Mavi Şikayetleri

Mavi Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 05

Cevap Sayısı   : 00

MaviÜrünüm İncelemeye Gönderilmedi..

Sinan  BEY    01 EKİM 2020  

 

Mavi jeans 3 arkadaş kot aldık bayana hatası verdi 2 arkadaşım istanbul dan bire bir değişim yaptı. Ben aciyt avm ye gittim değiştirmek için incelemeye göndereceğiz dediler. Müşteri hizmetlerini aradığım da mağaza müdürü ile çözmem gerektiğini söyledi.Böyle dev bir firmaya bu iş yakışmadı yazayım ki insanlar bir şeyler alırken dikkatli olsun mavi diye güvenip aldık şimdi ortada bıraktılar nasıl bir yol izlemem ne yapmam gerekir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Mavi Kaliteli Markanın Kalitesiz Ürünleri...

Hakan BEY    23 EYLÜL 2020  

 

Mavi jean.kot pantolonu alalı daha 10 gün oldu ve bir defa giydim fakat pantolon ağ kısmından beline kadar yırtıldı.Bu kalitede bir markanın bu kadar kötü ürün çıkarması çok kötü.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Mavi Müşterileri İle İlgilenmiyor...

Levent BEY      6 TEMMUZ 2020  

 

​Merhabalar Mavi mağazasından 250 TL kot pantolon aldım bir sefer giymeme rağmen ağ kısmında yırtılma meydana geldi ürünü mağazaya götürdüğümde ürünü firmaya test tamire gönderileceğini ve 14 gün beklememi söylediler 23 gün sonra bana mesaj gönderilip üründen kaynaklı bir hata olmadığının kullanıcı hatası olarak belirtilmiştir. Kesinlikle kimseye mavi tavsiye etmiyorum kimse almasın hem fiyatları çok yüksek hemde satış sonrası hizmetleri çok çok kötü.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Mavi Müşterileri İle İlgilenmiyor...

Levent BEY      6 TEMMUZ 2020  

 

Mavi marka pantolonlar çok pahalı ama yinede ben 2 tane aldım ilk aldığımın Köprüsü koptu ve bu güç uygulamadan oldu ve ertesi gün aldığım bayiye götürdüm adam beni dövecekti neredeyse diyorumki beyefendi bunu nasıl yapacağız adam sizin hatanız diyip durdu. Başka bayisine götürdüm oda hiçbiri ilgilenmedi kendimi keriz gibi hissettim kusura bakmayın ama personeliniz çok kaba adam bildiğin dalga geçiyor ya bu kadarda olmaz lütfen ama.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Mavi Müşteri Hizmetleri Sorunum İçin Geri Dönüş Yapmıyor...

Mustafa BEY      18 HAZİRAN 2020  

 

23 mayısta mavi den yapmış olduğum alışveriş sonucunda siparişlerim hala teslim edilmedi ve kargom 3 hazirandan itibaren Arnavutköy PTT kargo da bekletiliyor. Mavi müşteri hizmetlerini 6 kez aramama rağmen ne çözüm bulundu ne de geri dönüş sağlandı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK