Vestel Şikayetleri

Vestel Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 62

Cevap Sayısı   : 00

  Vestel İnsanları Yalan Söyleyerek Geçiştiriyor..

 İbrahim BEY  14 EKİM 2020  

VESTEL SADECE YERLİ SERMAYE OLDUĞU İÇİN TERCİH ETTİĞİMİZ CİHAZLARA DAİR..TAM 32 GÜNDÜR BULAŞIK MAKİNEMİZİN ANA KARTINI DEĞİŞTİRECEKLERİNİ SÖYLEYEN İLÇE SERVİSİNİN YALANLARI BİTİNCE..

VESTEL MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARADIM. ANAKARTIN BULUNAMADIĞINDAN DOLAYI YENİ CİHAZ YOLLAYACAKLARINI HAFTA İÇİNDE MONTAJ EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER. 5 GÜN DONRA BUGÜN ÇÖZÜM MERKEZİ TARAFINDAN ARANDIM. 36. GÜNDE KARTIN BULUNDUĞUNU VE MONTAJ İÇİN BİR KAÇ GÜN İÇİNDE GELECEĞİNİ SÖYLEDİLER. EVİMDE BULUNAN BUZDOLABI TV ÇAMAŞIR VE BULAŞIK MAKİNELERİ DAHİL OLMAK ÜZERE BİR DAHA KESİNLİKLE EVİME GİREMEYEĞİNİ SÖYLEDİM.. HAKKIMIZI KESİNLİKLE HELAL ETMİYORUM..

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

  Vestel Kalitesiz Bir Firma...

Kadri BEY  01 EKİM 2020  

 

VESTEL HAKKIMI HARAM OLSUN DANDİK MARKA KULUSTUR Bİ KERE ŞAŞTIK ALDIM AMA ASLA UZAK DURUN

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

  Vestel Garanti Kampasımdaki Buzdolabının Bakımını Yapmadılar...

Tuğba HANIM  25 EYLÜL 2020  

 

1 sene önce vestel bayiinden aldığım buzdolabım arızalandı. 10 gün önce servis çağırdım, gelen giden hatta arayan olmadı. Bugün servise gittim bırakın kayıt oluşturmayı aldığım buzdolabının alındığı tarihte oluşturulması gereken kaydı bile yapılmamış.

Evime ısrarla vestel alıyorum ama ürünlerinin kalitesinin düşmeye başladığını da üzülerek söylemek zorundayım. Bundan birkaç yıl önce termosifonum arızalandı, gelip değişim yaptınız. Yine bir vestel buzdolabı aldım alt kısmı soğutmuyordu para verip yenisini aldığım halde aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Satıldığında kaydı oluşturulmayan ve daha alalı 1 sene olan ürünümün masrafını kim karşılayacak? Artık vestel markasıyla sürekli aynı sıkıntıları çekmek istemiyorum. Gelip garantisi devam eden ürününüzü alıp gidiniz. Asla tamirinin yapılmasını istemiyorum. Saygılarımla 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

  Vestel Paramı İade Etmedi...

Muhuttin BEY  24 EYLÜL 2020  

 

Vestel marka televizyon sibarişi verdim hesabımdan 3500 TL çekildi 1saat sonra işlem iptal edildi indirimden yararlanamadım 23 Eylül 2020 tarihinde ücretimin iadesini istiyorum 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

  Vestel Servisi Beni Mağdur Etti...

Suat BEY  14 EYLÜL 2020  

 Vestel,Merhaba. 8074577495 nolu müşteriniz Suat Veral olarak yetkili servisiniz ile yaşadığım bir sıkıntıyı size bildirmek isteri.Ama öncesinde, farklı yabancı markaları tercih etmeyip, ülkemizin köklü ve milli gururu olan Vestel’i tercih etmekten mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Hatta çevremdeki arkadaş ve komşularıma da yine Vestel markasını tercih etmelerini ve bu tercihlerinden pişman olmayacaklarını ifade eden de bir kişiyim.Yakın bir tarihte almış olduğum Vestel 4K Led Tv sn7694639600253 barkod nolu televizyon için bölgemdeki yetkili servise başvuruda bulundum. Normal kanalları izlerken geçiş aralarında fark ettiğim ve rahatsız olduğum bir ışık problemi sebebiyle, şuan da ikamet ettiğim Aydın ilinin Didim ilçesindeki Vestel yetkili servisinden 19.08.2020 tarihinde cihazıma gelip bakılması adına yardım istedim. Hatta bulunduğum sokağın yan tarafında olduğu için de kendim gidip bizzat görüştüm. Yetkili olduğunu söyleyen hanımefendiye şikayetimi anlatınca evime bir servis yetkilisi yönlendirmek yerine bana “ televizyonu aracınıza koyup getirin “ şeklinde ifadede bulundu. Bir Vestel müşterisi olarak hemen yan sokakta olduğumu, uygun bir zamana randevu vererek servis yetkilisinin gelebileceğini söyledim.Ertesi gün sabah 9 civarında kaydımın alındığına dair telefonuma bir mesaj geldi. Birkaç saat sonra da servis yetkilisi geldi. Kendisine şikayetimi anlattım. Televizyonu inceledi. Sonuç olarak garantisi devam eden cihazımın garanti dışında olduğunu söyledi.Bende cihazı aldığımda bana ibraz edilen faturamı göstererek Şubat 2020 tarihinde alındığını söylememe rağmen, televizyonun 2016-2017 cihazı olduğunu anlatarak sorunu çözmekten kaçındı. 2016-2017 yılında satılan bir cihazın bayi tarafından 6 aylık süreyle satışa sunabileceğini, bu yıl içinde bayinin bu cihazı satmaması gerektiği gibi ifadelerde bulundu. Cihazımın yedek parçalarının üretilmediğini de söyledi. Ayrıca cihazımın garantisi olmasına rağmen ücretsiz yetkili servisten yararlanamayacağımı ve bu servisin ücretli olduğunu bana belirtti. Bende, bana cihazın garantisiz olduğunu yazılı beyan etmesi üzerine servis ücretini ödeyebileceğimi ifade ettim. Bu noktada ücret alma kararından vazgeçtiğini, cihazın garantisiz olduğunu yazılı beyan edemeyeceğini, “ bu seferlik ücretsiz gelmiş olayım ama bir dahakine servis ücreti yazmak durumunda kalırım “ gibi bir ifadede bulundu.Netice itibariyle bana sadece boş açıklamalarda bulunarak sorunuma bir çare bulamadan gitti. Bir müşteriniz olarak cihazımdaki şikayetin halen devam etmesi beni ve ailemi rahatsız ediyor. Sorunun çözülebileceğini, tercih etmiş olduğum Vestel markasının müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğunu bildiğim bu noktada, sorunun çözümünü ve şikayetimin giderilmesini sizden talep etmekteyim.Sorunumun çözülmesi adına daha yetkili bir kişinin bana ulaşıp konuyla ilgili yardımcı olmasını dilerim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

  Vestel Servisi Beni Mağdur Etti...

 Aysun HANIM   1 EYLÜL 2020 

 

Vestel puzzle buzdolabı. Buzdolabımı 2014 yılında aldım. Aldığım yıldan buyana dolabımda hep teknik problem oldu su tahliye borusu takıldı dondurucu kısmına rezidans takıldı gösterge değişti birçok ücret ödedim. Bu verdiğim ücretlerle ilgili fatura kesilmedi eski parça bana verilmedi verilmesi gerekirmiş. Bu yıl ise yine arıza yaptı arıza kaydı oluşturdum iki ay oldu dolabımla ilgili geri dönüş sağlanmadı. 6 yıllık dolabım bir çok servis gördüğü için değişim yapılmasını istiyorum. Aksi taktirde tüketici mahkemesine başvuru yapacağım. 31 Ağustos servisi aradım bana dönüş yapmadıkları için. Aaa bugün dönecektik özür dileriz gibi sözler kullandılar. Bende isyan ettim ben aradığım için mi dönecektiniz dedim. Ben şikayet edeceğim dedim. Eğer dolabım yenisiyle değişmez ise sonuna kadar uğraşacağım. Dolapta mevcut olmayan parça takılması enterasan. Gereğini yapmak için size bırakıyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

  Vestel 4 yıl Önce Aldığım Ürünün Yedek Parçası Üretimden Kaldırılmış...

 Abdullah BEY       24 AĞUSTOS 2020 

 

VESTEL ŞÖLEN K3000 İNOX KAHVE MAKİNASI Yaklaşık 4 sene önce kahve makinası aldım 1,5 - 2 ay önce kahve demliği kırıldı . Ankara da uzun uğraşlar sonucu yetkili servis buldum ve gittim. Cihazı aldılar Ankara Kazan da bulunan merkeze gönderdiler gelen cevap bu model üretimden kalktığı için demliğin olmadığını söylendi . Üzerinden 4 yıl geçen bir ürünün nasıl yedeği olmaz anlamak mümkün değil. Bundan 10 sene önce aldIğım başka bir ÜRÜNÜN yedek parçasının rahatlıkla bulabiliyorken sözde yerli üretim olan VESTEL in yedek parçası yok şimdi ben bu ürünü kullanamayacak mıyım. 4 senelik bir ürünü çöpe mi atmam gerekiyor. Mağduriyetimin giderilmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim. Saygılarımla,

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

 Vestel Yetkili Servis Tamir İçin Tv Fiyatı Ücret Talebinde Bulundu...

 Navruz HANIM       24 AĞUSTOS 2020  

VESTEL 49UB8300 televizyonun ekranı darbe sonucu çatladı. Elbistan daki yetkili servis ile irtibata geçtiğimizde panel değişimi gerektiği söylendi. Ve tamir ücreti olarak da 1550 TL ödeme talep edildi. Yerli malı diye tercih ettiğimiz VESTEL için televizyon fiyatına panel değişimi yapılması çok üzücü. VESTEL yetkililerine buradan seslenmek istiyorum. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Aldığım Buzdolabını Defolu Ürün Göndermişler...

 Neslihan HANIM       24 AĞUSTOS 2020  

Media Marketin internet sitesinden 30.07.2020 tarihinde satın aldığım Derin dondurucu 10 gün sonra teslim edilmiş olup, Vestel servisi kuruluma 1 hafta sonra gelmiş ve ambalajından çıkardığı urun kapağında ezik/hasar görülmüştür. Tutanak tutulup ilgili yerlere mail gönderilmiş ve telefon ile iletişim sağlandığı halde 24 gündür mutfağın orta yerinde beklettiğimiz dolabın akibeti belli degil.Kurban bayramı sonrası kullanışlı olur diye aldığımız ürünü ne arayan var ne soran var parasını alan media market arayıp ambalajda hasar var mi servisi tekrar çağırıp tutanağı o sekilde tutturun diye yüzsüzce telefon açmış ki nakliyeyi üstlenen horoz lojistiğe faturayı kesebilmek adına .Oysaki Ambalajda hiçbir hasar yok dolap hasarlı bir şekilde kutulanmış zaten.Ilgili tüm birimlerden şikayetçiyim, yerli ürün alalım yerli malına destek olalım dedik burnumuzdan getirdiler.Hakkimi helal etmiyorum.Tüketici haklarına başvurumu yaptım.Sonuna kadar hesabini soracağım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel TV Servisi Beni Oyalıyor...

Selvinaz HANIM       21 AĞUSTOS 2020  

VESTEL 2 yıl önce TV aldım kutu içi diye bana teşir malı göndermişler hadi dedim şimdi sag üst köşe ve sol altda karartma oldu servis çağırdı tozlanmış dediler bana daha sonra 1 hafta oldu gelmeyince TV aradım servisi ledleri yanmış 2 hafta oldu parça bekliyorlarmış ben bu TV istemiyorum yeni istiyorum o kadar peşin para ödedim ve 2 yılda arıza yaptı birde şemikler bango. danda şikayetçiyim müdürleri çok saygısız bu ürünü satarken elinden geleni yaptı şimdi bana yardımcı olmuyor nereye istersen şikayet et diyor hakkımı helal etmiyorum lütfen yardımcı olun.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Kullanıcı Hatası Denip Ücret Almaya Çalıştı...

Ali BEY       19 AĞUSTOS 2020  

Vestel bulaşık makinası tuz haznesine başka bir şey koymuşsunuz diye servis öyle yazmış tuz haznesine ne koyulacağını 15 yıldır biliyoruz ama maalesef bu garanti kapsamına girmiyormuş kullanıcı hatasıymış ben neden garanti süresine ücret veriyorum ki bana bu kullanıcı hatası deniliyor eşimin yaptığı sadece bulaşıkları süzüp tabletini katıp çalıştırıyor bunun neresi kullanıcı hatası bu şikayetimi dikkate almanızı arz ederim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Servis Ve Müşteri Hizmetleri Çok Yavaş...

Metin BEY       16 AĞUSTOS 2020  

Hem Vestel servis, hem de Vestel Beyaz eşyalarından hiç memnun değilim. Müşteri Hizmetleri ona keza aynı. Muteber bir çevrem var kimseye zinhar Vestel'i tavsiye etmeyeceğim. Aygaz, bulaşık makinası, televizyon, buz dolabı hepsi arıza yaptı. Servis ve müşteri Hizmetleri çok hantal. Bir parça 1 haftada geliyor. Geldiğinden kimsenin haberi yok. Tam fecaat.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Ürün İptali Yaptım Param İade Edilmedi...

Gözde HANIM       15 AĞUSTOS 2020  

Vestel 6 çekmeceli derin dondurucu aldığımız ürün kargodan istediğimiz sürede elimize ulaşmadı. Ürünü iptal etmemize rağmen paramızı geri iade etmediler muhattap bulamıyoruz alışveriş yapıp paranızla rezil olmayın.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Çamaşır Makinesini Aldığım Günden Beri Sorun Yaşıyorum...

Melek HANIM       13 AĞUSTOS 2020  

2017 yılında aldığım çamaşır makinesinden aldığım günden beri sorun yaşıyorum çamaşır perdelerimi sağolsun yırtmadan bi hal oldu. Servis geldi bir şey yok bir şey yok deyip gittiler ısıtıcısıda yandı üstüne ve şimdi sıkmaya gelince çok gürültü çektiriyor ve aradım bana dediler garantisi dün bitmiş dediler para istediler param yokki ben 400 tl yi nereden bulup vereyim eşim bile çalışmıyor ben zor geçiniyorum alana kadar ben sana aldıktan sonra sen bana diyosunuz içiniz nasıl el verecek şimdi benim 5 çocuğum var 2 de eşim ve ben 7 kişi bunların çamaşırlarını nasıl yıkayım bi kereye mahsus gönderin yapsınlar elinizi vicdanınıza koyun allah için bana evime gelen yetkili servis 2021 yılında garantinin biteceğini söyledi veya uzatalım bir şeyler yapın yoksa ben makinesiz rezil olurum lütfen.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Hasarlı Ürün Gönderiyor Ve İlgilenmiyor...

Nazan HANIM       13 AĞUSTOS 2020  

24 Temmuz da Vestelden 3 ürün aldık. Bulaşık Makinesi, Elektrikli 4 gözlü ocak ve ankastre fırın aldık. 3 üründen bulaşık makinesi dışında ikisi arızalı çıktı. Yeni taşındığım evde ocağı ve fırını kullanamadığım için küçük tüple idare ediyorum. Ocağım takıldıktan hemen sonra ilk kullanımda arizaya geçti. Yetkili servis geldi, yanlış kullandığımızı hiçbir problem olmadığını söyledi, onlar gitti yine arizaya geçti gelip aldılar, ekran kartı arızalıymış cumartesi gününden beri bekliyoruz, ne arayan, ne soran var. Ankastre fırını servis taktı, biz gidince yarım saat çalıştırın dedi, onlar gitti çalıştırdım sigortayı attırdı. Vesteli aradık, ilgileneceklerini söylediler, yetkili servis arayacakmış, bugun de arayan olmadı. Kaç gündür dışarıdan yemek yiyoruz, misafirlerimi ertelemek zorunda kalıyoruz, her gün belki servis arar diye evde bekliyoruz. Ben hayatımda bu kadar mağdur olduğumu hatırlamıyorum...Hasarlı ürün geliyor, hiç kullanmadığım ürünlerin arızasının giderilmesini beklemek zorunda değilim. Parası neyse ödedim, arızalı ürün gönderiyorsanız, bana yenisini gönderip mağduriyetimi gidermeniz gerekir. Beni kaç gündür mağdur etmeye hakkınız yok, çevremde ki insanlar, benim halimi görüp VESTELden bir şey almayız diyorlar. Mağduriyetim giderilmezse, gereken yerlere başvurumu yapıcım.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Dolabımın Motoru Bozuk Çıktı İade Yapmıyor...

Cemile HANIM       12 AĞUSTOS 2020  

VESTEL buzdolabı almıştım dolabın motoru bozuk cıktı aradım size donecekler diyip sürekli oyalıyorlar aldığım butun malzemelerim bozuldu mağdur durumdayım para iademi yapın dıyorum para iadesinde  yapmıyoruz  dediler  şikayetçiyim para iademi ve malzemelerimin zararının karsılanmasını talep ediyorum. bunların yüzünden ben evimde yemek yapamıyorum gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Servisten Gelen Ürün Hala Bozuk...

Reyhan HANIM       12 AĞUSTOS 2020  

Vestel buzdolabı soğutma yoktu servis geldi evde aldı kompresor takılmış, gaz, dreyer ,spop takılmış bunun karşılığında bizden 1.200tl ödeme yapıldı fakat dolap geldiğinde bize 6 saat çalıştırmamamız gerektiğini söylendi 6 saat sonra dolabı fişe taktığınızda dolap çalışmadı ve getiren servis yetkilileri dolabın ön kapağını ve yanını ezmişler arka üsteki tutucu kırılmış ve bana 5 gün içinde elinizde olucak dolabınız denildi kadar dolap 7. günde geldi ve çalışmıyor ben paramın bana geri verilmesini istediğim halde paramı veremeyeceklerini söylendi şikayetçiyim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Müşterilerini Mağdur Ediyor...

Gülay HANIM       30 TEMMUZ 2020  

1 haftadır çamaşır makinesini servis aldı arayıp duruyorum heryeri kimse ilgilenmiyor defalarca makine sorunlu değiştirin yenisiyle diyorum kimse dinlemiyor bile defalarca aramama rağmen hiç kimse benim mağduriyetimi düşünmüyor oyalayıp duruyorlar yedek geçici makine getirin diyorum çocuğum küçük giyeceğimiz kıyafetimiz kalmadı diyorum makine yok deyip onuda geçiştiriyorlar elde yıkanan çamaşır ne kadar hijyen olur Covid19 gibi salgın bir dönemden geçerken bayram geliyor bizim giyecek çamaşırımız kalmadı banyo kirli çamaşır dolu vestel beni hem sağlık hem hijyen konusunda mağdur bıraktı bir daha bedava vestel marka ürün verseler almam NOT: ( servis çalışanları makinemi almaya geldiklerinde maskeleri bile yoktu sanki kendi evlerine girer gibi girdiler evime.)

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Ürününün Arkasında Durmuyor...

Osman BEY       29 TEMMUZ 2020  

Teknosa / Şişli Cevahir AVM de Teknosa'da telefon aldım pişman oldum ve Vestel Venüs 6 telefon soketi yandı şarj dayken Teknosa ya götürdüm bana cevabı sizden kaynaklı olabilir ve bu nedenle sizden kaynaklı çıkarsa siz ödeme yaparsınız diyor . Servisi beni aradı ve 150 civarında bir masrafı var ; verirseniz yaparım dedi. Telefon ben 10.01.2020 de aldım. 2 yıl garantili artı 50 TL daha verdim 1yılda kasko yaptırdım. Serviste 24 gün kaldı. servis yapmadı. Sonra sigorta şirketini aradım. 1 ayda sigorta da kaldı 2 aydır mağdur ettiler telefon bir daha asla Teknosa ve Vestel den ürün almıyacam. Burada alış veriş yapmak istiyorum. Kimseye de tavsiye etmem. Alırken iyi ürün hatalı çıkarsa senin hatan diyor . Bu gibi bir marka bir daha Allah nasip etmesin kimse almasın inşallah haramdır o verdiğimiz para sizlere boğazından geçmesin.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel 17 Gündür Bekliyoruz Hala Ürünün Parçası Gelmedi...

Sinem HANIM       27 TEMMUZ 2020  

17 gün önce tv kendi kendine arızalandı servise verdik 2 yıl garanti olmasına rağmen bizden 350 tl para istediler sonra yanlış anlaşılma oldu dediler vs 17 gündür bekliyoruz hala parça gelmemiş sürekli oyalıyorlar ben böyle bir şey görmedim bir daha asla vestel markasını evime sokmam yazıklar olsun bayram geliyor 3 tane çocuğum var tvsiz durmuyorlar bugünlerde bir yere de gidemiyoruz ama ben bu işi bırakmam bu hafta içinde mahkemeye vercem sizi.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Ürünün Garantisi Bitmemesine Rağmen Onarımını Gerçekleştirmedi...

Burçin HANIM       24 TEMMUZ 2020  

Turkcell bayiinden aldığım vestel markalı tablet 2 yıl içinde 2 defa bozuldu. Henüz garantisi bitmemesine rağmen aldığım ürünün onarımını gerçekleştirmediler ve bundanda kötüsü bozuk halde bile elime ulaşmayan tabletin her ay ödemesi için sürekli mesaj alıyorum aranıyorum üstüne hakkımda yasal takip başlatılacağı tehdidine maruz kalıyorum ( 2 ay öncesine kadar oldukça düzenli ödeme yapıp şu anda ödeme yapmamamın nedeninide umarım anlamışsınızdır.)

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Mağduriyetim Hala Giderilmedi...

Mohammed BEY       23 TEMMUZ 2020  

Yaklaşık bir ay önce 2 adet 12 bin BTU'luk Klima aldım önceki şikayetim de yazmıştım. ünite takıldığında çalıştırdım ve yarım saat sonra soğuk hava vermediği için servisi aradım dedim ki soğuk hava gelmiyor. bana verilen cevap metre kare büyük ondan dedi servisteki beyefendi. peki dedim biraz sonra 07 error verdi ünite tekrar aradım dedim ki error verdi şaşkınlıkla beyefendi dedi ki 'aaa bu %1'de oluşan fabrika hatası. fabrikaya iletiyoruz. dedi ve 9 gün içerisinde yenisi gelecek dendi. 5 gün sonra arandım ve bana dediler ki gelip video çekip analize göndermemiz lazım ona göre karar verecekler. dedim ki bu nasıl bir işlem yep yeni sıfır ürün alıyorum fabrika hatası çıkıyor direkt değiştirmeniz lazım. hem servise hem müşteri ilişkilerine aynısını belirttim. 3 gün sonra mesaj düştü yeni ürün onaylandı diye. bir hafta sonra dün arandım müşteri ilişkilerinden ve bana dedi ki ürünününüz stokta bulunmamaktadır ve onun için size mağaza çeki vereceğiz. dedim ki mağdur benim müşteri benim yaz bitti ben hala klima bekliyorum. madem stokta yok o zaman telafi etmek adına bi güzellik yapın 12 bin BTU yoksa 15'lik takın ve hala haber bekliyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Servisi Kadar İlgisiz Kötü Bir Servis Görmedim...

Leyla HANIM       23 TEMMUZ 2020  

Bir hafta önce servisi çağırdık buzdolabımıza baktırdık anakart yandığını söylediler ve bunun siparişini verdiler salıya kadar gelir dediler. Salı gelmedi dün çarşamba günü biz aradık parça geldi dediler gelip takacağız dediler gelmediler bugün perşembe tekrar aradık en geç saat 16.00 e kadar gelir dediler yine gelmedi aradık bu sefer yine gün içerisinde gelir dediler yine gelmedi tekrar aradık bu sefer akşam gelir yoksa yetişmezse yarına gelir dediler.ve ben ne kadar mağdur olduğumuzu defalarca her aradığımda dile getirdim ve 9 aylık hamileyim bir haftadır buzdolap yok yemem içmem sıkıntılı mersin gibi sıcak Bi yerde soğuk su kullanamıyoruz her şeyimiz bozuldu buzdolap yok diye bu servisin gecikmesi yüzünden çok mağdur olduk her aradığımda hep oyaladılar benim bu mağduriyetimin hakkını kim verecek bu hamile halimle soğuk suya muhtaç ettiniz buna sebep olanlara hakkımı helal etmiyorum Allaha havale ediyorum bu yaz sıcağında bizi oyalayıp buzdolapsız bıraktıkları için. Vestel servisi kadar ilgisiz kötü bir servis görmedim. Yetkililere duyurulur bana bunu yaşatanlardan hesabımı kim soracak.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vestel Servis Kurulum İçin Hala Gelmedi...

Davut BEY       23 TEMMUZ 2020  

Vestel bir haftadan belli televizyonsuzum bugün televizyonun geldi ama kurulumunu yapmaya gelmediler bu nasıl marka bir daha vestel namına hiçbir şey almam.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK