İstikbal Ürününün Arkasında Durmuyor...

Gülten HANIM      15 TEMMUZ 2020  

İstikbal mobilya Grande koltuk takımı almıştım beğenerek ama zamanla koltuk derileri dökülmeler oldu iskelet olarak saglam ama derileri pul pul dökülüyor çok kotu bir görüntü ben tadilatta yaptıramıyorum maddi açıdan sıkıntım var istikbal gibi bir firmanın arkasında durmalı malının.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

İstikbal Eksik Kurulum Yaptı...

Osman BEY      13 TEMMUZ 2020  

05.06.2020 tarihinde Antalya Konyaaltı sarısu mevkinde bulunan istikbal Konyaaltı şubesinden mobilya ve yatak odası için takım aldım 25 günde teslim edilmesi gereken ürünlerim defalarca aramama rağmen 08.07.2020 tarihinde tüm ürünlerimin eksiksiz kurulacağı söylenerek Eksik Kurulum yapılmış ve tam kurulmamıştır bugün tekrar aramama rağmen koltuk takımımın teki aynı fabrikada yapılmasına rağmen hala gelmemiştir her aradığımda farklı tarih verilmekte ve son görüşmemde 29 temmuzda kurulacağı kesin olmamakla birlikte bileği verilmektedir satarken kurulan cümlelerin satış sonrasında hiç bir gerçeği yansıtmayım kurulan tv ünitem arızalıdır 2 ayı buldu hala pandemiyi bahane ederek Kurulum beklemekteyim son derece kurumsal kimlikten uzak bir yaklaşım ve tavır sergilenmektedir

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

İstikbal Ürünümün Garantisi Bitti Hala Servis Gelmedi...

Çiçek HANIM      12 TEMMUZ 2020  

2017 kasım ayında istikbal mobilya Tekkeköy mağazasından yatak odası takımı aldım daha sonra yatakta göçme oldu müşteri hizmetlerini aradım. Geldiler ilk başta yerin eğiminden kaynaklı olabilir falan dediler. Sonra arkadaşım onun yatakla alakası var dediği için tekrar aradım gelip yatağı incelemeye götürdüler yapıldı deyip tekrar aynı şekilde getirmişler. Tekrar aradım aynı sorun var diye servis yönlendireceğiz dediler ve servis gelmedi. Şuan yatağın garantisi falan bitti. Istikbal mobilya iyi bilinen bi marka diye aldım ama hiçbir işe yaramıyormuş.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

İstikbal Ürünündeki Hatanın Servisin Karşılamadığını Söyledi...

Seda HANIM      22 MAYIS 2020  

Esenyurt akcaburgaz mah. bulunan ve istikbal ürünleri satan Arçelik mağazasından 6 ay öncesinde yatak ve baza aldık 3800 tl değerindeki bu yatak 3 ay sonra çökmeye ve daha sonra bazanın altındaki ürünlerim rutubet kokmaya başladı ve 3 ay sonra servis çağırdım servis baktı bazada şişlikler ve yatakta çökmeler olduğunu ve daha ürün yeni olduğunu birkaç ay yatağı çevirerek kullanmam gerektiğini geçmezse tekrardan servis çağırmam gerektiğini söyledi ve ben 5. ayında tekrar servis çağırdığımda bazanın altında kabarma ve şişliklerin rutubetle alakalı olabileceğini ve servisin bunu karşılamadığını gerekirse müteahhite dava açabileceğimi ilettiler ve gittiler daha ürünün taksitleri ödenirken bu şekilde bir mağduriyetin bana ya da müteahhite sorumlu tutulması çok saçma ve odamda duvarlarda ya da kullandığım şifonyeri komidin ve diğer hiçbir ürünümde bu şekilde mağduriyet yaşamam ve bunun karşılığında benden ücret talep edilmesi çok sinir edici ve ben ürünlerin değişmesiyle alakalı neresi olursa oraya dava açacağımı ve bu işin peşini bırakmayacağımı belirtmek isterim ürün satılırken ilgili olan arkadaslar üründe sıkıntı çıktığında topu birbirine atması hiç hoş değil.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.