 temmuzda teslim edilecek yazıyordu. (sipariş no:952966120). 15 temmuzda ürünün faturası kesildi e fatura olarak mail adresime gönderildi. Sonrasında kargoyu beklemeye başladık 16 temmuzda ürün gelmediği gibi kargoya verildi bilgiside gelmedi. 17 temmuzda müşteri hizmetlerini aradım. Ne zaman kargoya verilecek diye. Talebinizi ilgili departmana ilettik cevap bekliyoruz denildi. Şikayetten sonra çözüm icin 4 is günü gecmesi gerekiyormuş..her gün aradım..aradan 10 gün gecti. Şikayetime hiçbir sekilde geri dönülmedi. Müşteri hizmetlerinin cevabi ise biz depoya ilettik. Bundan sonrasına yetkimiz yok..ürün elinizde yok mu diyorum. Hayır depoda var diyolar.son 4 gündür de sipariş verdigim kahve makinasının altında "şu kadar saat sonra sipariş verirseniz siparişiniz yarın kargoda diye kampanya yapmışlar" o zaman benim siparişim niye gelmiyor diyorum..cevap ayni..biz ilgili departmana aktardık. velhasıl 9 günün sonunda urun gelmeyince siparişi iptali istedim..tamam dediler..iptal 1 is gününde oluyormus..bu gün aradım. iptalde yapılmamış. Henüz ilgili departman iptal yazısını okumamışmış..Bunca yıldır alışveriş yapıyorum. böyle duyarsız bir firma görmedim. Tüm müşteri hizmetleri elemanları papağan gibi ayni seyleri söylüyorlar. Asla çözüm yok. yorum yok. şikayetçiyim. Ürünü alamadık. İptal işlemimin acilen yapılıp 780 tl paramin iadesini istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Mağdur Etti... 

Pınar HANIM    24 TEMMUZ 2020  

15 Mayıs 2020de vermiş olduğum sipariş hala elime ulaşmadı. Defalarca telefon açmama rağmen hiçbir şekilde sonuç alamıyorum. Ne ürün teslim ediliyor ne de ödediğimiz ücret iade ediliyor. Siteye girip siparişlerimi kontrol ettiğimde ürünün 1 temmuzda teslim edildiği gözüküyor birde. Görüştüğüm bütün müşteri temsilcileri mutlaka geri dönüş yapacaklarını söylüyorlar ancak hiçbiri geri dönmüyor. Ben utanıyorum artık aramaya. Ürün satışı yaparken çok büyük firma olduklarından bahseden hepsiburada.com bir daha ürün almak bir yana ne ben ne de tanıdığım hiç kimseye sitenizden bir şey aldırmayacağım. Yazıklar olsun size.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Malının Arkasında Durmuyor... 

Mehmet BEY    23 TEMMUZ 2020  

Hepsi burada dan bir adet elephone A6 Max telefon aldım telefonu bir gün ve kılıfınla kullandım beğenmedim iade etmek istedim. Telefonu belirttikleri şartlarda gönderdim. 2 gün dedikleri süreç tam 9 gün sürdü ve sudan bahanelerle iade kabul edilmedi ve hala telefon ellerinde yani 10 gün bekledik dahada bekleyeceğiz kendi kargo şirketleri var ama yoğunluktan gönderemiyorlarmış. Bu site çok yavaş ve malının arkasında durmuyor bence kullanmayın.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Hiçbir Şekilde Yardımcı Olmuyor... 

Adnan BEY    23 TEMMUZ 2020  

Hepsiburada.com üzerinden ayakkabı satışı yapan ARM Pazarlama dan bir çift Nike airmax ayakkabı aldım. Bir ay olmasına rağmen hava tabanları çatladı. Hepsiburada.com müşteri hizmetleri Nike garantisiyle temasa gecmemi salık verdiği halde Nike firmasının herhangi bir şekilde bu ayakkabıyı garanti etmediği tarafıma bildirildi. Dolayısıyla tekrar hepsiburada.com la temasa geçtim ama ne ayakkabıyı pazarlayan firma ne de Hepsiburada.com tarafından hiçbir şekilde yardımcı olunmadı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada 2 Aydır Değişim Ürünümü Göndermedi... 

Nergiz HANIM    23 TEMMUZ 2020  

104862212 sipariş kodlu gardrop ürünümün bir parçası defolu geldiği için değişim için iadeye gönderdim. İki ay geçti ürünü göndermediler defalarca aramama, yazmama rağmen sorunu çözmüyorlar. Hepsiburada dan hiçbir şey almayın 750 tl çöpe gitti tüketici mahkemesine başvuracağım hakkımı sonuna kadar arayacağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Kedi Maması Küflü Ve Bozuk Çıktı... 

Mustafa BEY    22 TEMMUZ 2020  

Hepsi burada firmasından Paw Paw marka kadı maması satın aldım. Küflü ve bozuk çıktı. Kediler yemedi yiyenler de hasta oldu. iade ettim. Hepsi burada firması paramı iade etmedi şikayetçiyim Paw Paw marka kedi mamasından. Ve bunu satan hepsi burada firmasından.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Kargoya Verilmemiş Ürünün İptalini Gerçekleştirmiyor... 

Tülin HANIM    22 TEMMUZ 2020  

Ürünü bugün sipariş verdim daha kargoya bile verilmemiş fakat iptal işlemini kabul etmiyorlar Urun ulaştığında kargo firmasından almadan iade etmem gerekiyormuş bahane olarak da fatura kesildiği icin diyorlar ben kapıdan iade edince faturayı iptal edebiliyorlar telefon veya internet sitesi uzerinden yapamıyorlar Oysa sitelerinde urunu sipariş verdiginiz yerden iptal edebilirsiniz yazıyordu Müşteriye yanlış bilgi vererek kandırıyorlar Bu site kesinlikle düzgün bir ticaret yapmıyor Benim gibi müşterilerin mağduriyet yaşamaması acısından onemli diye düşünüyorum Konuyu bilgilerinize sunarım Saygılarımla.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Sorunumuzu Çözmedi Geri Dönüş Sağlamadı... 

Faruk BEY    21 TEMMUZ 2020  

Hepsiburada.com adresinden 19 haziran 2020 tarihinde aldığımız ürün elimize ulaşmadı. Defalarca hepsijet Hepsiburada.com ile görüşsekte sorunumuzu çözmediler geri dönüş sağlanmadı şikayetçiyim..

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Kargo Anlaşmanız Yok Neden Adrese Teslim Edileceği Vaat Edildi... 

Songül HANIM    21 TEMMUZ 2020  

Zenon ocak hepsi buradadan set üstü ocak satın aldık kayseriye bağlı bünyanda ikamet etmekteyim ürünü alırken açık adres girdik fakat kargocu kapımıza getiremeyeceğini muhtarlığa bırakacağını söyledi hepsi buradaya sesleniyorum madem getirmeyecekler kargoyla anlaşmanız yok neden adres yazdırıp söylediğiniz adrese teslim edilecektir diyosunuz lütfen ilgilenin mağdurum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Müşteri Hizmetlerini Devamlı Aradığımız Halde Bir Sonuca Ulaşamıyoruz... 

Mustafa BEY    21 TEMMUZ 2020  

Hepsi burada ürünümü garantiye gönderdim ama iki aydır iki kere 20 iş günü dolmasına rağmen değişim veya onarım yapılıp gönderilmedi müşteri hizmetlerini devamlı aradığımız halde bir sonuca ulaşamıyoruz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Sipariş Şikayetimle İlgilenmedi... 

Sevgi HANIM    20 TEMMUZ 2020  

hepsiburada.com adresinden sokak kedileri için 12 Haziran 2020 tarihinde aynı anda iki kedi maması sipariş etmiştim. Teslimatı yapacak kargo firması MNG Kargo Alibeyköy şubesi idi. 15 Haziran pazartesi günü iki üründen biri olan (Reflex Cat Multi Colour Yetişkin Kedi Maması 15 Kg) ürünü teslim edildi. Diğerini sorduğumda abla o diğer araca yüklenmiş gün içerisinde teslim ederiz dediler. Korona olduğundan tam bir diyalog kuramıyoruz kapıya sadece bir ürün bırakıp hemen gittiler. Tamam herhalde gelir dedim iyi niyetle. Fakat çarşamba (17 Haziran) oldu hala ses yok. MNG Kargo Alibeyköy şubesi de telefonu açmıyor en sonunda ulaştım fakat diğer ürünü (Happy Cat Minkas Kitten Yavru Kedi Maması 10 kg-Fiyatı 232.40 TL) patlattıklarını, ürünün bir bölümünün döküldüğünü ve pakette artık 10 kg. ürün olmadığını söylediler. "O zaman bu ürün hijyenik değil artık bana getirmeyin, ürünü geri iade edin", dedim. Fakat ürün hakkında hiçbir gelişme yok. Kargo firmasını aradım notlar bıraktım sorunu çözmediler. Hepsiburada sadece not aldı. Ürünü gönderen firma KİRPİPET de bir şey yapmadı. Hepsiburada.com, MNG Kargo ve Kirpipet arasında telefon etmekle ve mesaj atmakla kaldım sadece. 232.40 TL hala bana iade edilmedi. Sorunun çözümü için yardım rica ediyorum ve şikayetçiyim. Saygılarımla. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Problem Yaratmayıp Problemimi Çözmeli... 

Beyza HANIM    20 TEMMUZ 2020  

Hepsiburadadan aldığım radyoyu beğenmediğim için iade ettim. radyo kargo hatası, taşıma kaynaklı hasar görmüşmüş! Param iade edilmiyor. NEDEN? kabahat bende değil ama iademi alamıyorum. Hepsiburada problem yaratma, problem çöz. yoksa bu işi bırak.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Ürün İptalimi Hala Gerçekleştirmedi... 

Nazmiye HANIM    20 TEMMUZ 2020  

Hepsi burada dan 16 Haziran'da bir ürün aldım.Ben böyle bir rezalet görmedim ,horoz lojistik gibi rezil bir kargo şirketine ürün yönlendirilmiş arada iki kez horoz lojistik sadece mesaj gönderdi kargoya verildi şeklinde, her şey allaha emanet, bu ne rezillik hepsi buradayı arıyorum iptal için üç iş gün içinde aranacaksınız diyorlar 10 gün oldu ne arayan ne soran var.hepsi burada ve horoz lojistik rezillik konusunda birbirini iyi bulmuşlar, asla hepsi buradadan bir daha alışveriş yapmam herkese de abi rezaleti anlatıyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Hepsiburada Adres Bilgilerimin Tam Olmasına Rağmen Ürün Teslimatı Yapılmadı... 

Suna HANIM    16 TEMMUZ 2020  

2 TEMMUZ 2020 tarihinde hepsiburada internet sayfasından sipariş vermiştim. 07.07.2020 tarihinde teslim edileceği söylendi, ancak adresimin bilgilerimin tam olmasına rağmen ürünüm teslim edilmedi.Defalarca aramama rağmen hiçbir sonuç elde edemedim.Hala ürünüm teslim edilmiş değil ve ne zaman bırakılacağı da bilinmemektedir.En kısa zaman da mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.