Tura Turizm İhbarı...

Erdoğan BEY       16 NİSAN 2020  

 

DEVLETİMİZE, MİLLETİMİZE VE BASIN DEKURULUŞLARINA

BİLDİRİMDİR,İHBARDIR

1-İlgili Kuruluş :

Şirket sözleşmelerde ABC TURİZM HAVACILIK VE TİCARET LTD .ŞTİ unvanını kullanmaktadır. Ancak ilan ve müşteri ilişkilerinde “ TURA TURİZM” Olarak anılmaktadır.

2-Konu:

İlgili ŞİRKET Yurt içi ve yurt dışı tur organizasyonu altında binlerce kişiden para toplamıştır. Söz konusu turlar dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Karantina ve alınan tedbirlerden çok önce OCAK 2020 BAŞINDA MÜCBİR SEBEP GÖSTERİLEREK VE KASITLI OLARAK iptal edilmiştir. BURADAKİ AMAÇ TÜKETİCİLERİN ÖDEMİŞ OLDUKLARI PARALARI GERİ İADE ETMEMEKTİR.

3-Mucbir Sebep :

Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemiz de Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle zor zamanlar yaşamaktadır. Görünen odur ki zor ve sıkıntılı günler bir süre daha devam edecektir. Yani sıkıntıların ucu şimdilik açık olarak görülmektedir.

Ülkemizde ise ilk vaka 11.Mart.2020 tarihinde açıklanmış olup, Bu durumu en iyi şekilde ve erken olarak değerlendiren Devletimiz , ilk olarak “EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI” olarak nitelendirilen ve 21 maddeden oluşan bir tedbir paketini 18.Mart.2020 tarihi itibariyle uygulamaya almış ve bu tedbirlere her geçen gün yenileri eklenmiştir. Alınacak tedbirler sadece sağlığımızı değil, çalışma düzenimizi ve ekonomiyi de ilgilendiren önemli hususlar olarak görülmüştür. Devletimiz bu şekilde halkımızı ve kurumlarımızı koruyan tedbirler almasına rağmen

ABC TURİZM HAVACILIK VE TİCARET LTD .ŞTİ-TURA TURİZM GİBİ FİRMALAR DA BU ORTAMDAN FAYDALANMAK SURETİYLE VATANDAŞI İSTİSMAR ETMEK ÖDENEN PARALARI GASP EDEREK ORTAMDAN FAYDALANMAK YOLUNU SEÇMİŞTİR.

4-Ülkemizdeki Benzer Dolandırıcılıklar:

Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman; mevcut ortamlardan faydalanarak vatandaşı kandıran ve bazı konuları istismar ederek onları göz göre göre dolandıran pek çok örnek mevcuttur. Bunlar piyasada “ SAADET ZİNCİRİ KURMAK “ ya da “ PİRAMİT SATIŞ SİSTEMİ KURMAK “ şeklinde anılmaktadır.

Bunların ülkemizdeki son örneği “ Çiftlikbank” dolandırıcılık sistemidir. Bakanlık ülkemizde bu ve buna benzer en az 10 örnek daha vardır şeklinde açıklama yapmıştır. Nitekim dönemler itibariyle YİMPAŞ-TİTAN-FADIL AKGÜNDÜZ gibi örnekleri de görmedik mi ? BUNLAR BİNLERCE VATANDAŞIMIZI GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRMIŞLARDIR.

5-TURA TURİZM -ABC TURİZM HAVACILIK VE TİCARET LTD .ŞTİ

Bu şirket turlar için binlerce kişiden para toplamış ve Coronavirüs Salgınını istismar etmek suretiyle toplanan paraların üzerine yatmıştır.

Ben erken rezarvasyon imkanı ile ;

• AVUSTRALYA -YENİ ZELANDA GEMİ TURU :

No : 100107

Rezervasyon Kod : MRK-047728

Sözleşme Tarihi :16.09.2019

ÖDENEN ÜCRET : 28.000 TL + 410 Euro

• FAS TURU:

No : 106400

Rezervasyon Kod : MRK-050079

Sözleşme Tarihi : 25.10.2019

ÖDENEN ÜCRET : 6.407 TL

Olmak üzere Bu şirketten TOPLAM ALACAGIM ;

38.407 TL dir.

( Bu tutar 05.ŞUBAT.2020 Tarihinde firmaya yapılan ziyaretimde Tura Turizm yetkililerince MUHASEBE SERVİSİ NE de kayıt ettirilmiştir)

6-Alacağın Talebi ile İlgili Süreç :

Turların iptal edildiği ne benim şahsıma ve ne de diğer mağdurlara YAZILI VEYA SÖZLÜ Olarak bildirilmedi. Ben birçok firmanın sattığı bu turların iptal edildiğini kendi imkanlarım ile OCAK-2020 Başında öğrendim .Firmayı yüzlerce kere telefon ve mesaj ile aradım . NE TELEFONLARA ÇIKTILAR VE NE DE MESAJLARIMIZA CEVAP VERDİLER. Bunun üzerine bir defa Avukatımla olmak üzere birkaç kez Şirket merkezine gittim.

05.ŞUBAT.2020 Tarihinde Harbiye şirket merkezine gittiğimde ilk defa bir muhatap buldum. Orada turu satan yetkililer ve ayrıca EYÜP BİLİR Beyle de görüşerek Mücbir sebepler ile iptal edilen VE ÖDEMİŞ OLDUĞUM TUR BEDELİ İLE VİZE BEDELİNİN TAMAMEN ÖDENMESİ TALEBİNDE BULUNDUM

( Akdedilen sözleşme madde 7.5 fıkrasındaki hükme göre )

Şirket merkezinde İlgililer ile yapılan görüşmelerde şahsıma yapılacak olan geri ödemenin 14.ŞUBAT .2020 CUMA GÜNÜ MÜMKÜN OLABİLECEGİ

İfade edildi. Bu tarihte ödenmedi bunun üzerine telefonlara hiç cevap verilmeyen şirkete tekrar gittim. BURADA PAZARLAMA MÜDÜRÜNCE ( EFE OZANSOY ) ÖDEMENİN 11.MART.2020 TARİHİNDE YAPILACAGI BEYAN EDİLEREK

AYNI GÜN;

“ 11 Mart 2020 tarihinde ödediğiniz Tur bedeli ile Vize bedeliniz iade edilecektir. “

ŞEKLİNDE YAZILI TAAHHÜDDE DE BULUNULDU.

Bütün bunlara rağmen iade tur bedeli ödenmedi ve bu aşamadan sonra da telefonlarımıza hiçbir zaman çıkmadılar bir açıklama da yapmadılar .

ESASEN FİRMA İLE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SÖZLEŞMEMİZİN 7/5 MADDESİ İPTAL İŞLEMİNİN ŞİRKETE BİLDİRİMİNDEN SONRA “ON DÖRT GÜN” İÇİNDE PARA İADESİNİN MÜŞTERİYE KESİNTİ YAPILMAKSIZIN ÖDENMESİNE AMİRDİR. BUNA GÖRE ÖDEMELERİN OCAK AYI İÇİNDE YAPILMASI GEREKİRDİ

7-SONUÇ :

Bu gelişmeler göstermektedir ki ;

TURA TURİZM -ABC TURİZM HAVACILIK VE TİCARET LTD .ŞTİ

Coronavirüs (Covid-19) salgını istismar ederek topladıkları paraları ödememek niyetindedir. Yazılan şikayetlerden ve Basından okuduğumuz kadarıyla bu gelişmeler de “ SAADET ZİNCİRİ “ veya “ PİRAMİT SATIŞ SİSTEMİ “ şeklinde bir uygulamanın tezahürüdür. NİTEKİM AYLARDAN BERİ BU ŞİRKET ;

“ 900 TL ÖDÜYORSUN 2023 YILINA KADAR SEYAHATLERDE % 50 İNDİRİM KUPONU KAZANIYORSUN “

Umudu ve aldatmacası ile hala halk dan para toplamakta ve “saadet zinciri” halkalarını tamamlamaya çalışmaktadır. Lütfen buna dur deyin ve bu firmaları derhal incelemeye alın.

Genel olarak bu uygulamada , saadet zinciri kuran ve temel mantığı da bir müşterinin bir başka müşteriyi getirerek birbirini finanse ettiği bir sistem oluşturulmaktadır. Bu sistemin yanlışlarını, tüketiciyi ve vatandaşı mağdur eden yönünü ve cezai yaptırımların gündeme getirilmesini SÖZ KONUSU FİRMANIN İNCELEMEYE TABİ TUTULMASINI ve ACİL TEDBİR ALINMASINI DEVLETİMİZDEN TALEP EDİYORUZ.

Virüs salgını ile Devletimizin bu konularda aldığı tedbirler devam ediyor. İnşallah bu günleri atlatacağız. ANCAK ,

TURA TURİZM -ABC TURİZM HAVACILIK VE TİCARET LTD .ŞTİ GİBİ FİRMALARIN HALKIMIZA VERMİŞ OLDUĞU BU TAHRİBAT SALGINDAN SONRA DA DEVAM EDECEKTİR.

LÜTFEN KONUYU GÜNDEME GETİRELİM VE ACİL TEDBİR ALALIM.yeşil

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.