Türk Hava Yolları Şikayetleri

türk hava yolları.jpg

Şikayet Sayısı : 08

Cevap Sayısı   : 00

Türk Hava Yolları Gerekçe Göstermeden Uçuşumu İptal Etti...

Faik BEY     7 EKİM 2020  

05.11.2020 tarihinde uçak bileti aldım ve daha sonra bu uçuş THY tarafında gerekçe gösterilmeden uçuş iptali yapılmış ve bu olaydan dolayı yardımcı olmamaları ve personelin lakait konuşmaları ve uçuşumuzun öğle saatinde 12.30 da olması ve iptal nedeniyle saat 20 deme rağmen yanlışlıkla akşam 20 olacağına sabah 08 olarak değiştirildi bunu düzeltmeleri için görüşme yaptım ve benden 60 ABD doları fark istediler oysa bilet değişikliğe yardımcı olmadılar benim tüm planlan larım altüst oldu araç kiralama yaptım ve masraflarım oldu ve zararlığa uğradım

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yolları Yaptığım Ödememin İadesini istiyorum...

Gülay HANIM     21 EYLÜL 2020  

29 mart tarihinde Türk hava yollarından kesmiş olduğum Kars-İstanbul uçuşu iptal edilmiştir. İptal işlemlerini gerçekleştirmek için Thy'yi aradım. uçuşlar açıldıktan 2 ay sonra iadeler yapılmaya başlandı. Benim hesabıma herhangi bir para yatmadı. Biletimi kestiğim acente Enuygunu aradığımda Türk Hava Yollarına, Türk Hava Yollarını aradımda Enuygun acentesi yönlendirdi. Enuygun iptal ismini thy'den gerçekleştirdiğim için ödeme yapamayacaklarını belirtti. aynı şekilde Türk Hava Yolları bileti acenteden aldığım için acenteye yönlendirdi ve her aramamda biri birine topu attı. Sonuç olarak görmediğim bir hizmetin parasını yasal hakkım gereği almak istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yolları Asla Tercih Etmeyeceğim Bir Şirket...

Sitem HANIM     31 TEMMUZ  2020  

Türk hava yolları 25.07.2020 tarihinde 07:05 istanbul Antalya uçuşumda ben esim ve 9 yaşındaki oğlumla yaptıgım bilet cekinde bileti kesen personel beni ve esimi acil çıkışına kesti oğlumu ise başka bir koltuğa kesti tek başına oturamaz dediğim halde uçakta yer yok yapabileceğim bir şey yok dedi çok ilgisiz ve son derece lakayt personel ve son derece berbat gecen bir yolculuk asla tercih etmeyeceğim bir şirket bu kadar büyük bir hava yolu şirketine hiç yakışmadı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yolları Uçuşa Kısa Bir Süre Kala Uçuşumu İptal Etti...

Murat BEY     26 HAZİRAN  2020  

29.05.2020 tarihinde Türk Hava Yollarından İzmir-Istanbul Arası gidiş dönüş bileti aldım. Fakat uçuşa kısa bir süre kala 01.06.2020 tarihinde önce uçuşum ertelendi, daha sonra iptal edildi. Tarafıma bilet tutarlarım Seyahat çeki olarak hesaplanıp yalnızca ana bayilerden çek ile alabileceğim söylendi. Sırf bilet alabilmek için Kocaeli'den Sabiha Gökçen Havalimanına gittiğimde Seyahat çekinin yanlış hesaplandığı ve bilet alamayacağım ifade edildi. Düzeltilmesi için önce müşteri temsilcisi sonra da Web sayfası üzerinden 15 Haziran 2020 tarihinde TK- 3843340 başvuru numarası ile işleme alındı fakat 7 iş günü içerisinde işlemin tamamlanacağı taahhüt edilmesine rağmen 10 iş günü oldu ve problem çözülemedi. Bu süreçte maddi ve manevi olarak istismar edildim ve net bilgi verilmedi. Her seferinde acil olduğunu belirtmeme rağmen not alıyoruz diyerek oyalandım. Sürekli Covid-19 süreci bahane edildi fakat acil durum planı olmayan sürekli bilet satıp uçuş iptal eden bir uçuş firması nasıl global bir dev olduğunu söyleyebilir ! Türk Hava Yolları boş şişirilmiş balon bir firma olduğunu bir kez daha kanıtladı.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yolları Aynı Gün İçerisinde Bilet Fiyatlarında Değişiklik...

Murat BEY     8 HAZİRAN  2020  

6 haziran günü İstanbul Ağrı uçuşu için bilet rezervasyonu yaptım. Aradan çok geçmeden bilet fiyatının yaklaşık 120 tl daha ucuza satıldığını gördüm. Firmanın bana ücret farkını ödemeyeceğini beyan etmesi üzerine bu platformda şikayetimi dile getirmek istedim. Böyle kurumsal bir firmada fiyatların aynı gün içerisinde bu denli değişmesi beni şaşırttı. Maalesef böyle büyük firma olunmuyor. Hakkımı bu firmaya helal etmiyorum. Para kolay kazanılmıyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yolları Uçak Biletlerindeki Fiyat Artışlarından Şikayetçiyim..

Pınar HANIM     5 HAZİRAN  2020  

 

THY uçak biletlerindeki fiyat artışlarından şikayetçiyim. Bu nasıl bir haksız kazançtır. Boş koltukların ücretinide bizden mi çıkartıyorsunuz. Memleketimizede gitmeyelim mi artık yazıktır. Buna bir düzenleme yapın artık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yolları Planlı Ve Müşteri Odaklı Hizmet Verin..

Şükrü  BEY      2 HAZİRAN  2020  

 

İki gün 24 saat içinde 2 kere tarife değişikliği değişen tarife bilgisi mesajla bildiriliyor ancak bağlantılı uçuş için işlem yapılmamış. Ulaşmaya çalıştığımızda 12 saattir çağrı merkezleri aşırı yoğunluktan bağlanamıyoruz mesajını iletiyor, şaka gibi. Tamam pandemi ama biraz planlı ve müşteri odaklı hizmet lütfen.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Türk Hava Yollarının İptal Edilen Uçuşların Ücreti Geç Yatırılıyor...

Mustafa BEY      2 HAZİRAN  2020  

 

Almış olduğum 14 Haziran uçuş biletimin sürekli uçuşunda sorun olduğu için 24 saat beklemeli 3 aktarmalı uçuşlar önerdiler fakat bana uymadığı için iptal talebi istedim ve ücretimin yatmasını talep ettim benden anında aldıkları ücreti bana 60 gün sonra ödeneceği bilgisini verdiler hem uçuşlarında hemde maddiyat yönünden beni zor durumda bıraktıkları için Türk Hava Yolları dan şikayetçiyim ve bu sorunların bir an önce çözülmesi iptal edilen uçuşların ücretlerinin bu kadar geç yatırılmasına da çözüm bulunmasını talep ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK