Vivense Şikayetleri

Vivense Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 16

Cevap Sayısı   : 00

Vivense Kadar Mağdur Eden Firme Görmedim...

Metehan BEY  07 EKİM  2020   

 

VİVENSE Tam 7 ay önce aldığım ız Pandora 3 kapaklı cam gardrop bir türlü kurulum yapılmadı.Kurulum sırasında hasar verildi.Yeni parça istenildi dendi.6 aydır beklediğim gardrop kurulum yapılmadığı gibi kenara bırakılıp gidildi.Şimdi tam 35 gün oldu gardrop kurulması için parça bekliyorum.İade alın paramı ödeyin diyorum yetkili kimseye ulaşamıyorum yazıklar olsun böyle mağdur eden firma görmedim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Den Aldığım Koltuk Defolu Çıktı...

Gülsüm HANIM  05 EKİM  2020   

 

Vivence den Almış olduğum aria 3 lü koltuk ile ilgili sorun yaşamaktayım. Oturup kalkarken bile rahatsız edici boyutta gacırtı sesi çıkarmakta. Ürün elime 31 ağustosta ulaştı ve 3 gün sonra şehirdışına çıktım 15 gün sonra döndüm ve ürünü kullandım toplamda 15 gün sonunda bu sesler çıkmaya başladı ve koltuk iki kişi otursa sallanıyor bırakın yatak konumununa gelmeyi sanki emanet duruyor Heran parçalanacakmış gibi. Bu ürünü aldığım günden beri sorunları bitmiyor. Önce hasarlı yırtık ve koltuk konumumuna geçmeyen bir halde gönderdiler. Defalarca şikayet ettim hatta burada şikayetim üstüne tekrar geri alınıp tamir edilip iade ettiler şimdi ise bu sorun...bu işten anlamayan birilerine yaptırıyorlar ve hem paramızı alıp hem bizi niye madur ediyorlar. Böyle kalitesiz ürün sattıkları ve beni 2. Kez madur ettikleri için dava edeceğim. Yeter artık... bu şikayeti okuyan varsa lütfen vivence den tek bir ürün almayınız. Kalitesiz, kalitesiz, kalitesiz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Çözüm Bulun Vaktimi Çalmayın...

Gül HANIM  01 EKİM  2020   

 

Vivenseden aldığım frido köşe koltuk takımı çöktü kırıldı kırılmak üzere mail at dediler attım inceleme göndereceğiz dediler üstünde haftalar geçti sürekli aramam sonucu gönderdiler gelen inceleme yeni ürün ile değişim olacak dedi arıyorum ancak 3 ay oldu müşteri hizmetleri incelemede diyor inceleme zaten yapıldı ama yardımcı olmamak için ellerinden geleni yapıyorlar ne yapalım komple kırılsın yerde mi oturalım yoksa her sene yeni koltuk mu alalım müşteri hizmetleri ne işe yarıyor ? Bana deniyor ki her aradığınız da işlem yeniden açılıyor işlem uzuyor aramayınca da asla dönüş yapılmıyor. Sadece oyalama başka bir şey yok her müşteri hizmetleri başka bir şey söylüyor bu sorunu çözün hatanızı kabul ettiyseniz sonucunu getirin yerde mi oturayım süs diye mi aldık bunu ? 1 sene oldu daha alalı ! Acil çözüm bulun benim vakti mi çalmayın !

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Mobilyaları Kalitesiz...

Cem BEY   15 EYLÜL  2020   

 

Vivense home & living adlı firmadan 26.06.2020 de ödemesini yaptığım ve 18.07.2020 tarihinde faturası kesilen 20.07.2020 de tarafıma teslim edilen oturma grubumdaki imalat hatasını 10 gün sonra bildirdikten sonra 10.08.2020 tarihinde adresimden tamirat için alınarak götürülmüş fakat bu tarihe kadar sürekli sormama rağmen henüz iadesi yapılmamıştır, bu süreç içerisinde kendilerinde telefon numaram kayıtlı olmasına rağmen aranmadım ve şuanda ürünümün durumunu bilmiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Mobilyaları Kalitesiz...

Murat BEY   7 EYLÜL  2020   

 

Vivense den koltuk takımı aldım aldığım güne nalet olsun 3 kere tamir için geldiler en son 13 ağustos da evimden tamir için aldılar ve hala geri göndermediler kimseye tavsiye etmiyorum Vivense den sakin ama sakin koltuğu bırakın sehpa dahi almayın bu kadar olmaz misafirim geldi yerde yattılar haram olsun verdiğim para

 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Kurulum Zamanında Yapılmadı...

Ferhat BEY       1 EYLÜL 2020   

 

Vivense den aldığım gardrop icin 27.08.2020 ye kurulum randevusu verdiler ve gelmediler gunun sonunda aradım bir gün sonraya yeni randevu verdiler ve yine gelmediler. Sakaryada bulunan show room larına gittim ve aksaklık olduğunu yeni bi gün vereceklerini söylediler 31.08.2020 icon yeni bir randevu verdiler ama yine gelmediler ve 3 randevu icinde kimse beni arayıp mazeret bildirmedi ben müşteri hizmetlerini arayıp bilgi aldım son randevuda 4 gün sonraya yeni randevu tarihi vermek istediler kurulumun iptalini ve ücretimin geri ödenmesini talep ettim.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Sorunlarım İçin Bir Muhattap Bulamıyorum...

Emrah BEY       17 AĞUSTOS 2020  

Vivensedan aldığım koltuk takımı tam 1.5 aydır gelmedi, üretici firma ile görüşen müşteri hizmetleri konuya çözüm bulamıyorlar alırken bunları bir düşünün derim karşınızda muhatap bulamıyorsunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Ürünlerimi Parça Parça Gönderiyor...

Aysel HANIM       21 TEMMUZ 2020  

Vivense 06 06 2020 de verdiğim siparişi hala göndermedi tek parça ürünü 5 'e bölüp(demonte olduğundan )göndermişler. Ürünün 3 parçası kargo aktarma istasyonuna gelmiş 2 parçası daha gelmemiş o sebeple teslim edememişler. Böyle saçma sapan bir mazeret olabilir mi? Bu gün 21.07.2020

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivenseden Bir Daha Alışveriş Yapmam...

Hava HANIM       15 TEMMUZ 2020  

Yaklaşık üç hafta kadar önce sitesinden alışveriş yaptım. İki adet saçaklı pike aldım. Ürün geldi rengini beğenmeyip iade işlemlerini oluşturdum bana saçma sapan iade kodu gönderildi ve kargoya verdikten sonra Kargo takip numarası bildirmemi istediler. Dedikleri koda ürünü gönderdim ertesi gün Kargo takip numarasını bildirdim. Üzerinden iki hafta geçti bugün tarafıma gelen 14 günlük iade işlemini tamamlamadığınız için iadeniz iptal edildi diye mail geldi. Şimdi ben hem ürünü geri gönderdim hemde 130₺ havaya vermiş oldum böyle saçma şey mi olur. Siz kendiniz adam akıllı ürünleri takip etmiyorsanız benim suçum ne? Bir daha tövbe olsun alışveriş yaparsam veya başka birine önerirsem.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Ürün Elime Ulaşmadı Bana Teslim Edildi Diye Mesaj Geldi...

Derya HANIM       15 TEMMUZ 2020  

Nevresim takımı aldım elime ulaşmadı bana teslim edildi diye mesaj geldi kargoylada veya artık markayı da gerçekten aramaktan sıkıldım web ten artık alışveriş yapmak istemiyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Teslimat Tarihi Yaklaştıkça Teslim Tarihini Güncelliyor...

Deniz BEY       22 HAZİRAN 2020  

12 mayıs tarihinde yola çıkmak üzere olan siparişim isteğim üzerine mayıs ayının son günlerinde teslim edilmesini onayladım fakat mayıs sonu geldiğinde teslimat tarihini 9 haziran olarak değiştirdiler ardından 18 haziran olarak güncellendi. Şimdi ise ürünleriniz depomuza ulaşmadı depomuza ulaşır ulaşmaz sizlere teslimatı yapıcağız diyorlar. Hep bir oyalama hep bir oyalama parayı alırken peşin istiyorlar birde. Bir daha asla VİVENSE mağazasının önünden bile geçmemeyi düşünüyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Kurumsallığını Ayaklar Altına Alması Beni Şaşırttı...

Murat BEY       8 HAZİRAN 2020  

 

Ürün sipariş edildi. Ürünlerimi arkadaşlar getirdi. Bayram öncesiydi. Saat 6 civarıydı ama yorgunlardı ama canları istemedi bilemiyorum. Ürünü teslim edip bugün kurulum yapmamak için ikna etmeye çalıştılar bende gönülsüz işten yanlış şeyler doğmasın diye tamam dedim personel dediki istediğiniz günden 2 gün öncesinde arayın gün belirleyin dediler bende tamam dedim. Cuma günü aradım vivenseyi tam 30 dakika müşteri hizmetlerine bağlanmayı bekledim. Sonunda bağlandım. Arkadaşa söyledim. Tamam ekip sizi arayacak dediler. Aradan 3 gün geçti. Arayan soran olmadı. Bugün bir daha aradım yine 20 dakika beklerinden sonra yine ekipler arayacak dendi. Yine arayan soran yok diyorum ki Çarşamba işim var. Salı halledilmesi lazım. Ben kurala uydum. İki gün öncesinde aradım. Bu ne biçim sorumsuzluk anlamıyorum böyle malım eksik geldimi gelmedimi onuda bilemiyorum. Vivensenin gerçekten kurumsal kelimesini bu kadar ayaklar altına almasına şaşırdım doğrusu. Bu kadar sorumsuz işletme görmedim. Satana kadar her şey sınıfına girdiniz gözümde doğrusu.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Siparişlerim Hiç Tam Gelmedi...

Volkan BEY       6 MAYIS 2020  

 

Vivense Üç kez alışveriş yaptığım bu siteden gelen hiçbir ürün tam gelmedi ya eksik parca ya hasarlı parca yada yanlış parca geldi durum kendilerine izah edildiğinde değişim için yardımcı olmamak adına işi müşteriye yıkıyorlar sen halledeceksin onlar değişim yapacak satış sonrası destek sıfır kargo rezalet küçük puntolarla apartman onu teslimat yazarak müşteriyi kandırıyorlar gönderdikleri ürünler vivense markası değil çakma piyasa ürünleri kesinlikle alışveriş yapmayın paranızla rezil olursunuz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Bizi Mağdur Etti...

Ebru HANIM       5 MAYIS 2020  

 

15 nisanda vermiş oldugum sipariş iade talebim olmamasına rağmen teslim olmayıp satış mağazasına geri gitmiştir. Satıştan bir arkadasla görüşüp iade istememize rağmen kargoya tekrar verilmiştir. Sonuc olarak kargom yine bana teslim edilmeden surat kargo yamanevler şubesinde bekletilmiştir. Kargomun surat kargoyla verildiği takdirde takip edilmesini talep etmeme rağmen takibi yapılmamıştır. Vivense firması çok bu zorlu süreçte bizlere hiç yardimci olmamistir. Kargomuzu yamanevler şubesinden kendimiz teslim aldık ve sonuc hüsran. Bez dolap göründüğü gibi cikmamistir. Firmadan ve surat kargodan şikayetciyim. Vivense firması birde kargoyu teslim ettik diye mail atmıştır dalga gecer gibi. Siz siz olun sakin vivense firmasından alisveris yapmayin. Ilgisiz ve lakait bir firmadır. Ben mağdur oldun sizler olmayın.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Tarih Vermiyor Bekletiyor...

Sibel HANIM       5 MAYIS 2020  

 

Vıvens kızım için aldığım oda takımı 22 martta elimize ulaşmasına ramen kurulum ekibi hala gelip kurulum yapmadı vıvens aradığımız zaman ıse "talebiniz oluşturuldu "cümlesi dışında yardımcı olamıyorlar hiç bir şekilde bir tarih belirtılmiyor madur ediliyoruz.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense 1 Ay Oyaladı İademi Yapmadı...

Seçil HANIM       4 MAYIS 2020  

 

Vivense'den aylar önce aldığım Berjerin 2 ayağı çıkmış, hasarlı olarak teslim aldım. Ürünü teslim aldım yenisini gönderme süreci 1 ay sürdü. Fakat bu sefer gelen ürünün 1 ayağı yine çıkmış, hasarlıydı. Ürünü artık istemediğimi ve ödediğim ücretin iadesini istedim. 1 aydır oyalanıyorum, ürünü teslim almıyor ve ücret iadesinde bulunmadılar. Aylardır bu sorunlu alışveriş ile uğraşıyorum ve ilgilenilmiyor. Destek personeli çok yetersiz.Bir an önce Ücret iadesi talep ediyorum.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Vivense Kadar Mağdur Eden Firme Görmedim...

Ramazan BEY  16 EKİM  2020   

 

Vivense. Vivense den ürün aldım. Ürün ücreti + montaj ücreti ödedim. Ürünleri ceva Kargo isminde bir firmayla gönderiler. Kargo personeli gördüğüm en kötü kargo personeliydi. Çalışanlar utanmasalar ürünü bana taşıttıracaklardı. Vivenseden montaj için randevu aldım. Randevum onaylandı ancak montaj için kimse gelmedi. Müşteri hizmetleri ile görüştüm en az 5 farklı personelle sonuç değişmedi. En son dışarıdan bir kişi çağırıp monte ettirdim. Alırken iyi düşünün. Montaj istemeyin. Gelmiyorlar. Kesinlikle önermiyorun...ama haklarını yemeyin sürekli memnuniyet anketi gönderiyorlar. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK