Yataş Ürününün Arkasında Durmuyor...

Mehmet BEY      13 TEMMUZ 2020  

 

Yataş marka baza ve yatak aldım, baza da sorun oldu iki aydır hiç bir şeklide dönüş yapılmıyor, sadece parça gelecek deyip kapatıyorlar, aramıyorlar bile. Mağdur durumdayız, ürün satmak değil, ürünün arkasında durmak önemli, sorunlu bir firma ve marka lütfen dikkat edin.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Yataş Mağdur Oldum...

Ersin BEY      13 TEMMUZ 2020  

 

07.09.2020 TARİHİNDE YATAŞ TUZLA BAYİSİNDEN ALDIĞIMIZ YATAK ÇOK AĞIR KİMYASAL KOKU VAR YATMAK İMKANSIZ BAYİ SÖYLEDİK SERVİS ARAYIN SERVİS ARADIK GELDİLER GEÇER KOKU DEDİLER UMURSAMAZ BİR SERVİSLERİ 6 GÜN OLDU AYNI AĞIR KOKU DEVAM EDİYOR İADE EDEYİM DİYE ARADIM SERVİS TEKRAR GELSİN DEDİLER BEKLİYORUM SERVİS TEKRAR GELİNCE NE DEĞİŞECEK YAZACAĞIM İADE OLURSA YENİ GELİŞMELERİ AMACIM FİRMA KARALAMAK DEĞİL BEN MAĞDUR OLDUM ÇÖZÜM YOK BAŞKALARI MAĞDUR OLMASIN MEMNUN KALIRSAM DA YATAŞ İÇİN İYİ DİLEKLERİMİ YAZARIM SAYGILAR.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Yataş Ürünümün Sorunu İçin Garanti Dışı Diyerek Tarafıma İade Edildi...

Lütfi BEY      17 HAZİRAN 2020  

 

Aldığım 8000 tl değerindeki motorlu yatak arızalandı. Servise haber verdim bir ay sonra Gezici bir servis Ekibi geldi arızanın ne olduğunu bile bilmiyorlardı. Hatta bu nasıl bir sistem ilk defa gördük diye şaşırdılar. 29.04 tarihinde motoru söküp götürdüler. 16.06 22:00 de garanti dışı diyerek tarafıma geri iade ettiler. Ben bu motordaki arızayı ücret karşılığı tamir edelim dememe rağmen aldığım ürüne servis hizmeti vermiyorlarmış. Garantisi bitenlerin ya da YATAŞ mağazalarından alışveriş yapanların DİKKATİNE yapmayın abi Belgelerim de var gönderebilirim. 

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.