Siemens Şikayetleri

Siemens Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 15

Cevap Sayısı   : 00

Siemens Arızalı Fırının Satışını Yaptı...

Aysun HANIM     26 EKİM 2020  

SiemensHB539.3T Ankastre firini Aldığıma bin pişmanım. Hiçbir hamur işini pişiremiyor. Börekler de tepsinin altı bembeyaz kalırken üst arka taraf yanıyor Pişirirken sürekli tepsiyi çeviriyorum hatta altüst ediyorum. Alt kısmı pissin diye. Keki hiç pişirmiyor. Kalıbında önce taşacak kadar kabarırken ustu hızlıca piştiği için çöküyor ve içi hamur kalıyor. Servis çağırdım tüm kontroller yapıldı sorun olmadığı söylenip 65 TL servis ücreti alınıp gidildi. Ķitapcığa tam uyarsanız sorun yaşamazsınız dendi. Kitapçığa tam uysam da sonuç hiç değişmiyor. Bu modelin hatalı üretim olduğunu düşünüyorum. Karşı komşum fiyat ve marka olarak oldukça düşük kalite ankastre fırını mükemmel pişirirken markasına güvenerek aldığım fırınım tam bir fiyasko, misafir geleceği zaman onun fırınında pişiriyorum. Çevremde ankastre alacak herkese Siemens hiç düşünmeyin diyorum. Bir daha Siemens almak mı o hatayı bir kez yaptım bir daha mi asla.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Servis Elemanı Çok Saygısızdı...

Nurdan HANIM     23 EYLÜL 2020  

Siemens

Çok yeni birkaç ay önce aldığımız Siemens marka bulaşık makinamın ön panel kapağı durup dururken düştü basit bişey yapıştırsam mı diye düşündüm ama servise haber verdim geldiler ve bakar bakmaz bunu nasıl kırdınız diyerek suçlayıcı bir tavır sergiledi servis elemanı çok saygısızca buluyorum bunun için bir çaba sarfetmedik demek ki pek sağlam yapılmamış dedim daha sonrada bakalım ileticem bu kırılmış servis kapsamında olmayabilir diyerek ayrıldılar bir tüketici olarak ve evimdeki ürünlerin çoğu siemens özellikle para almak için mi bu tutum

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Yeni Aldığım Bulaşık Makinesi Kurutma Yapmıyor...

Zerrin HANIM     15 EYLÜL 2020  

Sıemens sn2351000jt bulaşık makinesi...merhaba.Ben bir hafta önce maalesef arçelik bulaşık makinem arızalandığı için sıemensin yukarıda adı geçen model bulaşık makinesini satın aldım.ALMIŞ OLDUĞUM ÜRÜNÜN KURUTMA SİSTEMİ SORUNLU belki ürününüz bu kadar kurutuyor ama arçelikte makinemin işi bittiğinde kuru çıkıyordu bulaşıklarım.Şuan bunu arıza olarak kabul edilmediğini 1 haftalık makine bunun normal kurutma şeklinin böyle olduğu söyleniyor.Umarım dikkate alır bir çözüm için geri dönüş sağlarsınız.iyi günler. Sıemens başka bir yakınıma önermeyi de ayrıca düşünmem.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Buzdolabımı Servise Yaptırıp Ücretini Ödememe Rağmen Arıza Devam Ediyor...

Hatice HANIM     14 EYLÜL 2020  

SİEMENS 30/07/2020 tarihinde buzdolabının alarm kısmının sürekli sinyal verir halde olması sebebiyle Siemens yetkili servisini çağırdım. Aynı gün 3 ayrı makbuza dayanılarak tarafımdan bakım sözleşmesi, parça değişimleri ve raf masrafı adı altında 1019 TL ödeme alındı. Yapılan tamire rağmen arızanın devam etmesi üzerine tekrar servis çağırdım ve bu sefer bana cihaz gövde içi gaz kaçağı olduğundan dolayı buzdolabının 10 yılı doldurmadığı için tamir etme yükümlülüğünü yerine getiremedikleri için değişim hakkımın olduğuna dair rapor sunuldu. Sonrasında günlerce müşteri hizmetlerinden net bir cevap alamadım, buzdolapsız 22 gün sonra artık yasal işleme başvuracağımı bildirdiğimde; ödediğim tutarı ve elimdeki buzdolabını da verip, üstüne 4000 TL daha ödeyince buzdolabımın eş değerinde buzdolabı 1 hafta içerisinde teslim edeceklerini belirttiler. Ve ivedilikle ödeme yapmam talep edildi. 22.08.2020 de 4000 TL havale yaptım. Aradan 23 gün geçmesine rağmen 4446688 müşteri hizmetlerini sürekli arayıp hatırlattığım halde, oyalayıp yetkili birimlere bildirip tarafımıza dönüş yapacaklarını bildirmektedirler. Temmuz sıcağından beri buzdolapsız mağdur olmam ayrı bir konu, firmanın türlü bahanelerle oyalayıp, ödemeler yaptırıp durdular. Sistemlerinde stoklarında belirttikleri ürün bulunmasına rağmen teslimatı gerçekleştirmemekte ısrarlılar, sadece ödeme alıp, ürün teslim etmeyip müşteriyi oyalayarak bu işi bu şekilde devam ettirdiklerini şikayet yorumlarında üzülerek okudum. Benim ve ailemin tüm beyaz eşyaları Siemens marka. Gözümüzde büyüttüğümüz köklü gözüken bir firmanın bu kadar küçülüp bizleri mağdur etmesi, satış sonrası destek kısmının tam bir fiyasko oluşu, benim gibi bir Siemens marka müşterisini de yıpratmış olup, bundan sonraki süreçte bu markayı hiçbir şekilde tavsiye etmeyeceğim. Buradaki şikayetleri de okuduktan sonra Siemens in her müşteriye yazdığı sabit bir mesaj var, muhtemelen bana da müşteri hizmetlerine ulaşmam belirtilecek sonuca bağlanmadıktan sonra tekrar tekrar arayıp kendimizi yorup, daraltmaya gerek olmadığını düşünmekteyim. Kullanıcılar Siemens ten dolayı mağdur durumda. Kimsenin sorunu çözümlenmiş de değil. Siemens almayın, tavsiye de etmeyin ben de evraklarımla her türlü yasal hakkımı kullanıp dava açacağım. Diğer kullanıcılara da bunu öneririm.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Çamaşır Makinası Çalışmıyor...

Çiğdem HANIM     8 EYLÜL 2020  

Simens çamaşır makinası arızası verdik. Makineyi alalı 4 ay oldu. 1 saatlik program 2 saat sürdürüyor. Yada makina hiç başlamıyor. Makina çalışınca ateş gibi oluyor. Neyse servis geldi baktı voltaj düşük ondan kaynaklı dedi. Makinanın akilli beyni olduğu icin kendini durduruyor ona göre çalışıyor dedi. Makinamızda herhangi bir sıkıntı yok dedi(ondan önceki Aristo'nda hiç böyle durma-uzun yıkıma olmadı) Sonra 75 tl ücret talep edildi. Ama hadi neyse sizden almayalım denildi. Boyle saçma bir şey mi var ya. Biz garantili diye aldık. Siemens diye aldık ama muameleye bak

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Buz Dolabını İade Etmek İstiyorum Tamir İçin Servis Gönderiyorlar...

Zeynep HANIM     24 AĞUSTOS 2020  

Simens buz dolabı, 1 sene önce aldığım xxl buz dolabı bir senedir sebze kısmında don yapıyor. Yoğurttan maydanoza kadar herşey buz oluyor. 4 kere servis geldi aldığımdan bu yana. Ölçüm aleti takılıp arıza onaylandı ve tamir edildi. Bir ay doldu yine aynı arıza. Bu sefer iade yada değişim istedim. Sıfır ürün aldım tamiri kabul etmiyorum artık. Şu yaz gününde 2 çocuklu evde kaç gündür buz dolapsiz yaşıyoruz. Pandemi sürecinde dışardan yemek yiyoruz. Bulaşık makinesi değilki idare edelim. Buz dolabı bu. Üstelik bu süreçte aldığımız herşey çöp oldu, bir senedir donan tüm yiyecekleri atıyoruz, dışardan yemek yiyoruz. Maddi kayıbı ayrı acil denmesine rağmen dönüş yapılmaması ayrı. Ailecek 4 haneyiz ve tüm eşyalar simens. Artık önünden dahi geçmeyiz. Mağduriyetimiz çözülmediği sürece de her yere şikayetimi devam ettireceğim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Pandemiyi Bahane Edip Ürünlerimi Getirmediler...

Emir BEY      24 AĞUSTOS 2020  

SIEMENS Sıemens bayisinden almış oldugum çamaşır makinesi , bulaşık makinesi ve buzdolabım bayi çalışanı tarafından 01,07,2020 tarihinde çıkış yapılmış gözükmekte ve teslim tarihi 15,07,2020 olarak bana bildirdi. Fakat 10,08,2020 tarihinde sadece buzdolabım geldi Diğer 2 ürünüm gelmedi. SüreKli pandemi sürecini bahane ediyorlar. Ürünlerin ne zaman gelecegine dair bilgi de vermiyorlar. Benim 05,09,2020 tarihinde düğünüm var fakat evimde bulaşık ve çamaşır makinem yok.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Yanlış Bilgilendirme Yaparak Mağdur Etti...

Cafer BEY      18 AĞUSTOS 2020  

Simens marka Ocak aldım hilltown simensten ve iki hafta oldu hala getirmediler teslim etmediler parayı aldılar iki güne gelir dediler hala gelmedi rezil ettiler markayı da beni de iki hafta da gelir diye uyarmadılar uyarsalardı almazdım şikayetçiyim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Servis Sorunum İle İlgilenmedi...

Cafer BEY      31 TEMMUZ 2020  

27 Temmuz sabahı buzdolabımızın altı deepfrez çalışıyor ve soğutuyordu, üst buzdolabı bölümü ise soğutmuyordu. Siemens servis merkezini aradık aynı gün akşamı servis geldi. Dolabımızı kontrol etti, “Dolabınızın içinde su dökülmüş, fan bozulmuş, o yüzden alt deepfrez bölümündeki soğuk hava üst bölüme gitmiyor” dedi. Hemen yapılabilir mi ve borcumuz ne olur dediğimde 850,-TL olur dedi, ben çok pahalı olduğunu be emekli olduğumuz için yapılabilecek bir şey varmış dedim, “fiyatları merkez fabrika belirliyor, biz birleyen yapamıyoruz dedi” kendi servisini aradı stok sordu, sonuç olarak bize, parçayı (fanı) değiştirip bakımını yaparım ve 820,-TL olur dedi. Bizde peki dedik. Dolabı fişinden çekin sabaha kadar çalıştırmayın “yarın 11:00-12:00 arası gelir yaparım dedi. Biz de peki dedik ama tanıdığımız bu işleri bilen bir arkadaşımı aradım. Bundan sonrakiler çok önemli : Bana sakın yaptırmayın söylediği fiyat çok yüksek hemen servisi iptal ettirmemizi söyledi. Servis merkezini arayıp konuyu özetledik, çağrı merkezindeki görevli iş takibine ve neler yapıldığını kontrol etti ve neden iptal etmek istediğimizi sordu, konuyu özetledim ve fiyat çok yüksek dedim. O da bana fan’ın 425,-TL olduğunu 2 yıllık bakım dahil 820,-TL olduğunu söyledi!? Oysa 2 yıllık bakım istememiştim veya uyarılmamıştım. Sonuç olarak servisi iptal etti, Bana yardımcı olan arkadaşımı aradım, dolabın fişini çekin 2 gün çalıştırmayın, 2 gün sonra beni ara dedi. Ertesi sabah İlk servise gelen 820,-TL isteyen yetkili beni aradı ve servisi iptal ettirdiğimi (nedenini sormadı) ve gelip 75,-TL servis parasını almak istediğini söyledi ve gelip parasını aldı gitti. Biz 2 gün sonra dolabı fişine taktık ve 1 gündür çalışıyor ve eskisi gibi soğutuyor. Yorum yaparak arkadaşın ekmeğime sebep olmak istemiyorum, ama durum gerçekten çok üzücü, bu bayram günü sizleri üzüntüme ortak etmek istemem ancak geldiğimiz durum utanç verici, saygılarımla iyi bayramlar dilerim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Ürünlerinden Memnun Değilim...

Gülcan HANIM      23 TEMMUZ 2020  

Siemens ankastre fırın aldım 6 ay önce fırının altı pişirmiyor.Servis geldi elektrik akımı dalgalı deniyor dendi.Fırının hiç bir problemi yok dendi servis ücreti talep etti. Şuan hala sorun devam ediyor.Teknik servisten hiç memnun olmadım fırındanda hiç memnun değilim.Önermiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Yetkilisi İle Görüşemedim...

Murat BEY      21 TEMMUZ 2020  

Siemens marka buzdolabım teknik servise alındı alınırken cihazda darbe çizik olmadığına dair yazı verildi cihaz teslim edildiğimde derece göstergesi yanmıyordu ve buzdolabını her yeri derin çizik ve buruklar vardı servisi arayıp söylediğimde hiçbir şekilde sıkıntım giderilmedi en az 7-8 kişiyle ayrı ayrı konuştum yetkiliyle görüşmek istediğimi söyledim kesinlikle kimseyle görüşemedim geri dönüş yapılmadı hiçbir şekilde arkasını bırakmayacağım burdan sonra mahkemeye başvuracağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Ürünüm Servisteyken Hasar Gördü...

Hümeyra HANIM      11 TEMMUZ 2020  

Simens marka buzdolabım teknik servise alındı alınırken cihazda darbe çizik olmadığına dair yazı verildi cihaz teslim edildiğimde derece göstergesi yanmıyordu ve buzdolabını her yeri derin çizik ve buruklar vardı servisi arayıp söylediğimde hiç bir şekilde sıkıntım giderilmedi en az 7-8 kişiyle ayrı ayrı konuştum yetkiliyle görüşmek istediğimi söyledim kesinlikle kimseyle görüşemedim geri dönüş yapılmadı hiçbir şekilde arkasını bırakmayacağım burdan sonra mahkemeye başvuracağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Ürün Garantim Var Hiçbir Şekilde İlgilenilmiyor...

Seher HANIM      7 TEMMUZ 2020  

Sıemens garantili çamaşır makinam da çalışır haldeyken kendi kendine durma arızası veriyordu kendini beklemeye alır pozisyonda bütün ışıkları yanık şekilde arızaya geçiyor servis geldi bakalı bir iki parça değiştirdi ve 1 gün sonra aynı arıza yine verdi makina servis atölyeye gitsin orda daha ayrıntılı bakılsın kararı verdi 30 haziran salı günü makinam gitti 6 temmuz cumartesi ürünüm bana geldi ne oldu diye sorduğum da servisin takmış olduğu parça arızalı aynı parçayı değiştirdik dediler ve gittiler 7 temmuz salı ve makinam yine aynı arızayı veriyor 4 aylık bebeğim var ve malum yaz ayı her gün çamaşır yıkanması gerekiyor bunu iletmeme rağmen evime servis yönlendiriliyor sorun belli benim garantim var ve hiçbir şekilde ilgilenilmiyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Servisi 1.5 Aydır Oyalıyor...

Turgay BEY      29 HAZİRAN 2020  

3 ay önce çalışmadı servisi aradım geldiler coronadan dolayı parça 2 ayda takıldı sonra eksik onarıldığı ısıtma sistemi iyi ısıtmadığından tekrar arandı bir termostat takılacak 1,5 aydır en az 10 kez aradım geliyor geldi 3 gün sonra 5 gün sonra hala bekliyorum eğer bu marka iyi marka ise servislerini kontrol etsin yoksa marka imajına leke sürüyor ben bıktım Sıemens marka set üstü ocaktan

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Siemens Bulaşık Makinem İyi Yıkamıyor...

Zehra HANIM      17 HAZİRAN 2020  

Simens bulaşık makinesi, bu makineyi aldığımdan beri yıkamıyor hep çıkardığım bulaşık kirli ve mat. Servis çağırdığım da bir şeyi yok dendi hatta parçasını boş yere değiştiler, şimdi garantisi bitti ama hala yıkamıyor. Çok yeni duruyor çöpe atmak istemiyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz???

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK