Turkcell Evrakları Teslim Etmeme Rağmen Hattım Açılmadı...

Nadir BEY   28 Temmuz  2020  

Turkcell firmasından 2 adet hat satın aldım. Gelen kuryeye evraklarımızı teslim etmemize rağmen hattımız açılmadı. Turkcelli aradığımızda evrakları görüntüleyemiyoruz gibi sudan bir mazeret sunuyorlar. Teslim aldıkları 2 adet evrakı sisteme tarayıp hattımızı açamıyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Kapattığım Hattan Ücret Talep Etmekte...

Yusuf BEY   26 Temmuz  2020  

Turkcell iletişim. Dursun Özsoy dedemin uzerine olan hatta 500 tl fatura ödemesi talep ediliyor. Dedem 4 ay önce vefat etti. Ölüm belgesi ile faturanın kapanması talebinde bulunmuştuk. Ve hattı kapattırmıştık. Dedemin kullandığı bu 531......  nolu hat üzerinden suan ücret talep edilmektedir. Konu ile ilgili yardımlarınızı talep etmekteyim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell 20 Gündür İnternet Hizmeti Alamıyorum...

Yusuf BEY   22 Temmuz  2020  

Superonline internet hizmeti alamıyorum 20 gündür arıyorum arıza kaydı oluşturduk diyorlar ama değişen bir şey yok parasını ödediğim halde internetin yok kabloları değiştir dediler değiştirdim ama yine aynı

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell 1 Aydır İnternetime Kavuşamadım...

Ahmet BEY   22 Temmuz  2020  

1 temmuzda başvurusunu yaptığım ev internetine hâlâ kavuşamamış olmak turkcell gibi firmaya hiç yakışmıyor. Çağrı merkezlerine ilettiğim de durumu haklısınız çok gecikmiş demelerine rağmen bugün yarın diyerek sürekli oyalıyorlar. Hizmeti almaya başlamadan böyle sorunlar yaşanıyorsa hizmet sonrası nasıl olur siz düşünün!

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell 8 Aydır İnternetim Yok...

Kenan BEY   21 Temmuz  2020  

Turkcell süper online internet talebinde bulunduk internet çekildi bir ay kullanabildim yaklaşık 8 aydır internet yok arıyorum çözüm sunan müşteri hizmetleri de yok ücretli servis var dendi tmm gelsin dedim 3 ay sonra gelindi oda kaç defa aramama rağmen Gelip modemi değiştirip sorun bunda değil dedi ekstra ücret aldılar hala ayni sıkıntı var ve ben her ay fatura ödüyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Gecikme Ücreti Faiz Alıyor...

Tunç BEY   20 Temmuz  2020  

2016 YILINDA KAPATILAN EV INTERNETIME SUREKLI ODEME VE VEYA GECIKME UCRETI FAIZ VS. GELIYOR. ARTIK SITKIM SIYRILDI. UFAK UFAK TIRTIKLIYORLAR YOK 60 TL YOK 11 TL YOK 5 TL. ALLAH ASKINA BU YAPILAN HIRSIZLIKTIR. HAKSIZ KAZANCTIR. BU KUCUK TUTARLAR ICIN MAHKEMEYE YADA TUKETICI HAKEM HEYETINE GIDEMIYOR ODUYORUZ. BU FIRSATCI VE DURUMDAN FAYDA CIKARTAN TURKCELL ARTIK DURDURSUN BU CILGINLIGI. BU ULKENIN ADINI KULLANIP INSANLARINI ZOR DURUMDA BIRAKMASIN. TURKCELL IN HERHANGI BIR UYGULAMASINI KESINLIKLE SATIN ALMAYIN. OZELLIKLEDE SUPERONLINEIN HICBIR YERINE YAKLASMAYIN. DEVLET BUYUKLERIMIZDE BU SACMALIGA BIR SON VERSINLER. UMARIM BU SIKAYETI OKUMADAN KIMSE BU FIRMANIN URUNUNU TERCIH ETMEMIS OLUR. SON OLARAK BU ADI KENDI ADIMA BIRDAHA ANMAYACAGIM REKLAMLARINA BAKMAYACAGIM BU CILGINLIK ANCAK BILINCLI INSANLARIN KULLANMAMALARIYLA SON BULACAKTIR.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Düzenli Olarak Fatura Ödememize Rağmen İnternetimizi Kullanamıyoruz...

Eylem HANIM   18 Temmuz  2020  

Turkcell internet düzenli olarak fatura ödememize rağmen internetimizi kullanamıyoruz bazen hiç çekmiyor müşteri hizmetlerini aradığımız zaman tüm günümüzü alıyor iki gün internet düzeliyor sonra yine çekmiyor bilinçli yapıldığını düşünüyorum artık.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Onayım Olmadan Tarifem Bittikten Sonra Yeni Bir Paketi Onayladı...

Aslı HANIM   15 Temmuz  2020  

Turkcell müşteri hizmetleri tarafından aranmadan habersiz bir şekilde paketimin tarifesi bittikten sonra benden onay alınmadan değiştirildi paket tanımlandıktan sonra mesaj atılıyor onların dediği tarihle uyuşmuyor yüksek bir rakamda fatura çıkarılıyor buna itiraz ediyorum gereğinin yapılmasını arz ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Etik Olmayan Davranışlarda Bulunuyor...

Sema HANIM   14 Temmuz  2020  

Faturamı Turkcellden farklı bir operatöre taşıdığım için Turkcell benden cayma bedeli adı altında hakkı olmayan bir para aldı. Açıklama yaptım hiçbir çağrı müşterisinin benimle bu bilgiyi paylaşmadığını bildirdim ses kayıtlarını dinleyip tarafıma dönüş yapacakları söylendi. Kimse dönüş yapmadı şikayetimle alakalı her aramalarında sesli yanıt sistemi borcunuzu ödeyin uyarısı yaptı. Dönüş yapmadıkları gibi bana hiçbir açıklama yapmadan avukata vermişler ve eve icra takipi göndermişler ailem ücreti bana sormadan Ödemiş Turkcell in büyük sorumsuzluğu hem işlerini düzgün yapmıyorlar hemde ne koparırsak kar özüyle bakıyorlar ben 15 yıldır Turkcell kullandım ve maalesef 15 yılın sonunda anladım Turkcell in bu kadar paracı olduğunu. O kadar reklam yapıyorlar hepsi boş hakkı olmayan bir parayı almaları bana dönüş yapılacağı söylenmesine rağmen dönüş yapılmaması ve en önemlisi evime kendi kafalarına göre icra takibi göndermeleri neyin cesareti anlayamadım. Gerekli tüm kurumlara da şikayet edeceğim herkes bilsin bu etik olmayan davranışlarını.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell O Kadar Reklam Yapıyorsunuz Telefon Merkezde Bile Çekmiyor...

Serkan BEY   14 Temmuz  2020  

İzmir Çiğli Yenimahalle de ikamet etmekteyim maalesef telefon çekmiyor reklam yapmışlar ağrı dağın eteğinde Ordu'nun derelerinde diye İzmir'in göbeğinde maalesef telefon çekmiyor normal hatlara göre ücret olarak yüksek bu olay Turkcelle hiç yakışmamakta saygılar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcellden Şikayetçiyim...

Cevat BEY   14 Temmuz  2020  

Turkcell her yere ulaşıyor diyorlar ya çok doğru söylüyorlar cebimizdeki son kuruşa kadar ulaşmayı başarıyorlar. Cep telefonu paket tarife sözleşmesi haziran 2020 sonu itibariyle sona ermiş 39.90 tl olan paket ücret tarifesi hiç bir onayım olmadan Turkcell tarafından kafalarına göre aynı paket aynı özellikler 67.70 tl olarak temmuz fatura ödemesi çıkartmışlar. Garip olan ayrı bir konuda cep telefonumda yüklü olan Turkcell dijital operatörde hattım usulsüz yapılan paket tarifesini kabul bile etmiyor abone alımına kapalıdır diyor.18 yıldır Turkcell abonesiyim bu yaptıkları ticari ahlaka sığmıyor ve kınıyorum. Hakkımı helal etmiyorum.Bir daha Turkcell mi tövbeler olsun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Sıfır İlgi Alaka Sıfır Çözüm...

Murat BEY   13 Temmuz  2020  

Turkcel super online internetim çekmiyor müşteri hizmetleri sıfır ilgi alaka sıfır çözüm sıfır yazıklar olsun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Sorunumu Kayıt Altına Aldı İlgilenen Olmadı...

Murat BEY   9 Temmuz  2020  

Evime taktırdığım modem sinyali yok ve 1 hafta gecti hala kimse gelmedi. Her gün müşteri hizmetlerini arıyorum lakin iletişim kuramıyorum kayıt alınmıştır diyorlar maalesef kimse gelmedi. Turkcel superonline modemin adi. Yardımlarınızı beklerim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Hattım 15 Gündür Çekmiyor Müşterilerim Bana Ulaşamıyor...

Badettin BEY   9 Temmuz  2020  

Turkcell istanbulun göbeğinde kartal esen tepede 15 gündür çekmiyor müşterilerimiz bize ulaşamıyor 10 tane iş hattimiz var ne geliyor ne de arma yapabiliyoruz. Birde reklam veriyorlar bağlan hayata diye resmen skandal.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Onayım Olmadan Ücretli İnternet İlave Etti...

Mehmet BEY   6 Temmuz  2020  

Turkcell 0533.....  numaralı hattıma 77 tl karşılığında verilen paket bitti ve üzerine benim onayım olmadan ücretli internet ilave edildi. Ben parasını ödediğim paket bittikten sonra bana neden kullandırıyorsunuz dediğimde bana durdurmak için 12 tl daha vermeniz gerekiyor diye cevap geldi. Ben parasını verdiğim kadar kullanmak istiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Çalışanı Beni Kandırarak Ürün Aldırdı...

Hikmet HANIM   5 Temmuz  2020  

Turkcell de çalışan kandırarak bana bunu almak zorundasın alsanda almasanda. Bunun ücretini ödücen diyerek kulaklık sattığını imzalattığında öğrendim bunu fazladan ödemisin diye söyledi Tekirdağ merkezden yapıldı gittim görüştüm artık imzaladın. Bir şey yapamazsın dedi oradaki müdürde destekledi. U dolandırıcılık başka söyleyip satış yapmaları gereği yapılsın lütfen.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Her Ay Fazla Fatura Kesildi...

Kübra HANIM   4 Temmuz  2020  

Turkcell superbox ev interneti , müşteri temsilcisi ile yeniden görüşüldü ses kayıtları dinlendi haklı çıktık . 129 liraya sınırsız internet kullanabilirsiniz bizim hatamız denildi fakat gelen faturalar 170 liradan aşağı gelmedi. Bizi kandırdılar her ay fazla ödedik ve sözleşmeyi fes ettik. Cayma bedelini ödemek istemiyorum fazla ödediğimiz ücretlerin iadesini talep ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Ev İnterneti Dondurma İşlemi Yapmamıza Rağmen Borç Bilgisi Gönderildi...

Muhammed BEY   3 Temmuz  2020  

Turkcell Superonline ev internetini dondurma işlemini yapmamıza rağmen Turkcell Superonline işlemi yapmamış ve 110 TL borç bilgisi göndermiştir. Kullanmadığımız internetin ücretini talep etmektedirler.Gereginin yapılmasını arz ederim..

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Sistemsel Bir Hata Olduğunu Belirtiyorum Fatura İçin Yeni Bir İşlem Başlatın...

Eray BEY   2 Temmuz  2020  

Şubat veya mart ayında iş yerimizi pandemi düzelene kadar açmayalım dedik. Turkcell superonlineı aradım . Çok tatlı güzel konuşan bir insandı. Eminim ki doğru bir şekilde dondurdu bizim aboneliğimizi. Açmadığımız için boş yere ödemeyelim dedik. Şu anda beni UTANMADAN Turkcell bile değil avukatlık bürosu arıyor . Mayıs haziran ayı 240 tl faturanız bize devredildi Turkcell tarafından diyor. Ben ticaret yapan bir insanım . Şirketimde bu tür bir problem şirketime zarar verir. Her şeyim kurumsal benim. Bu faturayı ödemek istemiyorum. TEKRAR SÖYLÜYORUM TELEFONDAKİ ARKADAŞA SÖYLEDİM. ODA İLGİLİ BİRİYDİ . KESİNLİKLE SİSTEMSEL BİR HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM . DERHAL O FATURAYI AVUKATLIKTAN ALIN. VE BENİM İÇİN BİR İŞLEM BAŞLATIN..

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell Eksik Bilgilendirme Sonucunda Mağdur Oldum...

Şerife HANIM   1 Temmuz  2020  

Ben ev hanımıyım yaklaşık 1 ay önce Turkcell olan hattımı vodofone olarak güncelledim ve ben hattımı değiştirmeden önce herhangi bir sözleşmemin olduğunu bilmiyordum, şu an bana gelen fatura tutarı 367,34 TL önceki ay 83,40 TL ödedim ve elimde dekontların hepsi mevcut Turkcell müşteri hizmetlerini arayıp bilgilendirme istediğimde, bana kullanmadığım 11 ayın da hesap birikintisinin yansıtılıp ödemem gerektiği belirtildi, ben kullanmadığım 11 ayın faturasını neden ödüyorum ve daha öncesinde turkcelle hiçbir borcum yoktu, bana kullanmadığım 11 ayın ödemesini yaptırmaya çalışıyorlar ve ben bu ödemeyi asla yapmayacağım istesem de yapamam ev hanımıyım, konu hakkında yardımlarınız ricadır.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Turkcell 173 TL Veriyorum Hizmet Alamıyorum...

Cem BEY   1 TEMMUZ 2020  

Yaklaşık 2 ay önce yazlıkta iken süperbox aldım ve alırken en iyisini alayım sorun yaşamayayım dedim. Araştırdım HER YERDE 159 tl yazan paketi satın aldım. yazlığa bir arkadaş geldi, kurulumu yaptı, sözleşmeleri imzalattı ve gitti. Aldığım günden beri küçük (2-3-5 saniye) kopmalar oluyordu, yazlıktan İstanbul da ki ikamet adresime geldim. Geldikten sonra kopmalar fazlalaşmaya süreler uzamaya başladı. 3 gün üst üste aradım, hepsinde de yaklaşık 30 dakika telefonda kalarak, çözüm ürettiler, anlık sinyal göndererek temizlediler. Fakat ertesi gün yeniden yapmaya devam etti. Bu arada fatura gelince 159 yerine 173 tl ödedim, ne olduğunu sorunca vergi dediler, hiç bir yerde bu yazmıyor, ürünü teslim eden arkadaş bana söyledi ama dediğimde, imzaladığınız sözleşmenin bilmem kaçıncı maddesinde kaçıncı fıkrasında yazıyor dediler. dedim ki bu ürün arızalı herhalde napalım dedim, aldığınız yere (kuşadası) servise götürmeniz lazım dediler, ben istanbul da yaşıyorum ama dedim, işler karıştı. O zaman kendi içinde geçiş yapayım dedim Süperonline fibere, tamam dediler. 10 günde gelip bağlamadılar, bu arada 10-15 defa telefon görüşmesi hepsi 20-30dk. Şimdi komple çıkmak istiyorum diyorum, bu seferde cayma bedelini önüme koyuyorlar. Ne yapacağımı, bu firmaya karşı nasıl sakin kalacağımı bilemiyorum. 173 tl veriyorum, hizmet alamıyorum, Birisi kurtarsın beni lütfen.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.