UPS Kargo Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 09

Cevap Sayısı   : 00

UPS Kargo Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

UPS Kargo Kargoyu Teslim Almadığım Halde Teslim Edildi Görünüyor...

Alev HANIM   7 EKİM 2020  

 

Ebebekten12 eylül tarihinde sipariş verdim, 16 Eylül de ev adresime gelmiş fakat bebeğim uyuduğu için kapı zili ve telefonu sessize almıştım, 10 dak sonra aradım fakat çiğliye gelip almanız gerekiyor cevabını aldım,ebebek tekrar aradım ikinci dağıtıma çıkacak sözü verdiler,2. Hafta geçmesine rağmen siparişim gelmeyince Ups kargoyu aradım, tekrar dağıtıma çıkacağını söylediler , fakat sistemden baktım ebebek kocaeline geri göndermişler, kocaelinden tekrar kargoya verildi mesajı geldi, Ups iki iş yapıyor ve bebeğim için aldığım şeyleri bir ay sonra gönderiyor Ups kargodan şikayetçiyim

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo Kargoyu Teslim Almadığım Halde Teslim Edildi Görünüyor...

Haydar BEY    24 AĞUSTOS 2020  

 

Ups Kargo gibi bir firma laptop umu kaybetti ve 5 aydır sizi arayacağız diyolarlar ama geri dönüş yapmıyorlar ben lenova servise gönderdim laptop umu lenova yapıp ups kargoya vermiş ups Kargo laptop umu kaybetmiş 5 aydır dönüş yapılmıyor bıktımmm bıktımmmm bıktımmmm.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo Kargoyu Teslim Almadığım Halde Teslim Edildi Görünüyor...

Aylin HANIM       24 AĞUSTOS 2020  

 

UPS kargo 8 ağustosta 1z93r8w96800030984 takip numaralı kargom  teslim edilmiş görünüyor fakat kargoyu ben almadım ve bu tarihe kadar kargomun akibetiyle ilgili bana bir dönüş yapılmadı kargoyu teslim eden kim bereye bırakmış hiç belli değil urunumun kaybolduğuna mı parasını istediğim halde urunumun olmamasına mi üzüleyim bilendim en kötüsüde biz size 3 iş gününde dönüş yapacağız deyip asla bir çözüm üretmemiş olmaları.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo Sürekli Kargomun Hazırlandığını Söylüyor...

Müşerref HANIM       20 TEMMUZ 2020  

 

04.07.2020 tarihinde elime ulaşan ebebekten aldığım telsizi geri iade için 07.07.2020 tarihinden itibaren UPS Kargoya mail ve müşteri hizmetleriyle görüşme sağlayarak evden kargomun alınmasıyla alakalı uğraşıyorum sürekli ileri tarihlere rezervasyon oluşturup eve gelindiğini ve de kargonun hazır olmadigini söylediğimi geri döndüklerini ifade ediyorlar fakat hiçbir sekilde gelinmedi iade zamanı dolacağını beyan ediyorum her seferinde saatlerce ulaşmaya çalışıyorum bununla alakalı yardımcı olmanızı talep ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo İade İçin Haftalardır Kargomu Teslim Almaya Gelmedi...

Kerem BEY       14 TEMMUZ 2020  

 

Bundan bir ay önce(o kadar zaman gecti ki tarihlerini unuttum) n11 den yanlış set üstü ocağı aldım. İadesi için talep oluşturdum. Oluştururken bana gelen mesajda 48 saat içinde UPS kargo ile evinizden alacak diye aydan 3 hafta geçti defalarca iade talebi oluşturdum aradım ama ne gelen oldu ne arayan oldu her defasında müşteri hizmetleri şikayet talebi oluşturduk deyip kapattı ve geri dönüş olmadı en sonunda aramalarından bi olmalılar ki 3 hafta sonra gelip aldılar ama kargo takip numarası vermedi gelen arkadaş sormama rağmen sonra size bilgi verilecek dedi ama aradan iki hafta geçti aramalarıma rağmen kargom hakkin kimse bir şey bilmiyor siz siz olun UPS ile çalışmayın bu isi bıraksınlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo İle Hiçbir Firma Çalışmamalı...

Ayça HANIM       11 HAZİRAN 2020  

 

Merhaba, koronavirüs ile savaştığımız bu dönemde hemen hemen herkes ihtiyaçlarını internetten karşıladı. Tabii bu ihtiyaçları bize ulaştıran kargo şirketleri canla başla çalıştı. Ancak bu canla başla çalışan kargo şirketi kesinlikle UPS değil. Ups ile gönderilen hiçbir kargom zamanında gelmedi. Ayrıca UPS şubeleri hiçbir şekilde telefonlarını açmıyor. Müşteri hizmetlerinde muhatap bulamıyorsunuz. 05.06 tarihinde İstanbuldan çıkan paket 08.06 tarihinde Söke/Aydın şubesine ulaştı ancak o tarihten beri her gün dağıtıma çıkıyor ama teslim edilmiyor.11.06 ‘da da (bugün) dağıtıma çıktığı görünüyor, saat şu anda 16:44 ve hala paket ulaşmadı. Benim tavsiyem hiçbir firma UPS ile çalışmasın. Böyle lakayt bi firma görmedim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargodan Sürekli Adres Eksikliği Sorunu İle Karşılaşıyorum...

Aslı HANIM       26 MAYIS 2020  

 

Trendyoldan daha önce çok kez alışveriş yaptım ve aynı adres üzerinden hep teslim aldım . İlk defa adres eksikliğinden dolayı ürünün teslim edilemediğini bildirdiler . İlk defa yapmıyorum ben bu alışverişi neden bir tek bu kargo şirketinde bu problem oluyor anlamıyorum. Lütfen ilgilenin.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo Sipariş Ettiğim Ürünü Uzun Süredir Teslim Etmiyor...

Bekir BEY       20 MAYIS 2020  

 

04.05.2020 tarihinde 1333805557419709 sipariş numarasıyla talep etmiş olduğum ürün anneler gününe yetişmesi gerekirken ürün bugüne kadar (20.05.2020) elimize ulaşmamış olup, bugün tarafıma şifahen yapılan açıklama tatmin edici gelmemiştir. 16 günde ürünü İstanbul içerisine ulaştıramayan internet Sitesi ilk kez görüyorum. Ups Kargo aracılığı ile gönderilmiş ürün 2 gündür dağıtımda gözükmekte ve bugün de adresin yanlış olduğu belirtilmekte.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

UPS Kargo Sipariş Ettiğim Ürünü 15 Gündür Teslim Etmedi...

Canberk BEY       19 MAYIS 2020  

 

Teknosadan aldığımız philips marka elektrik süpürgesi 15 gündür teslim edilemedi ne teknosa nede ups kargo ürünümüzü teslim etmiyor müşteri hizmetlerini arayamıyoruz çünkü bağlanamıyoruz takip sistemi üzerinden baktığımızda ürün muğlada dağıtım Merkezinde olarak göstermekte teknosa satılan ürünü ben parasını aldım Ne hali varsa görsün zihniyetiylemi çalışıyor nasıl olurda ürünün teslimatını takip Etmez ya urunumuzu teslim etsinler yada paramizi.15 gündür evimizi temizleyemiyoruz. Ayrıca ups kargonun ulaşılabilir bir telefon hattı dahi yok. Ne açan var telefonu ne de güncel kargomuz hakkında bilgi veren bi internet sayfaları var. Teknosa gibi kurumsal bir markanın her yerde şubesi olan kargo firmalarıyla çalışması gerekirken ups gibi şubesi olmayan ne olduğu belli olmayan bir kargoyla çalışması da garip.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK