Zara Şikayetleri

Zara Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı : 03

Cevap Sayısı   : 00

Zara Hediye Ürünü Değiştirmiyor...

Sevda HANIM      25 AĞUSTOS 2020  

 

Zara’dan hediye gelen ürünü değiştirmek istedim ama kimse yardımcı olmadı. ürünün etiketi üstünde ve herhangi bir kusuru bulunmuyor.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Zara Paramı İade Etmedi...

Sema HANIM      24 TEMMUZ 2020  

 

Zara, aynı gün teslim almak istediğim icin ekstra kargo ücreti ödeyip terlik satın aldım hem yırtık hemde deri lekeli olarak geldi mağazaya götürüp iade etmek zorunda kaldım fakat 4 temmuzdan beri paramı iade etmediler.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK

Zara Online Satış Yapmasın...

Nehrun BEY      17 TEMMUZ 2020  

 

2 temmuzda yapılan bir alışveriş online sistemden 3 temmuzda kargolanıyor.. son 6 gündür kendileriyle bağlantı kuruyorum. Hep aynı bilgisayar cümleleriyle yanıt veriyorlar Önce indirim dönemi. Peki diyoruz bekliyoruz. sonra o kadar uzuyorki kendileride durumun anormalliğini fark ediyor ama hiçbir işe yaramamaya devam ediyor. Merak ediyorum ürünün parası ödenmemiş olsaydı ve ürün ortada olmasaydı bu umursamazlığa devam edecekler miydi. Çünkü basma kalıp hazırdaki cümlelerle müşteriyi bilgi vereceğiz deyip dönüş yapmayıp birde yüzüne tel kapayıp yada yazılı görüşmeyi sonlandırıveriyorlar. Ödeme yapan ürünü gelmeyen sürekli bağlantı kurmayla uğraşan ve mağdur olan benim .. onların yapması gereken işi ben takip ediyorum ve bilgi veriyorum. Bu armatörlük nasıl bir rahatlıkmış sayelerinde öğrenmiş olduk. Israrcı olursanız bir dk deyip siz hattan düşene kadar bekletiyorlar. Fazla ısrar ederseniz direk görümeyi kesiyorlar.. bugün biri lütfedip galiba kargonuz kayıp öyle ise para iadesi alırsınız dedi. Yani hala kargodan bir haberler. Kayıp mı belli değil. Neticede 6 gün boşa uğraşmışız daha hiçbir şeyden haberleri yok çünkü çağrı merkezi yada müşteri ilişkilerinin tek görevi hazır cümle butonlarına basarak cvp vermek. ucuza kaçıp ptt kargoyu Kullanacaksınız mağdemki o zaman bari kalıp cümleleri değiştirin. Acaba ürünün ödemesi yapılmasaydı aynı ilgisizlik ve beceriksizliği sergileyecekler miydi? Kapıda ödeme yapılacak olsaydı benim umurum olmayacaktı örneğin. Zaraya tavsiyem yapamıyorlarsa online işini yapmasınlar. Zaten yapamıyorlar.

ŞİKAYETE CEVAP ALANI. CEVAP YOK