Samsung Firmasında Müşteri Memnuniyeti Bu Şekilde Mi...

Gökhan BEY      30 TEMMUZ  2020 

 

Samsung Ümraniye servis çalışanları kurumsallıkla alakaları yok 6 da vardığım yere göre kepengi yüzüme kapattılar kapandı diyip 60 kilometre öteden geldim saat 6 sadece telefonu alıcam dememe rağmen göz göre göre kepengi kapatıp telefonumu vermediler ve verdiği cevap kapandı yarın ALRISIN . Ya saat 6'yı 1 geçmiyor tamam 6 ...alırsın ne demektir ya müşteri memnuniyeti, bu şekilde mi koskoca samsung firmasında.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Garantili Ürünün Sorununa Yardımcı Olmadı...

Sedat BEY      29 TEMMUZ  2020 

 

Samsun j5 puro cihazımın garantisi devam etiği halde bile garantiye yoladım kullanıcı hatası deyip geri gönderiyorlar yardımcı olan yok.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Telefonum Beni Mağdur Etti...

Eda HANIM       26 TEMMUZ  2020 

 

Samsung A11Cep telefonu teknosa 4 gün önce telefon aldım karşı taraf sesimi kesik kesik duyuyor çalarken bile telefon kesik ses çıkıyor iade etmek istiyorum kabul edilmiyor garantiye göndermek istiyorlar ne yapabilirim ne gibi haklarım var öğrenmek istiyorum ayrıca şikayetçiyim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Klimam Arızalandı 15 Gündür  Tamiri Olmadı...

Nazmi BEY      25 TEMMUZ  2020 

 

12 ay önce aldığımız klima arızalandı. Ve yaklaşık 15 gündür tamiri olmadı Pazartesi ilk olarak tüketici mahkemesine gideceğim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Bu Nasıl Müşteri Memnuniyeti...

Murat BEY       22 TEMMUZ  2020 

 

Samsun S10 lite. Telefonu alalı 1 ay oldu ve 2 haftadır da garantide hızlı şarj etmiyor kulaklık algılamıyor USB takıldı çıkarıldı gibi bildirim veriyor kulaklığı takınca normal şarj oluyordu.Vatan bilgisayardan almıştım götürdüm durumu izah ettim çok güzel bakmışsınız dedi zaten 1 aylık telefon ne kadar kötü bakabilirim diye cevapladım.Hiç böyle problem yaşamadık diye belirtti isterseniz deneyin dedim şarja taktı ve hiç şarj olmadı o sıra, normalde şarj olup hızlı şarj olmuyordu bununda ekleyelim dedi forma olur deyip eklettim yaklaşık 13 gün sonra aradılar Samsung servisinden telefonunuzun 198 TL ücreti var onu ödemeniz gerekiyor dedi.Garantiye gönderdim neden para ödeyeceğim sonuçta cihaz hatalı dedim.Hayır kullanıcı hatası cihaza sıvı teması olmuş dedi, bende durumu izah edip cihaza hiçbir şekilde sıvı teması olmadığını anlattım bana söyledikleri şey para öderseniz cihazı tamir edip göndereceğiz. Bende Vatan bilgisayarla konuşacağım şu an işlem yapmayın dedim ve 22.07.2020 sabah 10:30 dan Akşam 18:00 a kadar aradım ve hiçbir şekilde kimse açmadı.!Samsung'u tekrar arayıp tekrar başka bir temsilciye anlattım anlıyoruz ama sıvı teması olmuş eliniz yerleşen bile sıvı teması sayılır diyor bu nasıl müşteri memnuniyeti ve nasıl müşteri hakkı ben buraya belirtiyorum ama tüketici haklarına da başvuracağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Tamir Olmayan Ürünü Müşteri Hatası Olarak Belirtip Ücret Talep Ediyor...

Serkan BEY       21 TEMMUZ  2020 

 

Samsung A20 cep telefonu telefon henüz 10.ay içerisinde ekran kararması yaptı servise verdim değiştirdiler. Fakat tekrar ayni şey oldu servise gönderdim bana geri dönüş yaptılar ekranda ve şarj yerinde sıvı belirtisi varmış 1070 tl ücret talep ettiler. Daha evvel neden sıvı yoktu da şimdi var koskoca samsung un başvurduğu yönteme bak tamir olmuyor de gönder geri yenisini alayım ama sıvı var deyince sahtekarlık yapmak ayırıp yakışmıyor samsung gibi dünya markasına ya da biz dünya markası sanıyoruz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Pişmanlıktır...

Fatma HANIM       20 TEMMUZ  2020 

 

Yaklaşık 3 aydır samsung buzdolabı aldım ve üst dondurucusunun da normal soğutucu gibi olarak kullanabileceğim söylendi ve bu özelliğimi denediğimde olmadı servis gelip baktı 2 parçasının yandığı söylendi nasıl 3 aylık dolabın parçaları kullanmadan yanar aklım almıyor çok mağdur oldum çok pişmanım samsungu tercih ettigim için.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung 3 Aydır Bekliyorum Dönüt Yok...

Hilal HANIM       17 TEMMUZ  2020 

 

Birkaç ay önce Samsung markalı Turkcell den telefon aldım. Aldığım telefonda 1 ay sonra sorunlar çıkmaya başladı. Telefonu garantiye gönderdim 3 defa. 3. defa gönderdiğimde telefon garantiye gidip geliyor fakat bana haber vermiyorlar ve telefonun geldiğinden çalışanların bile haberi yok. Telefon 30 gün boyunca elime ulaşmadı. Ve telefon gidip geldikten sonra bir değişim olmadı. Aynı sorunlar devam etti. Bunun yanısıra telefonu garantide mahvetmişler. Telefonun arka kısmı çizikler içinde. Bu şikayetlerle telefonu aldığım yere yani Turkcell bayisine gittim bana tüketici haklarına başvurduklarını söylediler. Fakat 3 ay oldu bir haber yok. Arayan soran yok. Gidip sorduğumda ise bana beklemem gerektiğini söylüyorlar. Bu telefon bozulup elimde kaldığı zaman mı geri döneceksiniz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Muhattap Olunacak Kimse Yok...

Kader HANIM       17 TEMMUZ  2020 

 

Nofroz Samsung buzdolabı geldiğinde içinde eziklik vardı. samsung servisden gelip resim çekildi.degisim yapılacak dediler. merkezi arıyorum. muhatap olunacak kimse yok.koskoca Samsung bu kadar düştüğü anlamak güç. ben parasında değilim.sıfır ürün alıyorsunuz.size defolu ürün geliyor ve çok sesli çalışıyor. Almazlarsa atacan dışarı medyayı da çağıracağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Mağdur Etti...

Burcu HANIM       15 TEMMUZ  2020 

 

Temmuz 2019 da aldığım süpürge kasım da çekmemeye başladı. Teknik servis yapıp getirdiği söyledi fakat 1 ay olmadan komple bozuldu şubat ayında motorunu değiştirdik diye tekrar yapıp getirdiler. Ama makine yerdeki hali tüyünü bile çekmedi . Değişim istedim . Ve bana motorunu tekrar değiştirelim dediler . Fatura istediler . Süpürgeyi aldığım yer garanti belgesi ve kasa fişi resmi acıdan yeterli dedi. Ürün 1000 tl altın da olduğu için. Daha önce fatura istemeden motor değişimi yaptılar fakat ben değişim isteyince motor değişimi için şart olmayan fatura istediler. Ve makineyi bu halde bişey yapamıyoruz diyip bıraktılar. Hamile halimle sürekli uğraştım defalarca müşteri huzmelerini aradım . Şuan 10 günlük bebekle evim toz pislik içinde ortada kaldım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Servis 10 Gün Geçti Hala Bir Dönüş Yok...

Ahmet BEY       13 TEMMUZ  2020 

 

Samsung AR24TSFYCWK/SK 24000 BTU A++ PREMİUM PLUS KLİMA ben bu klimayı almadan 2 gün onca Cami önü mah. Liman karşısı yeni sgk binası yanı, 53100 Rize Merkez/Rize adresinde bulunan servise gittim klima taktırmadan benim yapacağım bir şey var mı diye sordum ordaki personel klima takılacak yere elektrik hattı çek 20 amperlik sigorta taktır dedi. dediğini yaptım sonra yukarıda adresini verdiğim yeri aradım elektrik hattını çektim gelip taksınlar diye telefona çıkan bayan 4447711 nolu yere kayıt yaptırmamı söyledi bende arayıp yaptırdım. o gün beni aramışlar bende gece çalıştığım için uyuyordum. aradan 5 gün geçti ben aradım neden gelip takmıyorlar diye telefona çıkan bayan seni aradılar telefon kapalıydı diye dedim siz neden arayıp bilgi vermiyorsunuz ben o işe bakmıyorum burası ofis diye cevap verdi usta arıyormuş . oh ne güzel ofiste çay içip sohbet edin diyemi almışlar o sekreteri çok mu zor müsaitseniz yarın şu saatte size gelecekler demesi. hem ne iş var da bana 10 gün geçti hala arayıp soran yok klima öylece bekliyor samsung yetkilileri umarım bu vurdum duymazlığı dikkate alırsınız. Teşekkürler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Klima Çalıştığında Yüksek Ses Çıkarıyor...

Ahmet BEY       9 TEMMUZ  2020 

 

Samsung windfree klima, benim gibi seste uyuyamıyorsanız sakın almayın fan en kısıtayken bile ses bana göre yüksek, windfree özelliği kısmen daha sessiz. Gerçi 4 sene önce işyerime takılan başka bir marka klima daha sessiz. ben alırken 2 kez düşünün derim. Hatta allalı daha 7 gün olmadı iade etmeyi bile düşünüyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Servis Ve Müşteri Hizmetleri İlgisiz Davrandı...

Zafer BEY       6 TEMMUZ  2020 

 

2019 ARALIK AYI SONUNDA ÇAMAŞIR -KURUTMA WD10N644R44R2W/AH SERİ NUMARALI MAKİNASI ALDIM SORUNLAR İLK YIKAMADA ÇIKTI SERVİS DEFALARCA GELDİ GİTTİ SAMSUNG MÜŞTERİ HİZMETLERİ TEKNİK DESTEK VE SİZE YAZDIM SİZ SERVİS MÜŞTERİ HİZMETLERİ VE KİMSE YARDIMÇI OLMADI BUNUN ÜZERİNE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDUM BİLİR KİŞİ GELDİ RAPORUNU YAZDI VE MAHKEME SONUÇLANDI KARAR MİSLİ İLE DEĞİŞİM KARARI AÇIKLANDI BUNUN ÜZERİNE SAMSUN BÖLGE MÜDÜRÜ YÜKSEL BEY TARAFINDAN ARANDIM CİHAZIN FOTOĞRAFI LAZIM VS DİYEREK EVİME GELMEK İSTEDİ DAHA SONRA ŞULE HANIM DİYE BİRİSİ ARADI CEP TELEFONU NOLARINDAN : AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ KENDİLERİNE İSTEDİKLERİNİN SERVİS TE MÜŞTERİ HİZMETLERİ MEİLLERİNDE BAYİDE VE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ DOSYASIN DA MEVÇUT, HAKEM HEYETİ KARARINI UYGULAMINIZI, MİSLİ DEĞİŞİMİ GERÇEKLETİRMENİZİ İSTİYORUM DEDİM .BU ĞÜN DE 444 77 11 NOLU TELEFONDAN ARANDIM IBAN VERİN SİZE İADE YAPILACAK DEDİ KENDİSİNE HAKEM HEYETİ KARARI İADE DEĞİL MİSLİ İLE DEĞİŞİM VE DEĞİŞİM İSTİYORUM KARARIN UYGULANMASINI İSTİYORUM DEDİM BUNUN ÜZERİNE ÜRÜN STOKTA YOK CEVABINI ALDIM .ÜRÜNÜ ARAŞTIRDIM ŞUAN 3TANE BAYİNİZE SORDUM ÜRÜN OLDUĞUNU TESBİT ETTİM. DAHA ÖNCEDE CİHAZLA İLGİLİ VE SERVİSLE SORUNLARIMI YAZMAMA RAĞMEN BANA YARDIMÇI OLUNMADI HAKEM HEYETİ KARARINI BAHANELER ÜRETEREK,YALAN SÖYLEYEREK , UYGULAMAKTAN KAÇINAN SAMSUNG VE MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ HER PLATFORMDA YAZILI SÖZLÜ VE HABER KANALLARIDA DAHİL ŞİKAYET EDECEĞİM HAKKIMI ARIYACAĞIM : SAMSUNG MÜŞTERİLERİNE VE BANA YAPILAN HAKSIZLIKLARI , OLAN ÜRÜNE YOK DENMESİNİ, GÖRÜP TÜKETİCİNİN YANINDA OLMANIZI VE SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNİ HAKEM HEYETİ KARARINI UYGULAMINIZI GEREGİNİN YAPILMASINI SİZDEN İSTİYORUM.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Telefonumu 2 Kez Servise Gönderdim Sorunum Çözülmedi...

Mehmet BEY       6 TEMMUZ  2020 

 

Samsung a10 cihazım var telefonla konuşurken ses gelmiyor şikayetinden 2 kez servise gönderdim ama sorunum çözülmedi arızam giderilmedi yani samsungtan nefret edecek dereceye geldim. Bir daha da samsung almam da çevremede tavsiye etmem.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung İsimin Büyüklüğüne Güvenip Ürün Aldım Mağdur Oldum...

Sevda HANIM       30 HAZİRAN  2020 

 

Samsung, isminin büyüklüğüne güvenip aldığım ve yine aynı sebeple ek garanti yaptırdığım TV ek garanti kapsamında tamire yollandı, 1 senedir yapılmıyor mağdur edildim ve Samsung'a şikayet ettiğimde bunun şubeyle ilgili olduğu söylenip ilgilenilmedi. Oysa ben o TV'yi şubeyi bildiğimden değil Samsung ismi için almıştım, madem öyle bu tarz sorumsuz insanlara bayilik vermesinler. Samsung beni mağdur ediyorsunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Sattığı Ürüne Sahip Çıkmıyor...

Tuğba HANIM       28 HAZİRAN  2020 

 

1ay ince aldığım telefon kasmaya kendi kendine kitlenmeye ve açılmamaya başladı servise iade talebi ile verdim ama tamir edilebileceği için tamir teklifi sundular sevgili samsung sattığı ürüne sahip çıkmıyor 1 aylık telefon bozuldu demiyorda tamir edelim diyor bozulan tüm elektronik eşya büyük oranda tamir olur ama 1 aylık sıfır telefon bozuluyorsa sorun var demektir ve sattığın mala sahip çıkar müşterini mağdur etmezsin tamir seçeneği sunmazsın olmadı samsung YAKIŞMADI.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Elektrikli Süpürgem Temizlemiyor...

Tuğba HANIM       25 HAZİRAN  2020 

 

Samsung elektrik süpürgesi 1300 tl ye aldığım süpürgeden hiç verim alamadım yerdeki kirleri tozları hiçbir şekilde temizlemiyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Telefonum Garanti Kapsamında Olmasına Rağmen Servis Ücreti Talep Ettiler...

Durmuş BEY       25 HAZİRAN  2020 

 

Samsungdan A720FZDATUR CEP TELEFONU ALDIM GARANTİ KAPSAMINDA İKEN EKRANIM KIRILDI TAMİR İÇİN YETKİLİ SERVİSE YÖNLENDİRDİM SERVİS BANA 650 TL FİYAT VERDİLER İNDİRİM İSTEDİM 615 TL İNDİLER BEDELİNİN ÖDEDİM SONRASINDA 1 HAFTA GEÇTİ TELEFONUNUZ TAMİRİ YAPILDI GÖNDERİLECEK AMA SIVI TESTİNİ UYGULAYAMIYORUZ BU ŞEKİLDE KULLANMANIZA BİR ENGEL DEĞİL AMA İSTERSENİZ KASA DEĞİŞTİRELİM BUNUN İÇİNDE İLAVE 200 TL BEDEL ÖDEMENİZ GEREKİR DEDİLER BENDE BÖYLE BİR HATA VARSA GARANTİ KAPSAMINDA DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM VE HEMEN BUNUN GARANTİ İLE ALAKASI YOK KASADA ÇİZİKLERDEN DOLAYI KULLACI HATASI DEDİLER.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Kullanıcı Hatası Diyerek Ürün Sorunu İçin Beni Sorumlu Tuttu...

Sema HANIM       25 HAZİRAN  2020 

 

6-7 ay önce teknosadan Samsung A10s aldık telefonu aldıktan 3 ay sonra donmaya başladı 6. Ayda telefonun ekranı tamamen gitti ardından servise gönderdik ve bize 700 TL para cezası kestiler ana kartında sıvı bulunmuş telefon bir kere dahi suya değmişliği bir zarar görmüşlüğü yere bile düşmeden nasıl kullanıcı hatası olup da bu kadar para kesiliyor telefon elimizde kaldı resmen.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Buzdolabımı Aldığım Günden Beri Sürekli Soğutma Sorunu Yaşıyoruz...

Süheyla HANIM       22 HAZİRAN  2020 

 

Buzdolabı 4 sene önce aldık aldığımız günden itibaren sürekli soğutma sorunu yaşadık her defasında yetkililer gelip oyaladılar birkaç yerini kurcalayıp gittiler birkaç ay sonra tekrar sorun oluştu bi türlü değiştirmediler biz usandık onlar usanmadı şu an garantiside bitti tabiki 2 aydır gene aynı sorun ücretli servis gelecek ağlamak istiyorum lütfen yardım edin.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Samsung Telefonum Garantiden Geldi Hala Aynı Sorun Devam Ediyor Mağdurum...

Gamze HANIM       22 HAZİRAN  2020 

 

Samsung galaksi j7 ekran donması nedeni ve arayanın kimliğinin ekrana geç düşmesi sesinin az çıkmaya başlaması nedeni ile garantiye verdik 15 gün sonunda telefon garantiden geldi bu kez de sensörü bozuk halde geldi sesli mesajların hiç sesi çıkmıyor halde elime ulaştı ve garantiden geldikten sonra 2 defa kendiliğinden kapandı. 4 gün sonra tekrar gönderdik bu kez ne halde gelecek mağdurum başkasından aldığım emanet telefonu kullanıyorum ilginize ve bilginize.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.