Sürat Kargo Şikayetleri

Sürat Kargo Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı :  105

Cevap Sayısı   : 00

Sürat Kargo Adrese Teslimat Yapılmıyor...

Gülden HANIM  8 EKİM 2020  

Sürat kargo Siparişimi getirdi fakat vazgeçtiğimi almak istemediğimi söyledim. Bir hafta ürünü şubede beklettiler sonra yine adresime getirip arkadaşıma teslim etmişler. Oysaki geri iade etmiştim. Üstelik paket açılmış ürün kirletilmiş. Şubeye gidip tekrar ürünü iade koduyla iade ettim. Şimdi de satıcı ürünü bana tekrar geri gönderiyor, bunu satamam, kirlenmiş diye. Oysaki ben paketi açmadım bile!!!Sürat kargonun işgüzarlığı yüzünden 1200 liralık zarardayım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Adrese Teslimat Yapılmıyor...

Muharrem BEY  7 EKİM 2020  

 (Sürat kargo çaycuma şubesi ve genel merkezi . )kargo firmasının Çaycuma şubesine telefonla ulaşmak mümkün değil telefonlarını açmıyorlar kargomuzun adresimizden alınması için defalarca genel merkezlerine ulaşmamıza rağmen bir haftadır kargomuzu teslim edemedik İade ürünü olması sebebi ile başka kargo da seçemiyoruz inşallah sorunumuz çözülür

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Adrese Teslimat Yapılmıyor...

Alev HANIM  6 EKİM 2020  

Sürat Kargo, Trendyoldan aldığım 2 üründen biri yeni adresime sürat kargo ise eski adresime gönderim oluşturmuş düzelttirmek için online görüşme ve telefon görüşmesi yapıyorum bana gösterilen yol şubeye gitmek. Pandemi sürecinde şubeye gitmemek için eve kargo istiyorum zaten işlerini yapmayıp bize yaptırmak neden? 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Çalışanları Sorumsuzlar...

Mehmet BEY   30 EYLÜL 2020  

SÜRAT KARGO- Bi kargom gelecek bi şubeden diğer şubeye gidiyor. Çok sorumsuzlar arıyorum telefonu açan yok. Kargo şirketi seçiminde en son tercihiniz sürat Kargo olsun

.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Teslimatımı Yapmadı...

Ayşe HANIM   29 EYLÜL 2020  

Sürat Kargo Çok online alışveriş yapıyorum. Bütün kargolardan hizmet aldım. Sürat Kargo kadar işini düzgün yapmayanına müşterisi ile kaba konuşanına rastlamadım. Aramadan beklemeden kağıt yapıştırıp bırakıp gitti kargo görevlisi. Müşteri temsilcisini aradığımda aramak zorunda değiliz diye azarlandım. Müşteri memnuniyeti ve hizmet kavramlarından bihaber çalışanlar. Sürat kargo değil suratsız kargo

.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Teslimatımı Yapmadı...

Ayşe HANIM   24 EYLÜL 2020  

Sürat kargo kargo için hiç bir arama yapılmıyor ulaşılamıyor kargom eve gelmiyor sadece SMS bilgilendirme yapılıyor gelin kargoyu alin işlerini yapmıyorlar ulaşılamıyor sorumsuz kargo hep.ayni şeyi yapıyorlar keyfi davranıyorlar memnuniyet sıfır hizmet yok işlem yok onlarda 

.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Teslimatımı Yapmadı...

Muhuttin BEY   18 EYLÜL 2020  

Sürat kargo Kargomu getirmek için telefon açtılar ve ben telefonu duymayınca geri gittiler. Burası köy ve evde insanlar var zaten bende evdeydim .neden eve gelmediniz diye sorunca köye çıkmak zorunda degiliz dediler 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo İademi Yapmıyor...

Muhammet BEY   11 EYLÜL 2020  

Sürat kargo ; 06.05.2020 tarihinde gönderdiğim ürün karşı tarafa ulaşmadı ve hem karşı tarafa mahçup olup hemde zarara uğradım .
Yaklaşık 1 hafta sonra Istanbul / sancaktepedeki Demokrasi Sürat kargoya gittiğimde ürün maltepede ve covid 19 hastagili yüzünden gecikeceğini söylediler ve anlayışla karşıladım . Ve yaklaşık 1 ay böyle diyip geciştirdiler . Ve en sonunda benim ürünümün kayıp oldugunu söylediler , ve tutanak tuttuk .
Suan da yaklaşık 90 gün süreyi gecti ve şubeye gittiğimde sizi arayacağız diyip geçiştiriyorlar . Karşı tarafa mahcup olduğumamı yanayim zarara uğradığıma mı ?
Ürünün ödemesini geri göndererek hem ürünümden hemde iade ödemesini yaptım ve hiç bir şekilde yardımcı olunmuyor ve mahkemeye vermeyi düşünüyorum

 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Müşterilerini Mağdur Etmeye Devam Ediyor...

Emel HANIM    17 AĞUSTOS 2020  

Sürat kargo deniz köşkler şubesi bugün gaziantepten gelen 35 kg kargo mu dış kapıda bırakıcaz diyerek aradılar beni bende size sunulan limit kadarı kadar yukarı çıkarmalarını söylemesine rağmen kargoyu bırakmadan giden kargocu halit ve şube müdürü diye kendini tanıtan hüsamettin beyden şikayetçiyim kargo araştırdığıma göre 2 kere adres dağıtımına çıkar ama bana hayır onada çıkamıycaz gelin kendiniz alın diyorlar ve ikisininde üslubu ve konuşması çok terbiyesizce olup lakabı bir konuşma tarzıyla beni ve 70 yaşındaki dış kapıda gelmelerini bekleyen babamı mağdur etmişlerdir.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Kargom Yağ İçerisinde Teslim Edildi...

Özcan BEY    29 TEMMUZ 2020  

İzmir özkanlar sürat Kargo için şikayette bulunmak istiyorum gelen ürün klima Kargo görevlisi kargoyu teslim etmek istediğinde klima kolilerinin vıcık vıcık yağ içerisinde olduğunu gören eşim tutanak tutulmasına istemiş kargo yetkilisi benim tutanak tutma yetkim yok sizle uğraşamam deyip ürünü alıp kaçarcasına gidiyor Özkan’lar sürat Kargo’yu arayıp müdürüne konuyu anlatıyorum gelen kargocunun tutanak tutma yetkisi yok diyor yetkisiz iş bilmeyen insanları neden gönderiyorsun diyorum beni terslercesine ne istiyorsun diyor benim istediğim aldığım ürünün sağsalim bana teslim edilmesi bağlı bunu beceremiyorsun hiç olmazsa insan gibi davran.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Kargom Ulaşmadığı Gibi Paramızıda İade Etmediler...

Faysal BEY    22 TEMMUZ 2020  

Sürat Kargo 14421874302346 nolu kargomu anlaşmalı olmama rağmen şahıs üzerinden ödemeli gönderdi. Komşumuz alamayınca da Batman'a geri gitti ve iki kargo ücreti hesaplayıp bizden aldılar. Kargomuz hala ulaşmadığı gibi paramıza da iade etmediler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Teslim Tarihinde Kargomu Teslim Etmedi...

Ferhat BEY    21 TEMMUZ 2020  

Sipariş 14- 20 temmuz arasında teslim edilecek dedi daha gitmedi, daha gitmedi.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Çözüm Odaklı Davranmıyor...

Hüseyin HANIM    20 TEMMUZ 2020  

2 Temmuz 2020’ de trendyoldan vermiş olduğum sipariş bu gün 20 Temmuz 2020’ itibari ile hala elime ulaşmadı. Günlerdir hem Trendyol hem Sürat Kargo müşteri Hizmetleri ile görüşüyorum, her aradığımda aciliyeti de belirtiyorum. Çözüm odaklı bir gelişme yok. Ben arayıp bilgi alıyorum, çözüm adına tarafıma her hangi bir geri dönüş de yapılmıyor. Kurumsal bir firma, bu derece bir mağduriyet ve ne yazıkki hala bir çözüm yok.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo İle Kimse İş Yapmasın...

Ayfer HANIM    18 TEMMUZ 2020  

Akçay Sürat Kargo ile kimse iş yapmasın ne olur onca senedir online alışverişlerimde böyle çalışan ekip görmedim mağdur üstünü mağduriyet yaşatıyor bu işi yapamayacaklarsa evlerinde otursunlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Sorumsuz Bir Şirket...

Gülsin HANIM    16 TEMMUZ 2020  

Hiç evden ayrılmadığım halde hafta başında beni evde bulamadığını söyleyerek ürünümü getirmeyen rezil kargo şirketi şubesi. arayıp şikayet oluşturduğum halde ürünü göndericiye iade etmeye çalışan şube. şikayet oluşturduğum arkadaş bana ürünümü getireceklerini söylediği halde bugün kontrol için aradığımda Gamze isimli çalışanın pişkin pişkin sizin şikayetinizi aldık ama bunun için bir şey yapılmaz sadece şube ve çalışanlar için oluşturuluyor şube ürününüzü iade edecek demesi. siz sorunumu çözemiyorsunuz şefiniz ile görüşeyim dediğimde de beni yalandan telefonda bekletip sonra da aynı pişkinlikle konuşması. yapamayacaksanız bu işi kapatın gidin. hem sorumsuzsunuz hem yalancı. 24 saat evde oturan birine nasıl sizi evde bulamadık ondan getirmedik dersiniz anlamıyorum. ben ömrümde bu kadar sorumsuz şirket görmedim. sizi her yere şikayet edeceğim. umarım bir çözüm bulunur.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri İle İletişime Geçemiyorum...

Osman BEY    16 TEMMUZ 2020  

Sürat kargo eksik teslimat yaptı. Bilgi alabilmek için telefonla müşteri hizmetlerini ve Kastamonu şubesini aradığımda kimseye ulaşamıyorum. Kastamonu şubesini arıyorum direk telefon kapanıyor. Müşteri hizmetleri telefonu ise diğer müşterilere hizmet veriyor diye saatlerce bekletiyor. Yardımcı olmanızı istiyorum. Bu sürede aldığım ürünü ne geri gönderme şansım var ne de eksik olan ürünü alma şansım kalıyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo 1 Ay Olacak Siparişim Bana Ulaşmadı...

Nazlı HANIM    15 TEMMUZ 2020  

22 haziranda sipariş verdiğim, teslimat tarihi 24 haziran olarak belirtilen siparişim hala elime ulaşmamıştır. Üstelik 23 hazirandan beri ürün maltepe aktarma görünüp 2 kez müşteri hizmetlerine ve bir kez sitesine bildirdiğim şikayete rağmen bir hareketlilik göstermemiştir. Neredeyse bir ay olacak ve siparişim bana ulaşmadı. Belki de kaybedildi. Bu şekilde mağdur edilmemim sorumluluğu sürat kargo tarafından alınmalıdır. Siparişimin kaybolması durumunda aynı ürünlerden gönderilmesi ya da maddi zararımın karşılanmasını istiyorum. Lütfen sorumluluğu alınız.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Adrese Teslim Siparişlerim Sürekli İptal Oluyor...

Birsen HANIM    14 TEMMUZ 2020  

Yaklaşık bir ay önce hepsiburada'dan verdigim siparişlerim hala elime ulaşmadığı gibi ciddiyetsiz telefon konuşmalarına maruz kalıyorum. Kargomu evime uzak bir bölgeye getirip oradan almam gerektiği söyleniyor. Bebeğim var ve aracım yok. Adrese teslim siparişlerim sürekli iptal oluyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Siparişimi Resmen Sitenin Kapısına Bırakıp Kaçmış...

Aylin HANIM    14 TEMMUZ 2020  

Sürat kargo hepsi buradan aldığımız 3 kişilik salıncağımızı evde olduğumuz halde sitenin kapısına bırakıp resmen kaçmıştır.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Şikayetimi Dile Getirmeme Rağmen Vaat Edilen Dönüş Ve Hizmeti Alamadım...

Keziban HANIM    13 TEMMUZ 2020  

Yukarıda yazılı olan kargo şirketi müşteri hizmetlerine şikayetimi ve talebimi dile getirmeme rağmen vaat edilen geri dönüş cevabını ve hizmeti almadım. Teslimatın ikinci kaydını oluşturulmasından dolayı ekstra ücret çıkartılabileciği müşteri hizmetleriyle yaptığım ilk görüşmede tarafıma iletildi ve bu duruma itirazımı temsilciye belirttim. kaydın itirazımdan dolayı oluşturulmadığı düşüncesindeyim. Bugün kargo durumunu sorguladım ve iade edildiğini gördüm. Bunun üzerine şirketin müşteri hizmetleriyle tekrar iletişime geçtim ve durumu izah ettim kaydın oluşturulduğunu belirttiler ama tüketici olarak yeniden bu durumun ve şikayetimin askıda kalacağına eminim. Müşteri hizmetlerinin yanı sıra " İZMİR - ALİĞA " sürat kargo şubesini mesai saatleri içerisinde defalarca aramama rağmen telefonlara cevap verilmedi. ALİAĞA şubesinde bu hizmet sıkıntısını yaşayan tek tüketici olmadığımı belirtmek istiyorum google da yorumlar kısmında bir çok şikayet bulabilirsiniz. DURUMLA İLGİLİ GERİ DÖNÜŞÜN SAĞLANMASINI TALEP EDİYORUM. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Dezenfekte Yapılıyor Bahanesi İle Kargom Hala Aktarma Merkezinde...

Fatıma HANIM    13 TEMMUZ 2020  

Geçen pazartesi çıkan kargo bir günde Urfa'dan Kayseri'ye geldi ama salı gününden bu yana hala aktarma merkezinde bekliyor 2 kez genel merkez aradım kayıt açtılar ama hiçbir işe yaramadı sözde dezenfekte yapılıyormuş tam bir haftadır pandemi sürecinde hiç bu kadar geciken kargom olmamıştı dezenfekte baya kılıf olmuş.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Sürat Kargo Kayıp Olan Kargomun Nerede Olduğunu Bilmiyor...

Hacer HANIM    13 TEMMUZ 2020  

GÖNDERDİĞİMİZ KARGO KAYIP BULUNAMIYOR VE MUHATTAP YOK BİLMİYORUZ DİYORLAR KİM BİLECEK PEKİ BEN SATIŞ YAPIYORUM VE ÜRÜNLERİM KAYBOLDU KAYBETTİKLERİ GİBİ İLGİLENMİYORLARDA.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK