N11 com Şikayetleri

N11 com Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 19

Cevap Sayısı   : 00

N11 com Tarafından  Dolandırıldım...

Pınar HANIM   05 EKİM 2020  

Yaklaşık bundan 16 gün önce N11 de görüp KUTLU İNŞAAT'In sahibi olan Makbule Kutlu hanımı arayarak bir karyola siparişinde bulundum.Bu Bayan beni sürekli geçiştirmekte Lojistikte sorun çıktı ,Ürün imalat da gibi.Bi kargo sevkiyatı Perşembeleri oluyor bir cumartesileri.N11.com bu tarz bir sözde şirket ile nasıl çalıştığını doğrusu anlamadım.En nihayetinde N11.com da görüp iletişime geçtim bu insanla .Ve 2000 Tl ödedim.Dikkatli olun.

​​

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Kargom Nerede...

Murat BEY   02 EKİM 2020  

N11 .46012121218 takip numaralı kargom 690469 teslim kodu verilmesine rağmen ,satıcının adrese teslim göndermesine rağmen adresime teslim edilmedi gün içerisinde aradım dağıtımda denildi ama teslim edilmedi. Aynı satıcıdan geçen cumartesi gelen kargom da adresime getirmediler 0549 781 90 78 numarasından C.tesi saat 15.30 civarında beni aradılar kargomu adresime teslim edemeyeceklerini söylediler .satıcının adrese teslim yollamadığını düşünerek şubeden aldım, daha sora satıcının adrese teslim yolladığını öğrendim . Bu günde aynı şeyi yaşadım bilerek işi yokuşa sürüyorlar şubeden kendimizin alması için . Aynı durumu Aras kargo Tatvan şubesi için çevremdeki insanlardan da duydum . Gereğini yapmanızı rica ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com İade Talebim Reddedildi...

Cemal BEY   02 EKİM 2020  

N11 üzerinden MORPONİ mağazasından ürün satın aldım. 22 gündür tarafıma Aras Kargo tarafından bana teslim edilmedi. Ben de doğal olarak 28 Eylül 2020 tarihinde ücret iade talebinde bulundum. MORPONİ mağazası bana ücret iadesi REDDEDİLDİ mesajı gönderdi. Reddetme sebepleri ürün tarafımıza ulaşmadı deniyor. Ben de bana ulaşmadı diyorum ama anlamıyorlar. ŞAKA GİBİ.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Tüketici Haklarına Başvuracağım...

Şaban BEY   01 EKİM 2020  

n1127 Eylül 2020 tarihinde n11 den delta bilgisayar firmasından bir adet bilgisayar aldım.28 Eylül'de firma tarafından aranarak bir yanlışlığın olduğu ellerinde o model bilgisayarın olmadığı bilgisayarın bir üst modelini gönderecekleri tarafıma telefonla bildirildi.Gönderecekleri bilgisayarın teknik özellikleri hakkında, konuşmalarımızda firma teknik personeli tarafından, kesinlikle gönderecekleri bilgisayarın istemiş olduğum teknik özellikleri karşıladığı tarafıma bildirildi.29 Eylül'de bilgisayar geldi ve gelen bilgisayar istemiş olduğum teknik özellikleri karşılamamaktaydı. n11 iade ve şikayet kaydı oluşturdum. Akabinde bir mesaj gelerek talebimin sonuçlandırıldığı bildirildi. Şikayetimde firmanın taahüt ettiği bilgisayarı göndermediğini, bundan dolayı çocuklarımın canlı eğitimlere giremediğinden eğitimlerinin aksadığı, dolar kur farkından dolayı maddi zararda olduğum, taksitli alışveriş olduğundan dolayı banka tarafından toplu olarak ödeme yapılmadığı ve kredi kartı limiti nedeniyle yeni bir bilgisayar alamadığımı, en yakın kargo şirketinin evime 25 km uzakta olması nedeniyle ekstra bir maliyet oluşturduğunu ve firmayla bir gün önceden görüşmeme rağmen gönderdiği bilgisayarın düşük model olmasının beni kazıklama hissiyatı yarattığını bildirdim. N11'in bana dönüşü, iadenin olacağı ve 50 liralık hediye çeki oldu.

Firma zaten yanlış ürün göndermiştir. İadenin kabulünün benim mağduriyetimin giderilmesinde hiçbir etkisinin olmadığı ,şikayet ettiğim hiçbir hususun giderilmediği, firmaya verilecek cezanın da benim mağduriyetimi gidermediğini belirttim. n11'in müşteri temsilcisi yapacak olmadığını söylemişlerdir.

Şimdi ben soruyorum, sloganı güvenli alışveriş olan n11, ürün iadesi haricinde bana güven namına ne sağlamıştır? Hiçbir mağduriyetim giderilmemiştir. Firmaya hiçbir yaptırım uygulayamamış ve müşterisini mağdur etmiştir. Ben bir kişi olabilirim, fakat bu bir rakamları büyüdükçe, n11'in ne prestiji ne güvenirliği kalır. Tabi bunun yanında tüketici hakları yoluna da başvuracağım

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com İade Talebim Reddedildi...

İbrahim BEY   23 EYLÜL 2020  

N11 den 30 tl. Ürün bedeli, 12.50 TL kargo bedeli olmak üzere toplam 42.50 tl.ye 2 adet Vitra marka gömme rezervuar şamandıra contası satın almıştım, ürün uyum sağlamadığı için 1 gün sonra, n11 den iade talebinde bulunarak, ürünleri satıcıya gönderdim, satıcı ürünleri teslim aldı, ancak ürünlerin deforme olduğunu bahane ederek iade talebini reddetti, ürün kendisinde kaldı, n11 konuyu bildirmeme rağmen satışa onay verdi, ürünlerde kesinlikle deformasyon olmadı, mağduriyetimin giderilmesi için Tüketici hakem heyetine başvuracağım, bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Teslimatımı Yapmıyorlar...

Adil  BEY   14 EYLÜL 2020  

N11 7 Plus. Ekramı camı. Almıştım. N11 den. İstanbul içi PTT Kargo ile yolladıkları. Kargo yalandan adreste yol diye. Ürünü getirmiyor. Mağazaya yazdım. Cevap vermiyorlar N11 iletişime. Geçtik onlarda. Faydalı olmadı demem o ki. N11 den alışveriş yapılmaz artık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com 2.5 Aydır Para İademi Alamadım...

Mehmet BEY   24 AĞUSTOS 2020  

N11 den 07.06 2020 tarihinde 499 liraya 4 kapılı iki çekmeceli gardırop aldım. Ürünü kargo şirketi geciktirdi, sebebini araştırdım sorunlu gönderi yazılıydı. Bende kargoyu almadan iade talebinde bulundum. 24. 08.tarihi itibariyle 2.5 ay geçmesine rağmen n11 den paramı geri alamadım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Daha İlgili Olmanızı Beklerdim...

Fatih BEY   24 TEMMUZ 2020  

Siteden aldığım ürün tarafıma ulaştırılmadı. n11.com gibi büyük ve saygın bir şirkete ( Her ne kadar kargo şirketinin ihmali olmasa da ) yakıştıramadım. Sonuçta ben n11.com kalitesine güvenerek siparişi verdim. Daha ilgili olmalarını beklerdim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Hesabımdan Ürün Gönderilmiş Gibi Gösterildi...

Pakize HANIM   20 TEMMUZ 2020  

10 gün önce satın aldığım Lancome Rengergie Multi Lift Cream, bana gönderilmediği halde, N11 hesabım sayfasında gönderildi gibi gösterilip, parası ürünü göndermeyen firmaya ödenmiş. Oysa ben N11’i de, mağazayı da defalarca arayıp durumu anlatmıştım. Ne paramı iade ediyorlar -ki 473,50TL’ydi- ne ürünü gönderiyorlar. Bir daha N11’den alışveriş etmem, onlar hiçbir sorumluluk taşımıyor, aradan çekiliveriyor çünkü. Kimseye de tavsiye etmem.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Değişim Ürünü Hala Teslim Edilmedi...

Sevda HANIM   17 TEMMUZ 2020  

N11 kulak üstü kulaklık aldım garantisi varken 5 ay icinde buzuldu ve degisim veya tamirat istedik kargo kodu gelince yolladık ama reddedildi 2 ay oluyor ürün ellerinde tamir ettirmişler sözüm ona adresim yokmuş ellerinde tekrar iade talep açın diyorlar yollamak icin ama yine reddetiyorlar sayfasına şikayette bulundum kaldırın diye yazıyorlar ama hala kulaklık yok. Firmasının adı ise atlas Story.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Ürün Elime Geçmediği Halde Kargo Ücreti Kesildi...

Dursun BEY   12 TEMMUZ 2020  

N11 com sitesinden ürün aldım ürün kargodan dolayı elime ulaşmadı ve iade talebinde bulundum ürün elime geçmediği halde. 8.90tl kargo ücreti kesilmiş iade edecek diyorlar fakat hiçbir şekilde iade edilmiyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Teşir Ürünü Gönderdi...

Sercan BEY   8 TEMMUZ 2020  

Ipone 7 plus telefon aldım piyasa değerinden 100 TL ucuz diye Farklı telefon kurusunda teşir ürünü göndermişler. Şarj lollamamışlar kulaklık yan sanayi geri aradım faturadaki gönderen firmayı sayfada alırken yazdığını söyledi neyse dedim kullanmaya başladım 2 ay oldu bugün hoparlör ve dokunmatikte sıkıntı çıktı Apple mağazasına götürdüm garanti olduğu için ekranın çakma ahizenin çakma şarj soketinin çakmasıyla değiştiğini öğrendim gönderici firmayı tekrar arayıp olanı anlattım onların da orda yazdığını beyan etti n11.com la iletişime geçtim fakat sadece teşir ürünü olduğu yazıyor defo çizik olabilir kutusu farklı olabilir. Yazıyordu değişen parçalardan bahsedilmemiş tüketici haklarına gidicem en yakın zamanda.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Muhattap Olabileceğim Kimse Yok...

Oğuz BEY   6 TEMMUZ 2020  

N11 com eevren Butikten çocuğuma takım elbise aldım 3 yaş seçtim gelen kıyafet çok dar ve çok kısa idi satıcıyla görüşmek için kargo paketinin üstünde numarayı aradım ve adam Kütahyalı bir Fırıncı olduğunu söyledi n11 le ve eevren butik ile hiç bir alakasının olmadığını söyledi. Ve dolandırıcı mısınız dedi N 11 gibi kaliteli bir sitenin yanına yakışmadı şu an muhattap alacam kimse yok satıya yazıyorum kimse ilgilenmiyor benimle kargoyu iade ettim fakat param halen yatmadı N 11 güvenli değil alışveriş yaparken dikkat edin muhattap bulamıyorsunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Ürün İade İşlemini Yapmadı...

Selime HANIM   29 HAZİRAN 2020  

 

N11 sitesinden aldığım domates fideleri kurumuş saksılarından çıkmış olarak geldi ve iade işlemini yapmadılar 30 tl tutar boşuna gıttı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com İade Ettiğim Ürünü Kabul Etmediler Geri Gönderdiler 3 Aydır Kargoda...

Pervin BEY   29 HAZİRAN 2020  

 

N11 üzerinden dikiş makinesi aldım daha sonra ürün beklediğim gibi gelmedi ve iade ettım iade süresi dolduğu için kabul etmediler ve geri bana gönderdiler 3 aydır kargoda olarak gösteriyor kargo şirketini aradığımda öyle kargo bulunmamakta diyor mağazada kargoda diyor ne yapabilirim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Bozuk Ürün Gönderdi...

Adem BEY   26 HAZİRAN 2020  

 

N11.com kamera aldım gelen kamera kutu yırtık vidaları içinde sallanıyorum neyse dedim çalışırsa sıkıntı yok dedim çalışmadı. Bozuk gönderdiler yardımcı olursanız sevinirim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Hatalı Ürün Gönderdi İade Talep Ettim Ürüne Zarar Verdiğim Gerekçesi İle Alınmadı...

Adnan BEY   17 HAZİRAN 2020  

 

N11 mağazasından 3 ürün sipariş verdim. Eşofman takımı ürünü 1i eşime oldu. 2 takım bayandı ama erkek bedeni gibi kesimi büyük geldi. İade etim. Birinin etiketi koptu zımbayla aynı koptu yere etiketine zımbaladım diye 1 tanesinin iadesini aldım diyerek red geldi. Zımbayla zarar vermişim diye saçma sapan. Paçası sökük veya dikiş yapılmamış, L beden istememe rağmen M geldi. Hata onlarda hatalı ürünü bana gönderiyorlar o mağazadan şikayetçiyim!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Keyfi Olarak Siparişimi Reddetti...

Adnan BEY      16 HAZİRAN 2020  

 

14.06.2020 tarihinde N11 sitesi üzerinden Magic mağazasından amdryzen 7 3800x İşlemci satın aldım. Pazartesi günü kargo yapılır diye aldım. Ancak sipariş onaylanmadı bile. Mağaza ile iletişime geçtim neden onaylanmadı diye onlarda belirli bir sıraya göre işlem yapıyoruz dediler. Kargo sürecinden bahsetmiyorum sipariş dahi onaylanmamış. Bende bekledim salı günü kargo süreci geçmiştir deniyordu bende mağazaya stokta yoksa söyleyin diğer türlü iptal seçeneğine bakacağım dedim. Onlarda iptal edebilirsiniz demişler. Ancak birkaç saat sonra siparişimi kendileri reddettiler. N11 ile görüştüm biz mağazalara böyle bir hak tanıdık dediler. Yani isterse mağaza keyfi olarak siparişi reddedebiliyor. Bizle satış sözleşmesini onaylatırken kendileri keyfi işlem yapabiliyor. Tabi taksitli alışveriş yaptım kartla ilgilide limit dolmuş oldu. Kesinlikle N11den alışveriş yapmayın. Yapacaksanızda magic mağazasından yapmayın üç kuruş fazla verin diğerlerinden alın.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

N11 com Siparişim 36 Gün Oldu Gelmedi...

Metin BEY      10 HAZİRAN 2020  

 

Sony Xperia A1 telefon kılıfı 05.05.2020 tarihinde N11 mağazalarından cupcase adlı mağazadan siparişimi verdim.Ürün tutarı 57.90 tl N11 tarafından kredi kartımdan tahsil edildi.Sipariş kodum 206549591972 ardından kargo takip numarası 772549533861 Aras kargo fakat ne ürün geliyor nede para iadem yapılıyor bugün 10.06.2020 tam 36 gün oldu defalarca şikayet kaydı açıldı N11 fakat çözüm yok resmen paramı gaspettiler.Sizlere iyi çalışmalar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK