Samsung Şikayetleri

Samsung Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 59

Cevap Sayısı   : 00

Samsung Buzdolabım Defolu Çıktı...

Tuba HANIM   12 EKİM 2020 

 Samsung buzdolabı aldım defolu çıktı ürün aylardır arayıp uğraşmama rağmen bi sonuç çıkaramadılar resimler çekildi hala haber yok .

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Çözüm Odaklı Değilsiniz...

Gamze HANIM   6 EKİM 2020 

TV kampanyanız ile verdiğiniz innial kart İçin başvuruyu 27/08/2020 08/09/2020 21/09/2020 tarihlerinde 3 defa innial kart başvurusunu tamamlayıp sürekli kampanya kodu hatalıdır uyarısı ile tekrar başvuru yapınız SMS gönderiyorsunuz.Müşteri hizmetlerini aradığımızda kampanya kodunu fatura üzerinden okumamıza rağmen geri dönüş alamıyoruz.fatura fotoğrafını da yüklememize rağmen sonuçlanmıyor.reklamlarınızda innial karta tutar yüklemesinden barhsediyorsunuz .fakat çözüm ve dönüş yok .Samsung kurumsal olmasından dolayı tercih etmiştim fakat şikayetçiyim çözüm odaklı değilsiniz ve müşteri memnuniyetsizli yaratıyorsunuz.madem sonuca ulaştıramayacaksınız neden böyle bir kampanya yapıyorsunuz

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Tarafından Mağdur Edildim...

İbrahim BEY    6 EKİM 2020 

Samsung. Üç ay önce buzdolabımızın kapağının değişmesi için talepte bulunduk ellerinde kapak olmadığı için yeni bir buzdolabı vereceklerini söylediler üç aydır stokta buzdolabı olmadığını söylüyorlar 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Tarafından Mağdur Edildim...

Uğur  BEY    6 EKİM 2020 

Samsung çamaşır makinası ; En üst modellerden bir tanesini almış olmama ve ürünün üzerinde "10 yıl inverter garantisi" yazmasına rağmen kapak lastiği 2 yıl dolmadan yırtıldı ,gelen servis garantiye girmeyeceğini ancak servis ücreti + parca ücretini ödersen değiştirebileceğini aksi halde islem yapmayacağımı söyledi. Bende bu kapak kapanmadan bu makina çalışmaz ve haliyle benim tüketici olarak bu lastiğe zarar vermem mümkün değil diye itiraz ettim ancak kabul görmedi ve ödemeyi yaparak lastiği değiştirmek durumunda kaldım.Aynı markanın kurutma makinası + 2 adet büyük ekran tv si mikrodalga vs gibi birçok ürünlerini evimde kullandığımı ve samsung markasına olan güvenimin bosa çıkarılacağını ve bu marka bir urunu bir daha almayacağım söylemem maalesef hiç umurlarında olmadı...Ben haksız bir odeme yaptım firmaya ama Samsung da iyi bir müşterisini kaybetti sadece…. Teşekkürler Şikayetim Var

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Tarafından Mağdur Edildim...

Serkan  BEY    5 EKİM 2020 

SamsungYanlışlıkla online shopdan aldığım tv 5 dakika içinde samsung türkiye 444 lü hattına ulaşıp iptal kaydı açtırmama ve daha sonrasında izleyen iki gün boyunca iptal işlemimi tekrarlamama rağmen tv gönderilerek mağdur edildim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Tarafından Mağdur Edildim...

Erdinç BEY    29 EYLÜL 2020 

Samsung M10 marka telefonu 9 ay önce media mart çorlu kipadan aldım çalışan personel ben alırken kasko yaptırın ,istersen yere at kırılsın ya yapılır yada yenisi gelmek zorunda dedi.bir ay önce telefonum düştü dış ekranda bişi yoktu iç ekranında sorun oluştu ve aşırı bi derecede arka sok tarafta ısınma yapıyordu parmağınızı 10 saniye tutamazsınız daha sonra ben götürdüm media mart a çorlu kipa şubesine 20 iş günü içinde size dönüş olucak dediler.ve döndüler sonuç garanti kapsamıyor kaskoda telefonu 10 aydır kullandığım için 659 lira para verdi ve pert dediler telefonum için yani bana net bi şekilde bu hediye çekini (sadece ordan kullanabileceğim) çeki ya alırsın dediler yada bozuk telefonu al git dediler arkadaşlar ben bu paralara nasıl telefon alıyım benim aldığım zamanla şuan arasında daglar kadar fark var ben telefonu 1350 gİbi bi rakama getirdim suan en kötü sıfır telefon 2000 bi liradan aşağı degil benim zararımı hiçe saydılar ve ben telefon alamam bu durumda kasko deyip garantili deyip kandırdılar sonuc bu arkadaslar ne yenisi geldi nede zararımla bana gelen çekin alakası yok iki kere düşünün alışveriş yaparken iyi günler 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Servisi Yardımcı Olmuyor...

Elif  HANIM     18 EYLÜL 2020 

Samsung u flex kulaklık-

Kablosunda oluşan kopukluk nedeniyle servise (DRK AKSESUAR VE İLETİŞİM HİZ.) gönderiyorum fakat 2 seferdir fatura eksik diyerek geri gönderiliyor. Hepsiburada dan aldığım ürünün faturasının ekran resmini gönderiyorum kabul edilmiyor. Servisi arıyorum açmıyor. Ben durumda bu ürünü nasıl kullanabilirim???

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Hatalı Telefonumun Hatasız Olduğunu Söylediler...

Güray  BEY      15 EYLÜL 2020 

Samsung a31 teknosadan almış olduğum telefonum eve geldigimde kronik hatalı olmasını anladığımda ertesi gün getirmeme rağmen değişim yapamayız dediler servise gönderdiler serviste BDH bilişim hizmetleri belirtmiş olduğunuz hata gözlenmemiştir diye geri gönderdi telefonu teslim aldım telefon aynı kendi kendine kapanıyor açılıyor donuyor. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Aletleri Sürekli Arıza Vermektedir...

 Emre BEY      2 EYLÜL 2020 

 

SAMSUNG Tab A 10.1 SM- P580 Tablet alındığı günden beri(6502 sayılı kanun madde 10) servisten çıkmamakta hep bozulmaktadır.Devamlı servise girmekte hatta birkaç ay aynı servis fişi üzerinden işlem yapılmaktadır.Yaz ayında yine arıza vermiş, memlekete döndüğümde yine servise götürülmüş ve yasal prosedür gereği 6502 sayılı yasa gereği üründen faydalanamadığından servisten bu sefer kesin değişim istenmiştir.Servis bunun mümkün olmadığını tarafıma iletmiştir.Dün itibariyle hakem heyetine baş vurdum.Olumlu sonuç alacağımı biliyorum lakin süre pandemiden dolayı çok uzun olacak ve eşim ve ben öğretmen olduğumuz için sıkıntı çekeceğiz.Bir daha alacak olan arkadaşlara da, öğrencilerime de kesinlikle ifadem Samsung'dan tablet ,telefon alınmaması yönünde olacaktır.Çünkü yasal hakkımız olduğu halde yasa dikkate alınmıyor ve değişim yerine tamir yaması yapılarak ürün elimize veriliyor.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.buradan son defa işlerimin kalmaması için haklı değişim talebimi olumlu karşılayacağınızı umut eder, Samsung gibi büyük bir firmaya yani merdiven altı olan diğer firmalardan farkınızı gösterip haklı değişim talebimi olumlu karşılamanızı diler, sizden bu konuda dönüş beklerim.

 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung İnceleme İçin 750 TL İstediler...

Kaan BEY      25 AĞUSTOS  2020 

 

Samsung galaxy a70 cihazımda 3 hafta önce ekran karıncalanmasıyla başlayan sorunda samsung müşteri hizmetlerinden aldığım destekle telefonu sıfırlamam gerektiğini söylediler devamında 1 hafta sonrasında ekranın sol alt köşesinde ufacık mürekkep akıntısıyla devam etti yavaş yavaş ekranı kapladı ve şu an telefon kullanılamaz halde cihazım ekranında kasasında kırığı bırakın çizik dahi yokken tarafıma 750 lira ücret talep edilmesi çok saçma telefona en ufak inceleme dahi yok istanbul pendik servisindeki arkadaş kapıdan cihazı eline alarak en ufak inceleme yapmadan iç ekran kırık dedi detaylı inceleme talep ettim acaba cihaz kaynaklı bir problem olabiliceğini düşünerek 750 lira ücret karşılığında detaylı incelemeyle beraber telefonu tamir edebiliceklerini ücret ödenmemesi durumunda detaylı inceleme yapamayacaklarını söylediler daha sorunun en başında sorumluluk kabul etmediğimi söylesemde hala haksız olarak görülüyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Ürünümü Değiştirmiyor...

İbrahim BEY      19 AĞUSTOS  2020 

 

SAMSUNG. Cep telefonumdaki gelirlerindeki arıza nedeniyle ümraniye samsung servisine gittim, arızayı yaptık dediler telefonu verdiler, daha sonra 1 ay içinde 4 defa daha gitmek zorunda kaldım.yine aynı sebepten arızalandı garanti kapsamında olmasına. rağmen ısrarla değişim yapmadılar şimdi telefonum aynı sebepten yine arızalı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung 2 Aydır Televizyonum Tamir Edilmedi...

İdris BEY      19 AĞUSTOS  2020 

 

SAMSUNG MONİTÖR 07/05/2020 tarihli 27 inç1 mc FreeSync HDR QHD 2k curved monitör aldım ve 1 hafta gibi kısa sürede ışık sızmaları olduğu için Samsun destek hattı ile görüştükten sonra servis ile görüştüm fakat servis monitör tamiri yapmıyor ardından 1 haftaya ekran değişilecek dendi aradan 15 gün geçti aradım ekran için sipariş kodunu bulamadıkları için yedek parça gelmemiş ilgilenen kişi yıllık izinde oda başka bir iletişim bilgisi veriyor derken aradan yaklaşık 2 ay geçti ve hala sonuç yok. Sözde Samsung markasına güvenip bir ton para verip aldığım monitör ve Samsung markasından soğudum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Ürünüm 2 Ay Süre İle Arıza Veriyor...

Gül BEY      17 AĞUSTOS  2020 

 

Samsung bulaşık makinası aldığım günden beri 2 ay süre ile arıza veriyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Sayesinde Ayda 1 Telefonsuz Kalıyorum...

Selçuk BEY      12 AĞUSTOS  2020 

 

Samsung A 70 cep telefonu cihazımda şarj sıkıntısından ötürü ekrandaki çizik olduğu icin 760 tl ekran ücreti almadan garanti kampsamında yapmayacağını iletler bende gibi ödedim bana yaptık dedikleri şarj sıkıntısı 1 ay olmadan yeniden cihaz şarj etmiyor verdiğim paraya mi yanayım bütün banka işlemlerimi yapamıyorum onamı yanayım Samsung sayesinde ayda 1 telefonsuz kalıyorum şimdi yaptırıp gene şarj etmeyecek sağol samsung.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Firmasında Müşteri Memnuniyeti Bu Şekilde Mi...

Gökhan BEY      30 TEMMUZ  2020 

 

Samsung Ümraniye servis çalışanları kurumsallıkla alakaları yok 6 da vardığım yere göre kepengi yüzüme kapattılar kapandı diyip 60 kilometre öteden geldim saat 6 sadece telefonu alıcam dememe rağmen göz göre göre kepengi kapatıp telefonumu vermediler ve verdiği cevap kapandı yarın ALRISIN . Ya saat 6'yı 1 geçmiyor tamam 6 ...alırsın ne demektir ya müşteri memnuniyeti, bu şekilde mi koskoca samsung firmasında.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Garantili Ürünün Sorununa Yardımcı Olmadı...

Sedat BEY      29 TEMMUZ  2020 

 

Samsun j5 puro cihazımın garantisi devam etiği halde bile garantiye yoladım kullanıcı hatası deyip geri gönderiyorlar yardımcı olan yok.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Telefonum Beni Mağdur Etti...

Eda HANIM       26 TEMMUZ  2020 

 

Samsung A11Cep telefonu teknosa 4 gün önce telefon aldım karşı taraf sesimi kesik kesik duyuyor çalarken bile telefon kesik ses çıkıyor iade etmek istiyorum kabul edilmiyor garantiye göndermek istiyorlar ne yapabilirim ne gibi haklarım var öğrenmek istiyorum ayrıca şikayetçiyim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Klimam Arızalandı 15 Gündür  Tamiri Olmadı...

Nazmi BEY      25 TEMMUZ  2020 

 

12 ay önce aldığımız klima arızalandı. Ve yaklaşık 15 gündür tamiri olmadı Pazartesi ilk olarak tüketici mahkemesine gideceğim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Bu Nasıl Müşteri Memnuniyeti...

Murat BEY       22 TEMMUZ  2020 

 

Samsun S10 lite. Telefonu alalı 1 ay oldu ve 2 haftadır da garantide hızlı şarj etmiyor kulaklık algılamıyor USB takıldı çıkarıldı gibi bildirim veriyor kulaklığı takınca normal şarj oluyordu.Vatan bilgisayardan almıştım götürdüm durumu izah ettim çok güzel bakmışsınız dedi zaten 1 aylık telefon ne kadar kötü bakabilirim diye cevapladım.Hiç böyle problem yaşamadık diye belirtti isterseniz deneyin dedim şarja taktı ve hiç şarj olmadı o sıra, normalde şarj olup hızlı şarj olmuyordu bununda ekleyelim dedi forma olur deyip eklettim yaklaşık 13 gün sonra aradılar Samsung servisinden telefonunuzun 198 TL ücreti var onu ödemeniz gerekiyor dedi.Garantiye gönderdim neden para ödeyeceğim sonuçta cihaz hatalı dedim.Hayır kullanıcı hatası cihaza sıvı teması olmuş dedi, bende durumu izah edip cihaza hiçbir şekilde sıvı teması olmadığını anlattım bana söyledikleri şey para öderseniz cihazı tamir edip göndereceğiz. Bende Vatan bilgisayarla konuşacağım şu an işlem yapmayın dedim ve 22.07.2020 sabah 10:30 dan Akşam 18:00 a kadar aradım ve hiçbir şekilde kimse açmadı.!Samsung'u tekrar arayıp tekrar başka bir temsilciye anlattım anlıyoruz ama sıvı teması olmuş eliniz yerleşen bile sıvı teması sayılır diyor bu nasıl müşteri memnuniyeti ve nasıl müşteri hakkı ben buraya belirtiyorum ama tüketici haklarına da başvuracağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Bu Nasıl Özellik Telefonum Hemen Bozuldu...

Yakup BEY      22 TEMMUZ  2020 

 

3 yıldır kullanıyorum çok güzel bir telefon ilk defa suya sokayım dedim su geçirmez özelliği var diye merak ettim kaba su doldurdum soktum çıkardım nem algılandı hatası geldi kuruladım hoparlör falan çalışmadı 2-3 saat sonra nem algılandı hatası gitti telefonu şarja taktım uyudum sabah kalktım telefon kapanmış pirince soktum 1 gün boyunca pirincin içinde kaldı ama hala açılmadı sözde su geçirmez özelliği var bu nasıl özellik hemen bozuldu.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK